Jest już pierwszy zwiastun wojennego filmu "Dunkierka" od Nolana. Wizyta w kinie obowiązkowa
Tak zwany teaser trailer nie pokazuje niczego konkretnego. Pomimo tego, materiał reklamowy filmu "Dunkierka" spełnił swoje zadanie - obudził we mnie głód dobrego filmu wojennego osadzonego w czasach drugiej wojny światowej.
Christopher Nolan to reżyser takich filmów jak "Interstellar", "Memento", "Prestiż", "Incepcja" czy trylogia "Mrocznego Rycerza". Złośliwi mówią, że to twórca dzieł, które określić można mianem "przerost formy nad treścią". Nie zmienia to faktu, że tytuły Nolana zawsze cieszą się wielkim uznaniem. Kiedy dowiedziałem się, że ten reżyser bierze się za film wojenny, miałem uśmiech od ucha do ucha.
Teraz możemy zobaczyć pierwsze owoce pracy nad filmem "Dunkierka".
Nie spodziewajcie się jednak żadnych wybuchów, czy nawet facjat głównych bohaterów. Teaser trailer pokazuje piękne ujęcia zamglonej francuskiej plaży, a także narastającą intensywność poprzedzającą jedno z wielu niemieckich bombardowań ewakuowanych żołnierzy.
"Dunkierka" przedstawi widzom drugowojenną Operację Dynamo - ewakuację Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz francuskich i belgijskich wojsk, cofających się pod naporem niemieckiej ofensywy na Francję, połączonej z agresją na Belgię, Holandię oraz Luksemburg.
Operacja Dynamo to ewakuacja rozpaczliwa. Dokonywana przez wiele dni, pod nieustannym ogniem niemieckiej piechoty oraz nazistowskich myśliwców i bombowców. Ewakuacja, w której uczestniczyło nie tylko wojsko, ale również cywilna flota statków morskich. Wykorzystywano, co tylko było można, aby opuścić francuskie ziemie.
Podczas Operacji Dynamo łącznie ewakuowano prawie 350 000 żołnierzy francuskich, brytyjskich oraz belgijskich, przy pomocy 800 statków wszelakiego typu. Ewakuacja nie byłaby możliwa, gdyby nie nagłe pogorszenie pogody oraz gęsta mgła, pod osłoną której wchodzili na statki alianccy żołnierze. Podobno sprzyjał im sam Bóg, a także Hitler.
To właśnie nikt inny jak Hitler zakazał użycia czołgów podczas walk wokół Dunkierki. Przywódca Trzeciej Rzeszy chciał najprawdopodobniej zapewnić w ten sposób możliwość zawarcia pokoju z Wielką Brytanią. Pokoju, do którego nigdy nie doszło, bowiem stanowisko premiera objął Winston Churchill.