REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Harlan Coben nie zgodził się na zekranizowanie książek z uwielbianym bohaterem. Ma dobry powód

Serialowe adaptacje powieści Harlana Cobena są przez widzów oglądane na potęgę. Powstało ich w sumie 10, z czego 8 jest dostępnych w serwisach VOD. Spostrzegawczy fani twórczości pisarza z pewnością zauważyli, że żaden z nich nie skupia się na Myronie Bolitarze, choć seriali opartych o książki Cobena jest już całkiem sporo. Autor kryminałów ujawnił, dlaczego słynny detektyw do tej pory nie pojawił się w ani jednej produkcji.

19.05.2024
19:28
harlan coben myron bolitar brak ekranizacji
REKLAMA

Adaptacje powieści Harlana Cobena, jednego z najpopularniejszych autorów kryminałów, cieszą się sporym zainteresowaniem widzów Netfliksa - właśnie z tą platformą pisarz podpisał umowę na produkcję 14 seriali, a on sam jest ich producentem wykonawczym. Na platformie można oglądać już 8 seriali (o wszystkich pisaliśmy na łamach Spider's Web) - najnowszym jest tytuł "Już mnie nie oszukasz", który zadebiutował na Netfliksie na początku 2024 r. Produkcja z Michelle Keegan w roli głównej jest 7. najpopularniejszym serialem serwisu - była oglądana przez niemal 630 mln godzin.

REKLAMA

"Już mnie nie oszukasz" to jedna z 35 książek autorstwa Harlana Cobena, które niejednokrotnie znajdowały się w czołówce bestsellerów "New York Timesa" i zostały przetłumaczone na 46 języków. Prócz autonomicznych powieści, Coben jest również autorem serii o Myronie Bolitarze, jednym z najpopularniejszych detektywów w literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Co ciekawe, żaden z dotychczas wyprodukowanych seriali nie skupiał się na uwielbianej przez czytelników postaci. Pisarz zdradził, dlaczego.

Harlan Coben zdradził, dlaczego żadna książka z serii o Myronie Bolitarze nie została zekranizowana

Myron Bolitar to detektyw, którego można postawić na równi z Sherlockiem Holmesem, Harrym Holem czy Herculesem Poirotem. W serii o popularnym śledczym znalazło się w sumie 11 książek, lecz żadna z nich nie została zaadaptowana pod serial. Nie bez przyczyny - choć produkcja z pewnością mogłaby okazać się jednym z hitów Netfliksa, Harlan Coben podjął decyzję, że Myron Bolitar nie pojawi się na ekranie, a przynajmniej nieprędko.

Zwiastun serialu "Już mnie nie oszukasz"

Pisarz stwierdził bowiem, że w swojej głowie zbudował sobie specyficzny obraz bohatera, przez co obawia się, że potencjalni odtwórcy roli Myrona Bolitara mogliby nie zrozumieć jego wizji. Po tym, gdy w rozmowie z "The Times" zasugerowano mu, że być może dobrym kandydatem do roli słynnego detektywa byłby Stanley Tucci, Coben stwierdził, że jest jego wielkim fanem, jednak sam Tucci raczej nie byłby zainteresowany. Coben dodał, że Myron Bolitar jest jego "szybszą, silniejszą i zabawniejszą" wersją.

O Harlanie Cobenie przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Obecnie trwają prace nad adaptacjami "Tęsknię za tobą" i "O krok za daleko". Każda z nich będzie miniserialem (od 6 do 8 odcinków), a zdjęcia do pierwszej wystartowały wiosną. Fabuła serialu "Tęsknię za tobą" skupia się na Kat Donovan, detektywce nowojorskiej policji, która pracuje nad rozwiązaniem dwóch dawnych spraw. Obie dotyczą dobrze znanych jej mężczyzn - jednym z nich jest jej były narzeczony, a drugim - zamordowany przed kilkunastu laty jej ojciec i jednocześnie policjant. W poszukiwaniu prawdy o swojej przeszłości kobieta przypadkowo trafia na ślad działalności przestępców, którzy w bezwzględny i okrutny sposób wykorzystują ludzki lęk przed osamotnieniem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA