REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Płyty z filmami 4K to nadal rzadkość w Polsce. Złą passę przełamuje Christopher Nolan

Nadal nie masz filmów z polskimi napisami, by móc się nacieszyć swoim wypasionym telewizorem? Już w grudniu w polskich sklepach pojawią się zremasterowane filmy Christophera Nolana. Ja już szykuję portfel.

13.11.2017
18:56
christopher nolan 4k
REKLAMA
REKLAMA

Miałem okazję już narzekać na dostępność płyt Blu-ray UHD w Polsce. Chcesz film w maksymalnej możliwej jakości? Jesteś albo skazany na wersję tegoż filmu w jakiejś usłudze VoD, która wprowadzi do niego nieprzyjemne defekty wywołane kompresją, albo też na kupienie go w zagranicznym sklepie, bez polskich napisów i lektora.

Lubię oglądać filmy z polskim tłumaczeniem. Dzięki napisom mam pewność, że usłyszałem kwestię bezbłędnie i że dane słówko faktycznie ma to znaczenie, które pamiętam. A to oznacza, że o filmach w najwyższej dostępnej jakości z legalnych źródeł… cóż, mogę po prostu zapomnieć.

Weźmy na przykład nowego Mad Maksa, który – wedle wszelkich zasłyszanych przeze opinii – jest perełką jeśli chodzi o odpowiednie stosowanie techniki HDR. W Polsce na płytach Blu-ray znajdziemy tylko wersję 1080p. To może widowiskowa BBC Planeta Ziemia II, również zarejestrowana w 4K i HDR? Cóż, wersja z polskim tłumaczeniem to nawet nie 1080p, a 1080i! Wyliczać możemy w nieskończoność. Filmy UHD z polskimi tłumaczeniami jak najbardziej istnieją, są to jednak nieliczne pozycje, takie jak nowi Szybcy i wściekli, kilka ekranizacji komiksów czy seria filmów o Bournie.

W grudniu czeka mnie nie lada wydatek. Filmy Christophera Nolana, zmasterowane do 4K i HDR pod okiem tego reżysera, trafią do Polski.

Nolan jest zachwycony standardem UHD, bo – jak twierdzi – to standard będący bliżej rozdzielczości, w którym jego filmy są rejestrowane. Kamery wykorzystywane przez reżysera rejestrują obraz w 6K, a gdy wykorzystuje rejestratory IMAX aż 18K. Jak podkreśla reżyser, mastering do 4K i HDR jest przez niego osobiście nadzorowany, dzięki czemu filmy te faktycznie będą wyglądały lepiej i oferowały więcej szczegółów. Nie będzie to jednak więc – rzekomo – skok na kasę polegający na nałożeniu kilku prostych filtrów wyostrzających na materiał w rozdzielczości Full HD.

REKLAMA

Nowe filmy zawierające polskie tłumaczenia, dostępne będą w sklepach od 12 grudnia. Będzie je można kupić zarówno pojedynczo w cenie około 150 zł za sztukę, jak i w pakiecie o nazwie Christopher Nolan – Kolekcja filmów w 4K, na który będą się składać Batman Początek, Mroczny Rycerz, Mroczny Rycerz powstaje, Prestiż, Incepcja, Interstellar i Dunkierka. Ten będzie kosztował 950 zł.

Drogi Święty Mikołaju…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA