REKLAMA

Podobały ci się "Igrzyska śmierci"? Zobacz inne filmowe dystopie [TOP 8]

Tak jak kilka lat temu saga "Zmierzch" przyczyniła się do powstania mody na romantyczne historyjki z wampirami w roli głównej, tak sukces filmu "Igrzyska śmierci" znacząco zwiększył popyt na dystopijne fabuły. Ten nienowy przecież gatunek przeżywa obecnie swój renesans i z tego powodu chcę przedstawić kilka filmów bardzo podobnych do "Igrzysk", które powstały na długo przed nimi, lub już na fali ich popularności.

Podobały ci się „Igrzyska śmierci”? Zobacz inne filmowe dystopie [TOP 8]
REKLAMA
REKLAMA

Nie wszystkie te produkcje przetrwały próbę czasu, niektóre były uważane za kiepskie już w momencie premiery, niemniej jeśli przygody Katniss Everdeen rozbudziły waszą ciekawość i szukacie czegoś w tym samym klimacie, uważam, że każda z poniższych pozycji warta będzie uwagi, a zdecydowana większość z nich to prawdziwa klasyka gatunku.

Battle Royale (2000)

battle royale

Chyba najbardziej oczywiste skojarzenie, jeszcze przed premierą "Igrzyska śmierci" były często porównywane do tego japońskiego dzieła. Nie bezpodstawnie zresztą, bowiem oba filmy to w gruncie rzeczy różne interpretacje tego samego pomysłu. W "Battle Royale" losowo wybrana grupa nastolatków zostaje wysłana na bezludną wyspę, gdzie odbywa się krwawa rozgrywka - każdy jej uczestnik otrzymuje żywność, lekarstwa oraz broń, a jego celem jest zamordowanie pozostałych. Ta makabryczna gra to efekt decyzji rządowych decydentów, którzy w ten sposób postanowili poradzić sobie z "trudną młodzieżą". "Battle Royale" jest filmem zdecydowanie bardziej brutalnym od "Igrzysk śmierci", przez wielu uważana także za obraz lepszy i bardziej dojrzały.

Niezgodna (2014)

niezgodna trailer

To historia, w której społeczeństwo podzielone jest pod kątem osobistych predyspozycji na pięć frakcji. Osoby obdarzone wieloma talentami, wyłamujące się ze schematu, uważane są za „niezgodne” i eliminowane ze wspólnoty. Jedną z takich indywidualności jest Tris, główna bohaterka serii, której udaje się uniknąć bezwzględnego wyroku, dołączyć do buntowników i doprowadzić do wybuchu wojny, która ma dać początek nowemu, lepszemu światu.

Więzień labiryntu (2014)

W skrócie "Więźnia labiryntu" określiłbym jako połączenie "Igrzysk śmierci", "Władcy Much" Williama Goldinga i filmu "Cube". Grupa chłopców zostaje umieszczona w przestrzeni ograniczonej olbrzymim i kryjącym wiele niebezpieczeństw labiryntem. Żaden z nich nie pamięta nic z tego, co działo się wcześniej. Zdani wyłącznie na siebie, tworzą proste społeczne struktury i usiłują zrozumieć, kto i dlaczego umieścił ich w takim miejscu i w jaki sposób się z niego wydostać. "Więzień..." jest filmem raczej rozczarowującym, z bardzo kiepskim scenariuszem, ale za to prezentuje dość interesującą wizję świata.

Sport przyszłości (1998)

future sport

Film, który nigdy nie uchodził za przesadnie udany, a dziś trudno oglądać go bez zgrzytania zębami, choć oparty jest na ciekawym pomyśle. Tytułowy FutureSport - sport przyszłości to bowiem brutalna rozgrywka, stanowiąca połączenie koszykówki, jazdy na deskorolce i mordobicia, która miała być rozwiązaniem problemu krwawych wojen gangów. Na arenie spotykają się najlepsi zawodnicy poszczególnych grup, walcząc o wpływy i terytorium, bez niepotrzebnego rozlewu krwi. Gdy nieuchronnie zbliża się konflikt zbrojny, pada propozycja, by o jego wyniku zadecydował mecz w FutureSport.

Wyścig śmierci 2000 (1975)

wyścig śmierci 2000

"Wyścig śmierci 2000" był bezpośrednią inspiracją twórców gry komputerowej "Carmageddon". Najpopularniejszym sportem przyszłości są transmitowane na żywo krwawe wyścigi, w których punkty zdobywa się między innymi za potrącanie pieszych - specjalnie premiowane są na przykład osoby starsze. Frankenstein, jeden z najlepszych kierowców, postanawia powstrzymać dalszy rozlew krwi i raz na zawsze zakończyć te igrzyska.

Rollerball (1975)

rollerball

Jak sprawić, by ludzie nie buntowali się przeciwko rządzącym? Dać im chleba i igrzysk. Gdy potężne korporacje rządzące światem opływają w bogactwa, reszta ludzkości żyje w ubóstwie, pełna frustracji i niezadowolenia. Stłumić te uczucia mają brutalne zawody - połączenie futbolu amerykańskiego, motocrossu oraz hokeja, ulubiona rozrywka gawiedzi. "Rollerball" doczekał się w 2002 roku remake'a, który jednak jest zdecydowanie gorszy od oryginału.

Uciekinier (1987)

uciekinier Schwarzenegger

Akcja "Uciekiniera" osadzona jest w niedalekiej przyszłości, w której niesamowitą popularnością cieszy się dość nietypowe show telewizyjne, w którym stawką jest życie uczestników. Niesłusznie skazany i osadzony w więzieniu za masakrę demonstrantów Ben Richards zostaje wytypowany do udziału w tej bezwzględnej rozgrywce. Mężczyzna musi nie tylko przeżyć, ale też znaleźć sposób, by oczyścić swoje imię z fałszywych zarzutów. Obecnie film trąci myszką i razi kiczem, ale dla mnie to jeden z absolutnych klasyków z VHS-ów.

Gamer (2009)

REKLAMA
gamer

Rozwój technologii umożliwił kontrolowanie ludzkich umysłów, co zostało wykorzystane w grze komputerowej o nazwie "Slavers". W rozgrywce tej biorą udział żywi ludzie, więźniowie, których poczynaniami sterują gracze. Kable, mistrz "Slavers", któremu kibicują miliony widzów z całego świata, jest zmuszany do walki i zabijania wbrew swej woli. Zwycięstwo zagwarantuje mu upragnioną wolność, jednak Kable w sekrecie realizuje swój plan, który ma doprowadzić do zniszczenia bezdusznego system.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA