REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Hero: balet kung fu za darmo na VOD

Hero jest romantyczną przygodą w mistyczny świat starożytnych Chin. Przepiękna scenografia i wyśmienita choreografia walk sprawią, że będziesz chciał do niego wracać.

Akcja filmu ma miejsce trzeciego wieku przed naszą erą w Chinach. Kiedy cesarz Qin stara się połączyć wszystkie siedem królestw w jedno imperium, jest z każdej strony atakowany przez najemników chcących skrócić go o głowę. Z pomocą przychodzi bezimienny (Jet Li), który zlikwidował trzech najgroźniejszych zabójców – Niebo, śnieżynkę i złamany miecz. Za zabicie każdego z nich może podejść do króla coraz bliżej, aż nie jest mu dane usiąść na dziesięć kroków naprzeciw niego. Całą historię poznajemy z rozmów bezimiennego z władcą. Chronologia jest zaburzona, przedstawiając nam różne wersje wydarzeń. Każda z opowiadanych historii zdradza nam aktualną motywację opowiadającego, jego myśli i oceny.

26.05.2013
12:00
Hero: balet kung fu za darmo na VOD
REKLAMA
REKLAMA
hero2

Hero jest najbardziej znanym i najwyżej ocenianym filmem wuxia w reżyserii Zhanga Yimou. I oglądanie daje wrażenia porównywalne z baletem – przepiękna scenografia, walki przedramatyzowane, a fabuła opowiada o losach państwa, zdrady, miłości, lojalności. Całość jest jak teatralny spektakl, zachowując duży dystans do rzeczywistości, ale i traktując się w bardzo poważny sposób. Szczególnie uderzające są przepiękne ujęcia, świetna praca kamery i wręcz poetycka choreografia walk. Każdy kadr filmu jest jak malowidło, na tle którego odbywa się taniec. Bohaterowie wylatują na kilkadziesiąt metrów w powietrze, skaczą po jeziorze przy akompaniamencie muzyki granej na tradycyjnych chińskich instrumentach i z wielką emfazą mówią o wielkich sprawach. Ogromny rozmach, tysiące statystów i przepiękne stroje  cały czas zadziwiają widza. Hero nawet nie próbuje udawać akuratności historycznej- to baśń.

W filmie występuje sama śmietanka chińskich aktorów dramatycznych i wuxia. W rolę bezlitosnego króla Qin wcielił się Chen Daoming, który (zgodnie z intencją filmi) przedstawia władcę jako doświadczonego, i aroganckiego, ale jednak – wizjonera. Chyba ulubiona aktorka reżysera - Zhang Ziyi w roli poddanej Złamanego Miecza pokazuje ogromną skale emocji pomimo ograniczonej ilości kwestii. Jest jej tutaj względnie mało, ale pozostawia jak najlepsze wrażenie. Zawsze łatwo ustawić się w jej sytuacji, a jej rola wypada bardzo naturalnie i jest pozbawiona pewnych kulturowych barier, jakie zachodni widz może odczuwać przy niektórych inny wykonaniach. Mam na myśli to, że każdy aktor stara się być bardzo mistyczny, często ograniczając role do kilku gestów czy min - co jest dobre, po prostu może odstraszać kogoś nieprzygotowanego. Interesujący zabieg filmu – pokazywanie trzech wersji jednego wydarzenia – pozwala aktorom na prawdziwy pokaz umiejętności. I tak, Maggie Cheung gra równocześnie boleśnie zdradzoną kobietę, bezlitosną Panią domu i wierną ukochaną.

hero3
REKLAMA

Opowieść oparta jest na chińskiej legendzie o bohaterze-asasyne, jednak inne zakończenie diametralnie zmienia jego wymowę. Oryginał opowiadał o beznadziejności spisku, o niezawinonej karze – zaś film.. cóż, mówi o czymś innym. Nowe zakończenie wzbudziło sporo kontrowersji wśród chińskich intelektualistów, zwracających uwagę na zbyt prorządowe przesłanie. Moim zdaniem, sama końcówka nie ma sensu w kontekście filmu i wygląda na wymuszoną – co jest możliwe, biorąc pod uwagę realia chińskiej polityki. Aby powiedzieć coś szerzej na ten temat, musiałbym zdradzić kluczowe elementy fabuły, a nie jest tak, że ten przekaz jest bezczelnie wciskany widzowi w twarz lub jakkolwiek niszczy doświadczenie dla zachodniego widza... ale jest niestety zauważalny.

Hero to wielki spektakl, zarówno jeśli chodzi o piękne krajobrazy chińskiej przyrody, stroje, choreografie walk i sprawy poruszane w filmie. Jest to jeden z najważniejszych filmów z gatunku i podczas seansu naprawdę odnosi się wrażenie, że to coś wielkiego. Jeśli romantyczna podróż do świata starożytnych Chin brzmi dla Ciebie choćby trochę kusząco – jesteś sobie winien, żeby zobaczyć ten film. A zobaczyć go można za darmo na VOD.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA