REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

13 rzeczy, które muszą wydarzyć się w 8. sezonie Gry o tron

Tegoroczna wycieczka do Westeros za nami, a HBO planuje wyemitować już tylko jeden 6-odcinkowy sezon. Nadszedł czas, aby zastanowić się, co przyniesie 8. seria Gry o tron. Twórcy zostawili nam mnóstwo wskazówek.

30.08.2017
20:34
Gra o tron
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Tekst zawiera spoilery!

Gra o tron stała się zaskakująco niezaskakująca. Od momentu, w którym serial przegonił fabularnie prozę George'a R.R. Martina, kolejne odcinki wyglądają jak odhaczanie kolejnych punktów z listy rzeczy do zrobienia, którą w dodatku twórcy zdradzili widzom kilka lat temu.

 class="wp-image-31915"

W siódmej serii Gry o tron nie wydarzyło się nic na miarę ścięcia Neda Starka, Krwawych Godów czy wysadzenia Septu Baelora.

Gra o tron zmieniła oblicze telewizji, ale w ostatnich latach stała się przewidywalna. Złożoną i zaskakującą fabułę zastąpiły oklepane i typowe dla telewizji zwroty akcji. Zabicie jednego z trzech smoków, zburzenie starożytnego muru i ostatnia scena łóżkowa - po prostu musiały się wydarzyć.

HBO nadal robi świetną robotę, ale Grze o tron brakuje pazura i elementu zaskoczenia. Bohaterowie nie giną już jak muchy, a ich kolejne kroki można łatwo przewidzieć. Nie spodziewam się, by Gra o tron jeszcze czymś nas specjalnie zaskoczyła. 6 odcinków to za mało, by wprowadzić nowe postaci i wątki.

Zamiast zatapiać się w niewiarygodne hipotezy dotyczące tego, do czego dąży cały serial, postanowiłem podsumować historie już rozgrzebane przez scenarzystów. Zgodnie ze świętym prawem telewizji trzeba je doprowadzić do końca i to w dodatku w określony sposób.

Gra o tron 7 sezon trailer class="wp-image-85965"

1. Odbędzie się wielka bitwa pomiędzy ludźmi a Białymi Wędrowcami.

Tutaj chyba nie ma żadnych wątpliwości. Nie po to Nocny Król przedostał się na południe i nie po to Jon sprzymierzył się z Dany, by nie doszło to wielkiego starcia armii żywych i umarłych. Tych bitew będzie zresztą kilka, ale efekt tego starcia może być tylko jeden.

2. Nocny Król przegra.

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że bohaterowie pokonają lodowego smoka. Wskrzeszonego Viseriona mógłby zabić Drogon - tak jak Khal Drogo uśmiercił Viserysa. Jon Snow, czyli Aegon Targaryen, powinien też dosiąść wreszcie Rhaegala, który został tak nazwany na cześć jego ojca.

Nie mam żadnych wątpliwości, że przywódca Białych Wędrowców przegra starcie z ludźmi. Fajnie sobie pofantazjować, że Gra o tron skończy się śmiercią wszystkich bohaterów, ale George R.R. Martin określił zakończenie jako słodko-gorzkie, więc ludzie muszą zwyciężyć.

 class="wp-image-92159"

3. Jon dowie się prawdy o swoim pochodzeniu.

Nie-do-końca-wszechwiedzący Bran i Samwell Tarly wymienili się informacjami w ostatnim odcinku 7. serii. Jako jedyni mieszkańcy Westeros wiedzą, kim byli rodzice Jona Snowa i poznali jego prawdziwe imię.

Dodali też 2 do 2 i zrozumieli, że Jon ma większe prawa do Żelaznego Tronu niż jego ciotka. Uznali, że musi się o tym jak najszybciej dowiedzieć. Nie mogę się doczekać reakcji Jona. Szkoda tylko, że sprawy się nieco skomplikowały.

4. Dany będzie miała kolejne dziecko.

Jon i Dany zbliżyli się do siebie w pamiętnej scenie na łodzi. Daenerys i Tyrion przeprowadzili tak wiele rozmów na temat sukcesji w Westeros i płodności Smoczej Królowej, że nie ma innego wyjścia - zbliżenie ciotki i bratanka musi skończyć się zajściem Daenerys w ciążę. Czy uda się jej urodzić potomka, to już osobna kwestia.

gra o tron class="wp-image-8939"

5. Ktoś zasiądzie na Żelaznym Tronie.

Tak naprawdę największe prawa do korony ma teraz Jon Snow, jako jedyny męski potomek Szalonego Króla, ale on nie chce rządzić. Jak można w dodatku wyczytać z listu, który napisał do Sansy, klęknął przed Dany i tytułuje się już tylko Namiestnikiem, a nie Królem Północy.

Walka o Żelazny Tron jest motywem przewodnim serialu, a tytułowa gra może mieć tylko jednego zwycięzcę. Tak naprawdę nadal nie wiadomo, kto uzyska władzę w Westeros, ale jeśli tylko Daenerys nie spotka smutny koniec, to stawiałbym właśnie na nią... lub dziecko jej i Jona.

6. Ujawni się wreszcie Azor Ahai.

Z północy nadciągają Biali Wędrowcy, którym, wedle podań, opór ma stawić legendarny książę - odrodzony Azor Ahai. Ma być on bohaterem, który uratuje całe Westeros. Jeśli odrodzony Azor Ahai to Jon Snow, jak twierdzi Melisandre, to nie mam dobrych wieści dla Dany.

 class="wp-image-90912"

Azor Ahai, by wykuć swój legendarny miecz potrzebny do uratowania świata, musiał zabić kogoś bliskiego. W legendzie śmierć poniosła jego ukochana Nissa Nissa. Jon, aby zadość uczynić przepowiedni, musiałby poświęcić Daenerys. To byłoby słodko-gorzkim zakończeniem zapowiedzianym przez Martina.

Oczywiście nie jest powiedziane, że Azor Ahai to Jon Snow. Melisandre w przeszłości się myliła i uznała, że obiecanym księciem był Stannis. Według fanów do proroctwa pasują także inne postaci, a jako kandydaci wymieniani są między innymi Jaime Lannister i Ogar.

7. Melisandre powróci i umrze - tak jak Varys.

W 8. sezonie Gry o tron do Westeros musi powrócić Melisandre. Kapłanka udała się w podróż za ocean, ale zapowiedziała swój powrót do Westeros. Ze stoickim spokojem stwierdziła w rozmowie z Varysem, że przyjdzie jej zginąć na terenie Siedmiu Królestw i przepowiedziała mu jego własną śmierć. Los tych dwóch postaci jest już przesądzony.

 class="wp-image-92977"

8. Jaime zabije Cersei.

Gdy oglądałem 7. sezon Gry o tron, to obawiałem się, że Jaime zginie z ręki Góry, albo wcześniej spali go smok. Nie było mu to jednak pisane. Teraz jestem już niemal pewien, że jego przeznaczeniem jest uduszenie Cersei, tak jak mówi proroctwo.

9. Cleganebowl stanie się faktem.

Sandor Clegane spotkał się w ostatnim odcinku z bratem, Gregorem, którego nadworny nekromanta przemienił w zombie. Wbrew oczekiwaniom fanów, Ogar i Góra nie zmierzyli się w pojedynku. Nie dopuszczam jednak do świadomości tego, że nie zobaczymy obu braci w walce na śmierć i życie.

10. Tormund i Beric przeżyją upadek Muru.

Scena zniszczenia Muru nie była żadnym zaskoczeniem, ale twórcy Gry o tron chcieli podgrzać emocje i zostawili nas z cliffhangerem. Nie uwierzę jednak, po tym co zrobili ze śmiercią Jona Snowa, że Tormund i Beric zginęli, skoro zawalił się tylko kawałek fortyfikacji i nie zobaczyliśmy ich ciał.

gra o tron class="wp-image-92127"

11. Gendry zacznie wykuwać miecze z valyriańskiej stali.

Nieumarłych można zabijać z wykorzystaniem smoczego szkła i ognia, a Biali Wędrowcy są wrażliwi na valyriańską stal. Dawno o niej nie słyszeliśmy w serialu, a finałowy sezon to idealny moment, by wrócić do tematu. Bohaterowie mają w drużynie w końcu całkiem niezłego kowala, który odnalazł się po kilku sezonach.

12. Theon uratuje Yarę.

Historia Theona może nie jest zbyt absorbująca, ale musi zostać zakończona. Po jego szczerej rozmowie z Jonem i pokonaniu buntującego się podwładnego nie ma dla tej postaci innego epilogu, niż przełamanie strachu i uratowanie siostry z rąk złowieszczego wuja.

Nie wiem tylko, jak Theon odnajdzie Eurona. Bohaterowie są przekonani, że przywódca ludzi z Żelaznych Wysp wrócił przerażony na swoją wyspę, a tak naprawdę udał się za morze na polecenie Cersei, by kupić dla swojej królowej armię najemników.

13. Złota Kompania pojawi się w Westeros.

Euron udał się, by przetransportować do Siedmiu Królestw wynajętych zbrojnych. Nie zdziwię się, jeśli wśród najemników Złotej kompanii znajdzie się Daario, który wróci do Westeros i będzie walczył po stronie Cersei przeciwko Daenerys, żeby dodać dramatyzmu starciu obu armii.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o Grze o tron:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA