REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

3 sezon Fear The Walking Dead: po apokalipsie możemy bać się tylko innych ocalałych

Już za kilka dni wraca Fear the Walking Dead, czyli spin-off popularnego serialu o Żywych trupach. Widzieliśmy już pierwszy odcinek 3. serii, który przekonuje, że największym zagrożeniem dla ocalałych po apokalipsie są inni ocaleńcy.

01.06.2017
10:30
fear the walking dead 3 sezon recenzja
REKLAMA
REKLAMA

Fear the Walking Dead to serial, który oparty jest na motywach komiksu Roberta Kirkmana o zombie. The Walking Dead okazało się tak dużym hitem, że w telewizyjnej ramówce AMC znalazło się latem miejsce na nową produkcję pokazującą świat Żywych trupów, która opowiada o perypetiach zupełnie innej grupy.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86428"

Widziałem już otwarcie 3. serii Fear The Walking Dead, które przekonało mnie, że spin-off stanął już na własnych nogach.

The Walking Dead oglądam od lat i poznałem już dobrze bohaterów. Od samego początku miałem problem z polubieniem rodziny, której losy śledzimy w spin-offie. Na szczęście najbardziej irytujące postaci zostały już wyeliminowane. Bohaterowie opuszczają Meksyk, gdzie stracili bardzo wiele i wracają do Stanów Zjednoczonych. Ich powrót nie przebiega jednak gładko.

Okazuje się, że rodzina, której poczynania oglądamy, zostaje schwytana przez grupę ocalałych o niezbyt szlachetnych intencjach. Na porwanych przez siebie ludziach przeprowadzają eksperymenty, chociaż cały czas przekonują, że... nie są złymi ludźmi. Przez nich zrozpaczony po śmierci syna Travis (Cliff Curtis) i poszukująca potomka Madison (Kim Dickens) zostają rozdzieleni.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86429"

Bohaterowie Fear the Walking Dead znaleźli się w trudnym położeniu, ale od razu pokazują, że nie są już tak niewinni i naiwni jak jeszcze dwa lata temu.

W przeciwieństwie do The Walking Dead, gdzie narracja rozpoczęła się dopiero miesiąc po wybuchu apokalipsy, w Fear the Walking Dead oglądaliśmy jej sam początek. Tym zresztą serial chciał zachęcić widzów - pokazać im okres w tym uniwersum, o którym wcześniej nic nie widzieliśmy. 3. sezon pokazuje jednak dobitnie, że ta formuła się wyczerpała.

Teraz w obu serialach obserwujemy już świat po zagładzie. Bohaterowie pogodzili się z myślą, że ich rzeczywistość zmieniła się bezpowrotnie. Pozbywają się kolejnych zasad i nie mają już oporu przed przelewaniem krwi. Widać to zwłaszcza po Madison, która bez mrugnięcia okiem jest w stanie okaleczyć swojego oprawcę, gdy zdrowie i życie jej bliskich jest zagrożone.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86425"

Obawiam się tylko tego, kogo pierwszego z obsady Fear the Walking Dead pożegnamy.

W przeciwieństwie do głównej serii, spin-off nie wprowadził kilkunastu postaci. Oprócz Travisa i Maddison powracają tylko Alicia (Alycia Debnam-Carey), Nick (Frank Dillane), Luciana (Danay Garcia), Strand (Colman Domingo) i Ofelia (Mercedes Mason). W opowieściach o żywych trupach nomen omen trup zwykle ściele się gęsto, i tylko czekać, aż ktoś z nich zginie.

Na szczęście w tym roku do obsady serialu dołączyli Dayton Callie znany z Synów Anarchii i Deadwood, Daniel Sharman występujący wcześniej w The Originals i Teen Wolf: Nastoletni wilkołak oraz Sam Underwood z The Following. To członkowie rodziny Otto, która próbuje odbudować społeczeństwo na jego gruzach.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86426"

Nowa grupa ocalałych może być powiewem świeżości dla Fear the Walking Dead.

Jak to zwykle w świecie po apokalipsie bywa, już na samym początku wybucha konflikt pomiędzy znanymi postaciami a nową grupą. Bracia Jake i Troy Otto stają naprzeciwko doświadczonych przez życie bohaterów poprzednich sezonów. Na szczęście nie prowadzi to do ich szybkich śmierci. Zapowiada się na to, że nowi bohaterowie zostaną z nami na dłużej.

Jest nieco za wcześnie, by jednoznacznie ocenić nowe postaci. Mam ogromną nadzieję, że nowi showrunnerzy serialu będą umieli mi ich sprzedać. Z pewnością aktorzy mają spory potencjał. Nowi bohaterowie, którzy wychowali się przy granicy i mają nieco wypaczony kompas moralny, stanowią ciekawą przeciwwagę dla obserwowanych przez nas do tej pory mieszczuchów.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86424"

W Fear the Walking Dead zderzą się ze sobą dwie filozofie, chociaż dla obu grup liczy się przede wszystkim rodzina.

Więzi rodzinne to zresztą temat przewodni serialu. W The Walking Dead grupa ocalałych to byli obcy ludzie, którzy nawiązali więź dopiero przez wybuch epidemii zombie. Tutaj zaś widzimy ludzi, których łączą więzy krwi i skomplikowane relacje. Nie mogę się doczekać, aż będą musieli skonfrontować wyobrażenia o sobie z tym, czym się stali.

Liczę na to, że produkcja dobrze wykorzysta te motywy i opowie historię, która wyjdzie poza ramy typowego serialu z elementami gore. Sceny, w których tytułowe Żywe trupy zaczęły osaczać bohaterów, jak zwykle były zrealizowane przez AMC świetnie, ale... podobne akcje widzieliśmy już wielokrotnie.

fear the walking dead 3 sezon recenzja class="wp-image-86427"

Fear the Walking Dead w Polsce - gdzie i kiedy oglądać?

REKLAMA

Pierwszy odcinek 3. sezonu Fear The Walking Dead będzie miał premierę w Polsce 5 czerwca o 3:00 na kanale AMC. Widzowie będą mogli go obejrzeć w tym samym momencie, co mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Zaraz po pierwszym odcinku wyemitowany zostanie kolejny. Na godzinę 21:00 tego samego dnia zaplanowano zaś powtórkę. Pierwsza połowa nowej serii będzie składać się z 8 epizodów, których emisja zakończy się 10 lipca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA