REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Gra - CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas

Ostatnimi czasy można było zauważyć, że twórcy gier komputerowych coraz częściej sięgają po licencje znanych i lubianych seriali telewizyjnych, tworząc ich komputerowe odpowiedniki. Co ciekawe, większość gier bazujących na fabule danego serialu, bardzo rzadko spotyka się z problemem charakterystycznym dla gier na podstawie hitów filmowych, czyli marną jakością finalnej wersji. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta - na producentach nie ciąży presja zbliżającej się głośniej premiery filmu, bo przecież nowe odcinki serialu pojawiają się, np. co tydzień, a więc ci mogą na spokojnie przygotować i dopieścić swój produkt. Wydawcy zaś nie muszą martwić się, że nagle temat przestanie cieszyć się popularnością i fani szybko o swoich telewizyjnych ulubieńcach zapomną. Oczywiście, czasem zdarza się jakaś klapa, jednak w większości przypadków możemy mówić o udanych tytułach, czego znakomitym przykładem może być seria CSI.

11.03.2010
20:09
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

W CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - Mroczne Motywy, kolejnej odsłonie nawiązującej do amerykańskiego hitu, wcielamy się w rolę młodego detektywa, który dopiero zaczyna swoją przygodę z kryminalnym światem - naturalnie stojąc po tej dobrej stronie. Naszym celem będzie rozwiązanie pięciu niezwykle trudnych spraw. Przypadkowy wypadek kaskadera czy też planowane zabójstwo? Zwykła śmierć bezdomnego, a może chęć wyeliminowania niepotrzebnego "szkodnika"? Starożytny cmentarz lub też przypadkowo odnalezione miejsce zbrodni? Nieumyślne zabójstwo w teatrze bądź zemsta zdradzonego męża? No i na koniec - kradzież niezwykle rzadkiego okazu zwierzątka. We wszystkich tych śledztwach będziemy musieli wykazać się sprytem, umiejętnością kojarzenia faktów i przede wszystkim bystrym oraz dokładnym okiem.

REKLAMA

Teoretycznie żałować można, że do rozwiązania jest tylko pięć zbrodni, jednak nie ma co narzekać, gdyż dostaniemy naprawdę porządnie wymyślone zagadki. W trakcie gry mamy wrażanie, jakbyśmy oglądali dobry, wciągający odcinek serialu. Każda z tajemnic została ciekawie zrealizowana, gracz przez te kilka godzin zmagań z grą może poczuć się jak prawdziwy detektyw. CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - Mroczne Motywy naprawdę wciągają i czasami aż szkoda odchodzić od monitora, dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana.

Cała magia CSI, oprócz niezwykle ciekawych zagadek, polega na prowadzeniu śledztwa, a więc na odnajdywaniu poszlak, odkrywaniu nowych tajemnic, przesłuchiwaniu podejrzanych, przeczesywaniu każdej lokacji "z lupą przy oku". Czasami zdarzają się momenty, kiedy można dostać szału, bo wszystkie przedmioty, które zebraliśmy, do niczego już się nie nadają, a podejrzani nie chcą już nic nam powiedzieć, a przecież każde miejsce zostało już przez nas dokładnie zbadane. Potem okazuje się, że ominęliśmy oczywistą rzecz lub też nie połączyliśmy/znaleźliśmy odpowiedniego obiektu. Satysfakcja z popchnięcia akcji do przodu po chwilach udręki jest niesamowita! Choć poziom trudności niekiedy jest naprawdę wysoki, to jest też szalenie przyjemny. Czasami naprawdę trzeba się nagłowić, aby udało nam się przejść dalej, jednak ostateczne rozwiązanie problemu daje nam sporą radość.

Znalezione poszlaki, które mogą przysłużyć się do rozstrzygnięcia sprawy, jakoś trzeba zabrać i dostarczyć do analizy. W tym celu pomóc mają nam specjalne narzędzia, bez których żaden śledczy by sobie nie poradził. Te dzielą się na dwie części: potrzebne do wykrycia śladów i do ich zebrania. W grupie tych pierwszych znajdziemy m.in. ultrafiolet, lupę, puder do odkrycia odcisków palców czy też luminol. Do zebrania dowodów potrzebować będziemy zwykłych rękawiczek, pęsety, wacika oraz taśmy klejącej.

Gdy już znajdziemy wszystko, co według nas przyda się do ostatecznego rozwiązania sprawy, "zanosimy" obiekty do laboratorium. Tam do dyspozycji dostajemy komputer, który pozwala nam na porównanie kodów DNA, śladów butów oraz opon i odcisków palców. Oprócz komputera skorzystać możemy także z mikroskopu, który daje możliwość sprawdzenia z bliska wyjątkowo małych rzeczy. Ale nie tylko w laboratorium spędzimy sporo czasu. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób ofiara została uśmiercona i kiedy nastąpił zgon, należy udać się do kostnicy, gdzie pomocą służy doświadczony lekarz. Jeżeli chcemy poprosić o przesłuchanie podejrzanego lub dostać nakaz rewizji, musimy odwiedzić biuro kapitana Grassa.

Nie trzeba być wybitnym detektywem, aby domyśleć się, że w CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - Mroczne Motywy ujrzymy wszystkie postacie, które występują w serialu. Mało tego, w każdej ze spraw pomagać nam będzie jeden z detektywów. Oczywiście większość "czarnej roboty" należy do nas. Śledczy naprowadzają nas podczas przesłuchań z podejrzanymi, od czasu do czasu pomagają w analizie zebranych dowodów. W każdym momencie możemy zapytać o radę, jeśli utknęliśmy w jakimś trudnym momencie i nie wiemy, jak sobie poradzić.

Pod względem grafiki CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - Mroczne Motywy odstrasza. Gra niby jest z 2004 roku, ale w rzeczywistości wygląda na dużo starszą. Pastwić się nad grafiką nie mam zamiaru, bo pozostałe rzeczy wszystko rekompensują, jednak czasami właśnie przez okropną grafikę ciężko znaleźć drobny szczegół na danej lokacji. A w grze, gdzie szczegóły są najistotniejsze, taka rzecz nie ma prawa się przytrafić.

Dużo lepiej jest z audio. Za głosy detektywów odpowiedzialni są aktorzy grający w serialu i swoją rolę wykonali znakomicie, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Również pozostali uczestnicy spraw nie zawodzą, lektorzy wczuwają się w rolę, słucha się ich bardzo miło.

REKLAMA

Warto wspomnieć też o polskim wydaniu CSI: Kryminalnych Zagadek Las Vegas - Mroczne Motywy, za które odpowiedzialna jest Cenega. Gra w Polsce ukazała się aż trzy lata po premierze! Ten długi czas oczekiwania wydawca wynagrodził nam niską ceną gry, która wynosi zaledwie 15 złotych! Na całe szczęście do czynienia mamy ze spolszczeniem kinowym. Lokalizatorzy bezbłędnie wykonali swoją pracę. W pamięci utkwił mi dialog, w którym jeden z podejrzanych zapytany został, jak mu się żyje, i odpowiedział: "Cóż, nie każdemu wiedzie się jak Rysiowi z Klanu" (zapewne było to trochę inaczej, ale cytowałem z pamięci). Urocze, czyż nie?

CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - Mroczne Motywy to obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów serialu, ale także wszystkich tych, którzy uwielbiają przygodówki, lubią troszeczkę pokombinować i od zawsze marzyła im się praca detektywa. Za cenę 15 zł dostajemy produkt niesamowicie grywalny oraz klimatyczny. Jeżeli każda gra na podstawie serialu telewizyjnego miałaby być tak dobra jak CSI, z chęcią zagrałbym w komputerową wersję M jak Miłość. Naprawdę!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA