REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Ed Sheeran oskarżony o plagiat. Zapowiedział, że jeśli przegra w sądzie, rzuca karierę

Ed Sheeran po raz kolejny stanął przed sądem. Muzyk został oskarżony o naruszenie praw autorskich. Chodzi dokładnie o piosenkę "Thinking Out Loud" z 2014 roku, która rzekomo ma być plagiatem hittu "Let’s Get it On" Marivina Gaye'a z 1973 roku. Muzyk nie przyznaje się do winy, choć zapowiedział, że jeśli przegra proces, zrezygnuje z kariery.

04.05.2023
10:23
Ed Sheeran
REKLAMA

Ed Sheeran ma powody do niepokoju. Niedawno ruszył proces o naruszenie praw autorskich przez brytyjskiego muzyka. Stronami w sądzie są Ed Sheeran i wytwórnie z nim związane oraz dzieci zmarłego Eda Townsenda, współautora tekstu „Let's Get it On”, i posiadająca część praw do utworu firma Structured Asset Sales.

REKLAMA

Ed Sheeran oskarżony o plagiat. Poszło o piosenkę "Thinking Out Loud”.

W całym sporze chodzi o piosenkę "Thinking Out Loud” z drugiej płyty Eda Sheerana "X" z 2014 roku, która ma być rzekomo kopią utworu Townsenda i Marvina Gaye’a z 1973 roku. Brytyjski gwiazdor oskarżony został o powielenie melodii, rytmu i harmonii. 32-letni muzyk nie przyznaje się do winy, podkreślając, że podobieństwo obu piosenek tkwi w użytych akordach.

 Możecie porównać „Let it Be” Beatelsów do „No Woman, No Cry” Boba Marleya i na odwrót. Gdybym zrobił to, o co mnie oskarżacie, byłbym idiotą, stając na scenie i robiąc to przed 20 tysiącami ludzi – powiedział w czasie rozprawy Sheeran.

Jak donosi "People", jeśli Ed przegra proces, zakończy muzyczną karierę. Magazyn przytacza słowa Sheerana, które miał powiedzieć na sądowej rozprawie.

Jeśli tak się stanie, kończę z karierą muzyczną, przestaję. Uważam, że byłoby to naprawdę obraźliwe. Pracuję bardzo ciężko, aby być w tym miejscu, w którym jestem. Próbujecie umniejszyć mój sukces. „Thinking Out Loud” dało mi pierwszą nagrodę Grammy - miał powiedzieć Sheeran podczas rozprawy.

To nie pierwszy raz, gdy Sheeran został oskarżony o plagiat. W 2022 roku wygrał sądową rozprawę

REKLAMA

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Sheeran został oskarżony o plagiat. Rok temu, w kwietniu 2022 roku muzyk wygrał proces o plagiat. Wtedy przedmiotem sprawy był wielki hit Sheerana, "Shape of you” z 2017 roku.

Sprawa wytoczona została muzykowi przez wokalistę posługującego się pseudonimem Sami Switch. Poszło dokładnie o fragment mało skomplikowanego refrenu, „Oh I, oh I, oh I”. Zdaniem Samiego to właśnie ten fragment ukradziony został z jego singla.

Proces wygrał jednak Sheeran, natomiast sędzia Antony Zacaroli w czasie rozprawy podkreślił, że brytyjski muzyk ani celowo, ani też podświadomie nie skopiował piosenki Chokriego. Jak zaznaczył, momentami piosenki są do siebie podobne, lecz zbieżność nie jest na tyle duża, by można było uznać, że doszło do plagiatu. Fani muzyka trzymają za niego mocno kciuki, aby również i tym razem wygrał proces.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA