REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Blue Monday. Najbardziej depresyjne filmy na najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue Monday uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Ten przypada w trzeci poniedziałek roku, czyli właśnie dziś. Można uciekać przed Blue Monday (można też twierdzić, że każdy poniedziałek jest blue, co byłoby chyba najbardziej zgodne z prawdą...), ale czasem dobrze jest się zanurzyć w smutku i melancholii.

15.01.2018
14:09
lobster
REKLAMA
REKLAMA

Nie wiem jak wy, ale ja nie umiem walczyć ze smutkiem i chandrą. Gorszego dnia czy melancholijnego nastroju nie ratują ani komedie, ani skoczna muzyka. Kiedy dzień jest podły, za oknem jest szaro, a o parapet bębni deszcz śmieszne filmy wydają się kuriozalne i nie bawią. Świat jest ponury i wydaje się, że zrozumieć możemy tylko innych nieszczęśliwych ludzi na tej planecie. To z nimi mamy coś wspólnego.

Paradoksalnie z pomocą przychodzą wtedy bohaterowie najbardziej depresyjnych filmów. Jest coś oczyszczającego w zanurzeniu się w brudny, smutny świat, do którego mimo wszystko nie należymy. Ale kiedy mamy zły dzień ten świat jest trochę bardziej nasz.

Najbardziej depresyjne filmy, które musisz zobaczyć

Lobster

 class="wp-image-60517"

Lobster w reżyserii Yorgosa Lanthimosa to jeden z najsmutniejszych filmów, jaki ostatnio widziałam. Grecki twórca prezentuje widzom wizję przyszłości, w której ludzie rozpaczliwie poszukują miłości. Życie bez drugiej połówki uznawane jest jako niepełnowartościowe. Ci, którzy nie są żonaci lub zamężni, traktowani są jako wyrzutki społeczeństwa. Pary szuka się w specjalnie przygotowanym do tego hotelu. A jeśli w ciągu określonego czasu pobytu - ten można przedłużać, polując na ludzi samotnych żyjących w lesie - nie znajdzie się żony lub męża, człowiek zostaje zamieniony w zwierzę, jakie uprzednio wybierze. Przerażający świat i smutne społeczeństwo obserwujemy z perspektywy głównego bohatera, Davida, w którego wcielił się Colin Farrell. Absurdalna wizja rzeczywistości porusza i przygnębia na dobre. Świetne kino.

Requiem dla snu

requiem dla snu class="wp-image-125005"

Jeden z filmów, których się nie zapomina. Obraz straszny, przeszywający na wskroś, podczas seansu którego trudno nie uronić łez. Dzieło Darrena Aronofsky'ego to studium człowieka uzależnionego, który pogrąża się w depresji. Głównym bohaterem jest Harry Goldfarb (w tej roli Jared Leto), narkoman, mający trudną relację z matką. Kobieta z każdym dniem coraz bardziej ucieka w świat telewizji, który sprawia, że całkowicie traci kontakt z rzeczywistością. Requiem dla snu mówi o samotności, odosobnieniu, potrzebie miłości i zrozumienia. Ten film potrafi całkowicie zmiażdżyć. Dotyka najgłębszych zakamarków duszy.

Przerwana lekcja muzyki

 class="wp-image-54616"

Cholernie smutny film, który daje jednak małą nadzieję na to, że może być lepiej. Jeden z moich ulubionych filmów w ogóle i - co rzadko się zdarza - lepszy od swojego literackiego pierwowzoru powstałego na faktach i będącego zapisem przeżyć głównej bohaterki. Przerwana lekcja muzyki opowiada o pobycie Susanny Kaysen (w tej roli rewelacyjna Winona Ryder) w szpitalu psychiatrycznym. Mocne kino, pokazujące problemy młodych kobiet, które nie potrafią poradzić sobie ze sobą i otaczającą je rzeczywistością. Warto zwrócić uwagę na kreację Angeliny Jolie, która w filmie zagrała Lisę Rowe, agresywną i uzależnioną od narkotyków dziewczynę. To właśnie za tę rolę Jolie została w 2000 roku nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Buffalo '66

buffalo 66 class="wp-image-125014"

Przygnębiający film, który ma w sobie trochę magicznych momentów. Buffalo '66 przedstawia historię młodego mężczyzny, Billy'ego Browna, którego zagrał Vincent Gallo (Gallo odpowiada za ten film także od strony reżyserskiej; jest również współautorem scenariusza). Brown wychodzi z więzienia i jest żądny zemsty. Na swojej drodze spotyka dziewczynę o imieniu Layla. Bohater porywa ją, ale jej nie do końca to przeszkadza, gdyż jest zauroczona Billym. Wraz z nim jedzie w jego rodzinne strony i udaje przed jego rodzicami jego partnerkę. W Buffalo '66 bezsens istnienia i brak perspektyw wylewają się z ekranu. To historia o ludziach odrzuconych, samotnych, którzy nie potrafią się porozumieć, choć być może jedynym dla nich lekarstwem byłoby znalezienie kogoś, kto rozumiałby ich bezwarunkowo.

Krótki film o zabijaniu

filmy kieślowskiego class="wp-image-125023"

Pamiętam, jak duże wrażenie zrobił na mnie ten film po pierwszym seansie. Strach, obrzydzenie, rozczarowanie, bezsilność - Krótki film o zabijaniu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego wzbudza szereg takich uczuć. Wszystko tu jest przerażające i brzydkie - główny bohater, jego postawa, zachowania, miasto. Obraz Kieślowskiego nie daje nadziei na lepsze jutro. Przytłacza. Jeśli chcecie pogrążyć się w zwątpieniu - to będzie idealny wybór na dzisiejszy wieczór.

Cześć Tereska

cześć tereska class="wp-image-125221"

Tragiczny obraz wchodzenia w dorosłość młodej dziewczyny, który odbiera nadzieję. Tereska wychowywana przez nieradzących sobie z życiem rodziców stopniowo schodzi na złą ścieżkę. Początkowo dobrze się uczy, jednak nowe towarzystwo ma na nią negatywny wpływ. Nastolatka pozbawiona wzorców ucieka w alkohol, kradnie, zaczyna palić papierosy. Przygnębiająca wizja rzeczywistości, która nas otacza. I tym jest straszniejsza, że jest tak blisko nas, zupełnie namacalna.

Her

her class="wp-image-125233"

Her to kapitalny obraz Spike'a Jonze'a z fenomenalną rolą Joaquina Phoeniksa. Jesteśmy w przyszłości. Świat nie zmienił się tak bardzo, poza tym, że trudniej jest znaleźć prawdziwą miłość, a łatwiej o jej substytut. Theodore jest outsiderem. Ma problem z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Mężczyzna stopniowo zakochuje się w systemie operacyjnym, który pomaga mu organizować swoją codzienność. Samantha daje mu wszystko to, czego nie może dać mu prawdziwa kobieta. Problem z tym, że to tylko głos, a nie człowiek z krwi i kości. Smutny film o samotności, który wzrusza.

Nie czas na łzy

hilary swank class="wp-image-125257"

Hilary Swank to fascynująca aktorka. W filmie Nie czas na łzy wciela się w postać transseksualnego chłopaka, który ma problem z akceptacją siebie i swojego ciała. Obraz w reżyserii Kimberly Peirce opowiada o dojrzewaniu, odkrywaniu własnej seksualności, o bólu, który towarzyszy brakowi akceptacji. To film o miłości, którą próbuje się zrozumieć. I o walce z innymi o prawo do bycia sobą. Jeden z tych tytułów, który porusza najdelikatniejsze struny naszej duszy. Obowiązkowo.

Miłość Larsa

depresyjne filmy class="wp-image-125260"

Jeśli trzeba by wskazać najsmutniejszy aspekt ludzkiej egzystencji, to powiedziałabym, że jest to samotność, wynikająca z rożnych powodów. Ze strachu przed drugim człowiekiem, przed samym sobą. Z braku zrozumienia. I Miłość Larsa z Ryanem Goslingiem jest tego dobrym przykładem. Film opowiada o tytułowym Larsie, który traktowany jest jak dziwak. Mężczyzna potrzebuje miłości, zresztą jego rodzina też naciska, aby w końcu sobie kogoś znalazł. Jego partnerką zostaje manekin, co szokuje najbliższe otoczenie głównego bohatera. Świetna rola Goslinga, przepiękna i smutna historia o bólu istnienia i potrzebie akceptacji. Warto.

Godziny

nicole kidman godziny class="wp-image-110101"

Trzy historie kobiet zawarte w jednym filmie, które wzajemnie się przenikają. Godziny to kapitalny dramat ze świetnymi aktorkami. W filmie występują Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep. Wirginia Woolf, jedna z najsławniejszych angielskich pisarek, pisze swoją książkę, Panią Dalloway. Powieść artystki, która popełni samobójstwo, wpłynie na losy pozostałych kobiet. Smutne, dobre kino o ludziach, którzy zamiast żyć ze sobą, żyją obok siebie. Oprócz odtwórczyń głównych żeńskich ról na uwagę zasługuje postać schorowanego mężczyzny wykreowana przez Eda Harrisa. Świetne kino.

Melancholia

REKLAMA
 class="wp-image-125056"

Lars von Trier uwielbia zaskakiwać i szokować. Przypominam sobie finał 2. części Nimfomanki i do tej pory jestem pod wrażeniem tego zakończenia. Melancholia również wywołuje skrajne uczucia. W obsadzie plejada gwiazd - Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland czy Alexander Skarsgård. Melancholia opowiada o dwóch siostrach, które oddalają się od siebie. A wszystko to dzieje się w sytuacji, w której Ziemia zagrożona jest zniszczeniem. Świetny dramat psychologiczny, mroczny, melancholijny. Wprost idealny na dzisiejszy wieczór pod szyldem Blue Monday.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA