REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Film „Boże Ciało” Jana Komasy został polskim kandydatem do Oscara

Polska Komisja Oscarowa zdecydowała o wyborze filmu, który walczyć będzie o przyszłoroczną nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Zostało nim „Boże Ciało” Jana Komasy.

13.09.2019
16:34
Boże Ciało - kadr z filmu Jana Komasy
REKLAMA
REKLAMA

Dziś, w piątek 13 września, komisja w składzie: Ewa Puczyńska (producentka „Idy” i „Zimnej wojny”), Jan A.P Kaczmarek (kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”), Łukasz Żal (operator filmowy, dwukrotnie nominowany do Oscara), Anna Zamecka (reżyserka filmu dokumentalnego „Komunia”, branego pod uwagę przy nominacjach za Najlepszy Film Dokumentalny), Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Małgorzta Szczepkowaka-Kalemba (szefowa działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF) i producent Mariusz Łukomski, zdecydowała o wyborze polskiego kandydata do oscarowej nominacji.

Wybór najnowszego filmu Jana Komasy („Miasto 44”, „Sala Samobójców”) jest całkowicie nieprzypadkowy.

Produkcja zadebiutowała 2 września na światowym festiwalu filmowym w Wenecji i zebrała wiele pozytywnych recenzji.

„Boże Ciało” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię młodego chłopaka, który marzy o tym, by zostać księdzem. Gdy wychodzi z zakładu karnego i udaje się do kościoła, omyłkowo zostaje wzięty za duchownego. Zamiast jednak poprawić błąd, decyduje się rzeczywiście wcielić w rolę. Film porusza wiele tematów tabu i stanowi bezkompromisowy portret polskiego społeczeństwa.

Komisja w następujący sposób uzasadniła swój wybór:

„Boże Ciało” to uniwersalna, poruszająca i prowokująca historia o przemianie duchowej człowieka i nowe spojrzenie na wiarę w Boga. To dojrzały, mądry film młodego twórcy – możemy czytać w oficjalnym komunikacie.

Najlepszy Film Międzynarodowy to nowa nazwa dawnej kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, która obowiązywała jeszcze podczas tegorocznej gali Oscarów. Nazwa została zmieniona, aby oddać bardziej inkluzywny charakter nagrody. Zasady przyznawania nominacji w tej kategorii jednak się nie zmieniły. Nadal musi być to film wyprodukowany poza USA i posiadający przeważający udział dialogów języku innym niż angielski.

Wybór filmu, który będzie brany pod uwagę do nominacji, spoczywa w rękach lokalnych komisji. Każdy kraj może wystawić tylko jednego kandydata do nominacji. Do tego produkcja musi być wyświetlana w kinach Los Angeles przez co najmniej tydzień.

REKLAMA

„Boże Ciało” trafi do kin już 11 października.

Wcześniej wyświetlany będzie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA