REKLAMA

HBO GO czy Amazon Prime Video? Porównujemy serwisy streamingowe

Platforma streamingowa HBO GO ma się w Polsce coraz lepiej. Jej pozycję ugruntował wysoki poziom pokazywanych produkcji. Amazon Prime Video, choć dostępna od dłuższego czasu na rynku, jako usługa VOD jest wciąż stosunkowo nieznana polskiemu odbiorcy.

HBO GO - Amazo Prime - porównanie
REKLAMA

Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się obydwu platformom i sprawdzić, która wypada lepiej. Kontynuujemy tym samym podobne testy, które przeprowadzaliśmy już w przeszłości: Netflix kontra Amazon Prime, Netflix kontra HBO GO.

REKLAMA

HBO GO kontra Amazon Prime Video - dostępność.

W chwili obecnej z HBO GO można korzystać na: platformach PC i MAC, na iPhone'ach, iPadach, smartfonach i tabletach z systemem Android, Samsung Smart TV, LG Smart TV, Android Smart TV oraz Sony PlayStation 3 i 4. HBO GO jest też kompatybilne z Apple TV 4, Airplay i Chromecast.

Amazon Prime Video dostępny jest w wersji webowej, na Fire OS we wszystkich jego odmianach, na iOS, na Androida, na PlayStation 3 i 4, na Windows 10 dla Xbox One, na konsole Wii U, na Android TV, Orsay, Tizena, webOS-a i tvOS. Jest też wbudowany w liczne autorskie platformy dla dekoderów, telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray, współpracuje też z Airplay i Chromecastem.

Zwycięca: Amazon Prime Video.

Amazon Prime Video rozwój

HBO GO kontra Amazon Prime Video - cena i darmowy okres testowy.

Miesięczny abonament usługi HBO GO, niepowiązanej z abonamentem telewizyjnym, kosztuje 19,90 zł. HBO GO dostępne jest jednak także jako dodatek do wykupionej usługi telewizyjnej HBO (w której skład wchodzą kanały HBO, HBO2, HBO 3) u poszczególnych operatorów telewizyjnych. Tu cena różni się w zależności od usługodawcy. HBO GO można także testować za darmo przez 30 dni.

Amazon Prime Video przez pierwsze pół roku użytkowania kosztuje 2,99 euro. Po tym okresie kolejne miesiące to 5,99 euro. Usługa nie rozlicza się jednak z nami w złotówkach, dlatego na realny poziom comiesięcznej ceny wpływ będzie mieć bieżący kurs walut. Serwis oferuje jedynie 7-dniowy okres próbny.

Zwycięzca: HBO GO.

HBO GO kontra Amazon Prime Video - jakość techniczna treści.

HBO GO jest dostępne, w zależności od urządzenia, w jakości od 720p do jakości Full HD (czyli 1920 x 1080 pikseli).

Amazon Prime zapewnia dostęp do treści w pełnym UHD, a więc jakości 4K z HDR i z dźwiękiem przestrzennym (czyli rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli).

Zwycięzca: Amazon Prime Video.

HBO GO kontra Amazon Prime Video - wspólne oglądanie i personalizacja.

Z HBO GO można korzystać równocześnie na dwóch urządzeniach, a łączna liczba urządzeń, na których można korzystać z aplikacji wynosi 5 (aczkolwiek w praktyce możliwe jest podpięcie większej liczby).

Amazon Prime Video nie posiada limitu podpiętych urządzeń, ale równocześnie można oglądać produkcje jedynie na trzech urządzeniach (dwóch, jeśli chodzi o ten sam tytuł).

Żadna z platform nie oferuje jednak personalizacji i ustawienia subkont dla konkretnych użytkowników. Wszystko rozgrywa się w ramach tego samego konta.

Zwycięzca: Amazon Prime Video.

HBO GO kontra Amazon Prime Video - tryb offline.

HBO GO w chwili obecnej nie posiada trybu offline. Aby móc oglądać poszczególne produkcje w serwisie, trzeba być podłączonym do sieci.

Prime Video udostępnia możliwość oglądania offline z poziomu aplikacji, gdy nie ma się dostępu do Internetu.

Zwycięzca: Amazon Prime Video.

HBO GO kontra Amazon Prime Video – oferta treści.

Tutaj pojawia się powód, dla którego pozycja HBO GO na polskim rynku platform VOD jest tak wysoka. Wynika ona bezpośrednio z marki samej stacji HBO, która przez lata stała się synonimem wysokiej jakości produkcji filmowych i serialowych. Są to produkcje głośne, dobrze oceniane i szeroko dyskutowane. Dość wspomnieć „Grę o tron” oraz „Czarnobyl”, czyli produkcje, którymi żyliśmy przecież w ostatnich tygodniach.

Amazon Prime Video, choć oferuje intrygujące i dobrze oceniane tytuły (wśród których znajdziemy chociażby: „Man in the High Castle”, „Preacher” czy „American Gods”), ma zwyczajnie mniej bogatą ofertę. Na dodatek nie wszystkie produkcje znajdujące się w serwisie posiadają polską wersję językową - za to wszystkie produkcje, które dostępne są na HBO GO mają polską wersję językową. Zawsze są to napisy, bardzo często występuje też polski lektor.

hbo 2018 podsumowanie

Zwycięzca: HBO GO.

Patrząc na parametry techniczne HBO GO musi jeszcze popracować, aby być bardziej przyjazne dla odbiorcy.

Brak możliwości oglądania produkcji offline wydaje się dużą bolączką i wyraźnym elementem, w którym usługa ustępuje konkurencji.

REKLAMA

Amazon Prime, choć konkurencyjne cenowo i lepsze pod względem technicznym, musi popracować nad uzupełnieniem swojej biblioteki o tytuły, wobec których nie można przejść obojętnie i które stają się żywym tematem do dyskusji. Bo choć produkcje, które pojawiają się na platformie wielokroć są bardzo dobre, nie jest to jeszcze poziom „absolute must-sees”, który prezentują produkcje HBO, prezentowane w wersji GO.

Mimo wyniku w poszczególnych kategoriach 4:2 na rzecz Amazon Prime, uważam, że włodarze platformy streamingowej Amazona muszą jeszcze popracować nad nią, aby w pełni przyciągnąć do siebie widza.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA