REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

BBC proponowało TVP serial o Witoldzie Pileckim. Pamięć o Pokłosiu jest jednak chyba wciąż za silna

Brytyjska stacja BBC zwróciła się do TVP z propozycją nakręcenia współprodukcji poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Polskiemu nadawcy nie podobał się jednak producent, który miałby odpowiadać za serial.

06.02.2018
12:42
BBC TVP serial o Pileckim
REKLAMA
REKLAMA

W 2016 roku do Jacka Kurskiego zgłosił się Ben Donald, producent międzynarodowych seriali BBC (Wolf Hall, Szpiedzy w Warszawie, Śmierć pod palmami). Donald zaznaczał, że rozumie chęć dotarcia TVP do szerokiej widowni z tematami ważnymi dla Polaków. Pojawił się wówczas pomysł nakręcenia serii o Witoldzie Pileckim. Współpraca mogła być rozciągnięta także na produkcję poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

O inicjatywie BBC zawiadomił na Facebooku Jacek Rakowiecki, były rzecznik TVP.

Dziennikarz zacytował fragment listu Juliusza Brauna - byłego prezesa TVP – do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Braun napisał, iż BBC nie otrzymało żadnej informacji zwrotnej. Polski nadawca zakupił natomiast prawa do formatów Bake Off – Ale ciacho!, Kochanie, ratujmy nasze dzieci czy Special Forces: Ultimate Hell Week.

TVP wydało oświadczenie, w którym zaprzeczyło doniesieniom o zaprzestaniu współpracy z BBC. W komunikacie czytamy, że obie strony nadal współpracują m. in. nad serialami „o ważnych wydarzeniach historycznych i o wielkich Polakach, w tym o Witoldzie Pileckim”. Polski nadawca wskazuje też, co jest kością niezgody:

(...) strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii.

I choć nie podano żadnych nazwisk, to wiele wskazuje na to, że chodzi o Dariusza Jabłońskiego z Apple Film Production.

REKLAMA

Jabłoński był głównym producentem filmu Pokłosie Władysława Pasikowskiego, który dotyczył śledztwa odnośnie antysemickiej zbrodni sprzed lat.

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej. Zorganizował ruch oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, walczył także w Powstaniu Warszawskim. W 1947 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i na podstawie licznych oskarżeń skazany na karę śmierci i stracony. Rotmistrz został pośmiertnie zrehabilitowany w 1990 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA