REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Creative WebCam Live Motion!

Pamiętam jak swego czasu szerokie grono nie tylko internautów, ale najrozmaitszych osobistości całego świata bardzo fascynowało się powstającymi w Japonii robotami. Wyposażone były one w specjalne czujniczki, za pomocą których śledziły i rejestrowały ruch całego otoczenia. Jestem niezmiernie kontent z faktu, iż od kilku dni tego typu gadżet znajduje się na moim biurku - a konkretnie kamerka internetowa Creative WebCam Live!

11.03.2010
14:16
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Niewielkie i niepozorne urządzenie dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych. Biała przywodzi na myśl krzyżówkę właśnie wspomnianego cudu technologicznego z elektrycznym czajnikiem prosto z kuchni, prezentuje się zdecydowanie mniej efektownie od swoich srebrnych i czarnych konkurentek. Po bokach znajduje się logo firmy, które otoczone jest świecącą się niebieskim kolorem obwódką. Centralny element kamerki to natomiast przezroczysta, plastikowa szybka, za którą znajduje się śledzący ruch czujnik CCD. Całość z kolei umocowane jest na podpórce, którą można zarówno postawić na płaskiej powierzchni, jak i przytwierdzić do monitora LCD czy też laptopa. Autorzy postawili na dość awangardowy wygląd urządzenia, przywodzi on na myśl małego, ciekawskiego robota, który z zainteresowaniem śledzi nasze poczynania przy komputerze. W zestawie dodatkowo znajduje się mikrofon ze słuchawką douszną, mocowaną na lewym uchu. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne.

REKLAMA

W skład opakowania wchodzi również instrukcja w kilkunastu językach (w tym oczywiście po polsku) i płyta z niezbędnym oprogramowaniem. Creative WebCam Center jest prawdziwym kombajnem służącym do obsługi kamery. Oprócz funkcji robienia zdjęć czy kręcenia filmów oferuje całą gamę narzędzi niezbędnych do regulacji ustawień i zarządzania utworzonymi za pomocą Creative WebCam Live! materiałami. Pozwala też wykorzystać kamerę do takiego zadania jak na przykład monitoring pokoju czy biura (robiąc zdjęcia w stosownym odstępie czasowym). I szczerze przyznam, że nieźle się z tego zadania wywiązuje. Jeśli komuś byłoby mało, może również użyć Creative Photo Manager czy Video Impression 2. Programy te w znacznym stopniu wspomagają kwestię obsługi i edycji zdjęć oraz filmów. Bardzo pomocny jest również program SightSpeed, który pomaga w szybki sposób łatwo skonfigurować urządzenie, również pod kątem jego współpracy z łączem internetowym.

Kamerka według producenta znakomicie współpracuje z programem Yahoo! Messenger. My jednak przetestowaliśmy ją przede wszystkim pod kątek najpopularniejszych komunikatorów w Polsce. Wideokonferencje (o ile w ogóle działają - lecz to już jest kwestia programów, nie urządzenia) w Gadu Gadu i Tlenie przebiegały bez większych zakłóceń. Natomiast Creative WebCam Live! Tak naprawdę znakomicie współpracuje z Skype. Program od razu sam wykrywa obecność kamerki i jako pierwszy zaprasza do jej konfiguracji. Ta przebiega szybko i bezproblemowo, a dalsze wideo-rozmawianie przy pomocy tego komunikatora jest bliskie ideałowi.

Teraz krótko o specyfikacji technicznej i szybko przechodzimy do klucza programu. Urządzenie wykorzystuje złącze USB 2.0 (choć jest kompatybilna z wersją 1.1) co ma wpływ na szybkość działania. Jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 640x480 przy trzydziestu klatkach na sekundę, zdjęcia natomiast wykonuje w rozdzielczości 1.3 megapiksela, z możliwością czterokrotnego zooma cyfrowego. Tryb szerokokątny o polu widzenia 76° czyni WebCam Live! jednym z liderów rynku pod względem przestrzeni, którą jest w stanie uchwycić urządzenie. Bardzo spodobała mi się również możliwość tworzenia zdjęć panoramicznych. Świetna zabawa i genialny efekt tejże zarazem.

A teraz fanfary! Przechodzimy bowiem do samego sedna - czym WebCam Live! różni się od standardowej kamerki internetowej? Otóż urządzonko ze stajni Creative ma możliwość... śledzenia ruchu. Tym samym wiele z jej zalet, które opisałem w artykule nabiera nowego sensu. No bo przecież nie ma niczego lepszego niż "strażnik" monitorujący Twój pokój, który zarejestruje najmniejsze poruszenie. Do tego w trakcie rozmowy tym razem możesz siedzieć tak, jak jest Ci naprawdę wygodnie, bez konieczności ustawiania się i krzywienia do matrycy Twojej dotychczasowej kamerki. To rozwiązanie ma jednak pewne wady - w pewnym momencie zacząłem tęsknić za standardowymi WebCamami, które można było regulować ręcznie, gdyż maluchowi od Creative sporadycznie zdarzają się chwile zamyślenia i nieposłuszeństwa. Na dodatek ciekawski robot pokazuje wszystko dookoła, a czasem niewskazane jest by nasz rozmówca zobaczył w tle imprezę, na którą nie został zaproszony. To oczywiście tylko przykład. Niemniej takie podążanie jest fajne, ale do pewnego momentu. Nadmienię jeszcze tylko, że kamera porusza się o 105° w pionie i 200° w poziomie.

REKLAMA

Creative WebCam Live! oferuje bardzo przyzwoitą jakość zdjęć, obrazów, a także prowadzenie płynnych konferencji internetowych - a to w kwestii kamerek internetowych jest funkcja bezapelacyjnie elementarna. Dodatkowym atutem jest z pewnością estetyczny, futurystyczny wygląd urządzenia (w kolorze czarnym lub srebrnym, biały przywodzi na myśl czajnik elektryczny!), dużo świetnego oprogramowania, bardzo dobra współpraca z komunikatorami. Niech stracę - pochwalę też system automatycznego śledzenia użytkownika, bowiem został on wykonany naprawdę bardzo dobrze. Chociaż prywatnie pozostanę konserwatystą, który lubi mieć "ręczny" wpływ na to, na co patrzy kamerka. Natomiast regulacja WebCam Live! po wyłączeniu opcji śledzenia jest uciążliwa i mozolna.

Nie zmienia to faktu, że jeżeli kręcą się możliwości, jakie oferuje dzieło Creative, to nie powinieneś się wahać nad zakupem, mając na uwadze, iż jest to jeden z najlepszych tego typu produktów na rynku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA