REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix

Sprytnie przemycone ważne tematy. Najlepsze seriale ze społecznym przesłaniem

Zimowy czas zdecydowanie sprzyja oglądaniu seriali. Platformy streamingowe, w tym Netflix oraz HBO Max w swojej ofercie mają mnóstwo ciekawych propozycji na długie wieczory. Nie brakuje komediowych, sensacyjnych czy obyczajowych ze społecznych przesłaniem. Proponujemy przyjrzeć się serialom, które nie stronią od ważnych i zaangażowanych społecznie tematów. Oto najlepsze z nich.

22.01.2023
8:32
Seriale ze społecznym przesłaniem
REKLAMA

Platformy streamingowe - Netflix oraz HBO Max co rusz kuszą widzów ciekawą ofertą, prezentując cały wachlarz filmów oraz seriali o rozmaitej tematyce. Wśród nich nie brakuje takich, w których została przemycona tematyka społeczna: prawa kobiet, dyskryminacja ze względu na orientację seksualną, dyskusje o płci, kryzysie męskości czy tolerancji. To przecież tematy, z którymi spotykamy się na co dzień i zawzięcie o nich dyskutujemy. Właśnie one zostały ukazane w tych serialach.

REKLAMA

Tematy zaangażowane społecznie w 2. sezonach "Białego lotosu".

"Biały lotos" na HBO Max

Tego serialu nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak jeśli ktoś go nie widział, niech koniecznie nadrobi zaległości. W ubiegłym roku "Biały lotos" szturmem wdarł się do serc widzów. Historia o zjadliwej satyrze na bogatych wciągnęła fanów tak mocno, iż powstał drugi sezon. Tym razem reżyser Mike White umiejscawia fabułę serialu w pięknej i słonecznej Sycylii. W pierwszym sezonie były to Hawaje, a tematy poruszone w serialu dotyczyły m.in. uzależnień, podziału na klasy społeczne czy kolonializmu. podobnie jest w 2. sezonie. Również i tym razem dostajemy satyrę na bogatych ludzi, wypoczywających w drogim hotelu. Przyglądamy się im zachowaniom, frustracjom i lękom. Choć bohaterowie są uprzywilejowani ludźmi z pokaźnym portfelem, to jednak bardzo często nie potrafią być szczęśliwi. Choć pieniądze dają wolność, to szczęście już może niekoniecznie. Podobnie, jak w pierwszym sezonie widzowie mogą zobaczyć świetną Jennifer Coolidge w roli Tanyi. Świetne i inteligentne dialogi z dużą dawką humoru niewątpliwie są mocnym plusem "Białego lotosu".

"Sukcesja" na HBO Max

"Sukcesja" jest kolejnym, świetnym serialem ze społecznym przesłaniem. Do tej pory powstało trzy sezony, a fani już zacierają ręce na czwarty. Zapowiedź najnowszej odsłony historii rodziny Royów, trafiła do sieci pod koniec października. Można się z niej dowiedzieć, iż Kendall, Shiv, Roman oraz Connor zjednoczą się przeciwko swojemu ojcu. Z kolei senior nie będzie chciał oddać władzy. Serial bardzo luźno inspirowany jest m.in. historią rodziny Murdoch, której głową rodziny jest Robert Murdoch, właściciel korporacji telewizyjnej, prasowej i wydawniczej -News Corporation. Tu znów dostajemy dużą porcję historii o ludziach tak bogatych i tak zepsutych do szpiku kości, ogarniętych obsesją władzy. Pieniądze i władza są w stanie wszystko przykryć, nawet głośne skandale seksualne. Lider rodziny royów - Logan, dzięki swojej pozycji, i wpływom jest w stanie zniszczyć każdego, kto tylko stanie mu na drodze. Tu znów mamy motyw podobny do "Białego lotosu". Choć bohaterowie mają mnóstwo pieniędzy, w życiu prywatnym bardzo często są nieszczęśliwi oraz pogubieni. Na HBO dostępne są trzy sezony "Sukcesji".

Tolerancja, inność i prawa kobiet mocno trzymają się w serialach Netfliksa i HBO Max

"Sex Education" na Netfliksie

Serial o seksie, związkach, relacjach międzyludzkich, tolerancji oraz inności, nie tylko do nastolatków. Do tej pory na Netfliksie dostępne są trzy sezony "Sex Education", natomiast w planach jest czwarty. "Sex Education" w mądry, ale też zabawny sposób porusza tematy uchodzące za tabu. Jest trochę taką lekcją z wychowania seksualnego. Sporo tam tematyki cielesności, seksu, ale też uczuć i emocji. Tematyka ważna i potrzebna, zwłaszcza w Polsce, gdzie wartości ukazywane w serialu starają się przecież wykasowywać nasi politycy, z ministrem Przemysławem Czarnkiem na czele. W 3. sezonie "Sex Education" troszeczkę takim Czarnkiem jest nowa dyrektorka szkoły Moordale- Hope, w tej roli Jemima Kirke, która wprowadza własne zasady i za wszelką cenę stara się ugrzecznić niepokornych uczniów liceum.

"Atypowy" na Netfliksie

"Atypowy", czyli serial o autystycznym nastolatku doczekał się na Netfliksie czterech sezonów. Głównego bohatera Sama poznajemy jako 18-latka wchodzącego w dorosłe życie, natomiast w ostatnich sezonach jest on już młodym mężczyzną oraz studentem. Sam grany przez Keira Gilchrista to chłopak zmagający się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pokazane są jego relacje z rodziną, rówieśnikami oraz dziewczynami. Twórcy choć trochę chcą przybliżyć widzom świat widziany oczami autystycznej osoby. Choć przez cztery sezony "Atypowy" zbierał dość dobre recenzje, to jednak pojawiło się sporo zarzutów, jakoby serial przedstawiał autyzm zbyt "cukierkowo". Jednak ekipa serialu nigdy nie ukrywała, że główny bohater jest wysokofunkcjonującym nastolatkiem ze spektrum autyzmu i dość dobrze sobie radzi z rozwiązywaniem napotykanych przeszkód. Mimo wszystko, dużo plus dla twórców serialu za to, że zdecydowali się choć trochę oswoić temat autyzmu i przybliżyć realia neurotypowych rodzin.

"Atypowy"

"Opowieść Podręcznej" na HBO Max

REKLAMA

Serial "Opowieść Podręcznej" doczekał się już pięciu sezonów. Według zapowiedzi planowany jest jeszcze jeden, szósty i ostatni. Akcja serialu dzieje się w niedalekiej przyszłości, gdy narodziny stały się rzadkością, a władzę w USA przejęła pseudochrześcijańska junta. Płodne kobiety uczyniono surogatkami rodzin uprzywilejowanej grupy związanych z władzą mężczyzn. Kobiety muszą być więc posłuszne i grzeczne. Wszelkie nieposłuszeństwo grozi okrutną karą. W roli głównej od pierwszego sezonu świetna Elizabeth Moss. Serial bardzo dobrze został przyjęty w naszym kraju, m.in. przez to, co działo się w ciągu ostatnich dwóch lat - Strajki Kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wydarzenia w Polsce jeszcze bardziej skłoniły do obejrzenia serialu. Zresztą na wspomnianych strajkach bardzo często można było zobaczyć kobiety w czerwono-białych kostiumach Podręcznych oraz transparenty nawiązujące do tego, że Polska powoli staje się Gilead z "Opowieści Podręcznej". W 5. sezonie serialu poruszony został również temat uchodźtwa oraz tego, jak ono wpływa na świat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA