X-Men: Days of Future Past to film posiadający kapitalne kampanie viralowe. Jedną z nich jest „25 moments”. Na tej stronie internetowej przeczytacie o 25 najważniejszych wydarzeniach, które ukształtowały historię stojącą za nadchodzącą superprodukcją o mutantach.
Jest klimatycznie. Jest wciągająco. Jest tajemniczo i jest naprawdę zachęcająco. X-Men: Days of Future Past pachnie dobrym political fiction, którego nie powstydziłby się Tom Clancy ani Hideo Kojima. Jeżeli film będzie chociaż w połowie tak gęsty i intrygujący oraz w połowie tak dobry jak X-Men: Pierwsza Klasa, jestem kupiony. Poniżej zebrałem dla Was wszystkie piękne kadry, opisując każdy z nich. Aby obejrzeć pokaz slajdów z klimatyczną muzyką w tle, kliknijcie w ten link.
1962 - podczas Kryzysu Kubańskiego władze największych mocarstw dowiadują się o mutantach. Drogi Magneto oraz Xaviera rozchodzą się. Zakończenie akcji filmu X-Men: First Class.
1963 - Magneto miał coś wspólnego z zamordowaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna F. Kennedy'ego? Sam mutant zdecydowanie zaprzecza.
1965 - Oficjalne otwarcie szkoły dla specjalnie uzdolnionych Charlesa Xaviera. To w murach tej instytucji swoje szeregi zacieśnią X-Meni, dając azyl, schronienie i poczucie wspólnoty mutantom.
1967 - Bolivar Trask na zawsze zmienia świat swoim wynalazkiem - sztucznymi kończynami opartymi na DNA posiadacza.
1972 - Władze amerykańskiego Kongresu podejrzewają administrację prezydenta Nixona o nieodpowiednie relacje z Trask Industries. Oliwy do ognia dolewa wycięte i nigdy nieodnalezione 8,5 minuty rozmów odbytych pomiędzy prezydentem Nixonem a Bolivarem Traskiem.
1973 - Na skutek podpisania lukratywnego kontraktu z prezydentem Nixonem, Trask Industries rusza z produkcją Sentineli. Maszyny mają podnieść poziom bezpieczeństwa w USA.
1975 - Profesor Charles Xavier zabiega na zamkniętym posiedzeniu o prawo do zrzeszania się i prywatności dla mutantów. Swoje prośby i apele kieruje do Izby Reprezentantów.
1977 - Pietro Maximoff ("Quicksilver") ósmy raz z rzędu podbija rekord świata podczas zmagań sportowych. Od teraz atleci muszą wykonywać obowiązkowe testy na obecność genu X, przeprowadzane we współpracy z Trask Industries.
1984 - Kaznodzieja Bob Bell powołuje do życia stowarzyszenie The Human Majority. Organizacja jawnie odmawia prawa mutantom, traktując je jako zagrożenie dla większości "normalnych" obywateli Stanów Zjednoczonych.
1986 - Na terenach Związku Radzieckiego dochodzi do rosnącej ilości "sierot - mutantów". Na skutek wybuchu reaktora w Czarnobylu wśród wielu obywateli ZSSR gen X widoczny jest zaraz po urodzeniu. Na obrazku najprawdopodobniej widzimy Collosusa.
1988 - Tereny Niemiec stają się pierwszym obszarem, na którym w życie wchodzą prawa prowadzące do segregacji ludzi i mutantów. Od teraz zachodni Berlin ma być wolny od "wynaturzeń". W akcie sprzeciwu mutanci doprowadzają do zamieszek, w wyniku których giną 23 osoby, natomiast 200 zostaje rannych.
1989 - W Trask Industries rozpoczynają prace nad bazą informacji o mutantach, która ma być sprzedawana władzom poszczególnych krajów.
1991 - Republika Południowej Afryki deklaruje pomoc oraz azyl dla wszystkich mutantów. W krajach zachodu rośnie napięcie między ludźmi oraz jednostkami o specjalnych zdolnościach.
1994 - Mutanci wspierają zbrojne grupy działające w najuboższych rejonach Meksyku, które toczą wojnę z oficjalnymi władzami kraju.
1996 - Badania nad "wyleczeniem" genu X w laboratoriach Trask Industries doprowadzają do błyskawicznie rozprzestrzeniającej się epidemii, nazwanej później Chorobą Wściekłych Krów.
2001 - na Kubie powstaje więzienie dla mutantów o zaostrzonym rygorze. Do obiektu o nazwie X-Ray, który został wybudowany we współpracy z Trask Industries, kierowani mają być mutanci stanowiący zagrożenie dla dobra Stanów Zjednoczonych.
2006 - Mutanci pomagają w odbudowie mostu Golden Gate, zniszczonego na skutek wydarzeń w filmie X-Men: Ostatni Bastion.
2008 - Na granicy z Meksykiem władze USA budują wielki mur. Oficjalnie ma on powstrzymywać nielegalnych meksykańskich imigrantów. Jego prawdziwym celem jest odgrodzenie się od rebeliantów - mutantów, którzy rosną w siłę na terenie Meksyku.
2009 - Po kilku udanych ucieczkach z obiektu X-Ray w Trask Industries opracowują specjalną obrożę. Za jej sprawą mutanci nie są w stanie korzystać ze swoich nadprzyrodzonych zdolności.
2010 - Szkoła dla specjalnie uzdolnionych Xaviera zostaje zamknięta, po czym przechodzi w ręce Trask Industries. Tam firma ma prowadzić dalsze badania nad wyleczeniem genu X.
2011 - Pod hasłem "Occupy Wall Street" mutanci rozpoczynają pokojową manifestację, nie chcąc "leku" na swoją odmienność. Do tłumu zaczynają strzelać Sentinele. Podczas zamieszek ginie Warren Worthington III - mutant znany jako "Angel".
2012 - w tym roku 30 mutantom udaje się uciec ze specjalnych obozów należących do Trask Industries.
2013 - W Trask Industries prezentują nową, rewolucyjną serię Sentinela - Sentinel X. Nowa jednostka ma być w stanie zaadoptować się do każdych, nawet najcięższych warunków oraz zmieniać kształt w zależności od potrzeb.
2015 - Tłum skrajnie zorientowanych aktywistów z Human Majority włamuje się do domu Hanka "Bestii" McCoy'a, po czym morduje mutanta będącego twarzą pojednania między obdarzonymi nadprzyrodzonymi zdolnościami i ludźmi.
2018 - Bishop, jeden z uciekinierów z obozu X-Ray, formuje pierwszy globalny ruch oporu mutantów - Free Mutants.
Musicie przyznać, że zapowiada się nad wyraz klimatycznie. Jestem zachwycony i już nie mogę się doczekać, kiedy sam zobaczę X-Men: Days of Future Past. Poprzedni film z serii, X-Men: First Class, był dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Wierzę, że Singer doskonale zdaje sobie sprawę z wielkich oczekiwań, które zresztą sam niezwykle skutecznie podsyca. W Polsce X-Men: Przyszłość, która najedzie zadebiutuje już 23 maja, w dwa dni po światowej premierze. Zacieram ręce i wracam do analizy zdjęć