REKLAMA

Kim jest Cesária Évora, tajemnicza postać z dzisiejszego Google Doodle? Wyjaśniamy!

Google co jakiś czas zmienia swoje logo na oficjalnej stronie wyszukiwarki, aby upamiętnić ważne wydarzenia historyczne, święta czy innego rodzaju jubileusze. Dziś pojawił się tam portret piosenkarki, Cesárii Évory. Kim była artystka?

Ceasaria Evora - Google Doodle
REKLAMA
REKLAMA

Cesária Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 roku w mieście portowym Mindelo na wyspie São Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej. Już od najmłodszych lat interesowała się muzyką, a gdy podrosła, zaczęła śpiewać w barach i na statkach turystycznych, zarabiając w ten sposób na życie. Specjalizowała się w gatunku muzyki zwanym morna. Jest to muzyka znana na Wyspach Zielonego Przylądka, w której śpiewa się szczególną odmianą języka kreolskiego – ten sam w sobie jest mieszanką portugalskiego oraz dialektów afrykańskich.

Artystka, pierwotnie znana lokalnie jako „bosonoga diva”, dostała szansę światowej sławy, gdy pod koniec lat 80., została zauważona przez Josè Da Silvę, francuskiego organizatora tras koncertowych, który sam pochodził z Wysp Zielonego Przylądka. Dzięki jego pomocy, piosenkarce udało zagrać się wiele koncertów w słynnych salach, a także dokończyć parę albumów, które znalazły fanów w wielu zakątkach świata.

W 2003 roku jej płyta „Voz d’amor” (pol. „Głos Miłości”) została uhonorowana nagrodą Grammy. Album był niezwykle popularny w Polsce, gdzie trafił na 3 miejsce listy sprzedaży.

Artystka może pochwalić się aż czternastoma albumami studyjnymi oraz czterema zapisami swoich tras koncertowych. Pierwszy album wydała już w 1988 roku. Ostatni – w 2009. Uhonorowano ją różnymi odznaczeniami, w tym portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Infanta Henryka, Medalem I klasy Orderu Wulkanu, przyznawanym przez władzę Wysp Zielonego Przylądka, czy brazylijski Orderem Zasługi dla Kultury.

Gdy stan zdrowia uniemożliwiał jej dalsze koncertowanie, Cesária Évora poświęciła się pomocy humanitarnej. Była ambasadorską Światowego Programu Żywieniowego ONZ.

Po jej śmierci w 2011 władze jej rodzinnej wyspy São Vicente nazwały tamtejsze lotnisko jej imieniem. Przed budynkiem stoi też pomnik z jej podobizną.

Utwory z repertuaru artystki, które warto znać:

Sodade

Maria Elena

Besame Mucho

Evora była jedną z wielu artystek, które zaprezentowały swoją wersję słynnego szlagieru z lat 40. Besame Mucho, robiąc to jednak w swoim własnym charakterystycznym stylu.

REKLAMA

Pełen zapis koncertu z 2004 roku:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA