REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

IKEA i mBank wycofują reklamy z TV Republika. Widzowie stacji zapowiadają bojkot

IKEA oraz mBank poinformowali w mediach społecznościowych o wycofaniu swoich reklam ze stacji TV Republika. Powodem miały być słowa Jana Pietrzaka i Marka Króla na temat imigrantów, które padły na antenie telewizji.

04.01.2024
9:27
IKEA i mBank wycofują reklamy z TV Republika. Widzowie stacji zapowiadają bojkot
REKLAMA

Polski satyryk Jan Pietrzak, który w sylwestrowy wieczór pojawił się w programie TV Republika, postanowił "żartobliwie" wypowiedzieć się na temat imigrantów, twierdząc, że Polacy są "przygotowani" na przyjęcie osób uchodźczych:

REKLAMA

Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy (...) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata

- stwierdził.

Z kolei Marek Król, poseł i były redaktor naczelny magazynu "Wprost" stwierdził, że jego zdaniem imigrantom, którzy zostaną przymusowo przeniesieni do Polski, należy założyć czipy "tak jak się pieskom zakłada, a tańsze jest oczywiście numery na lewej ręce wytatuować i wtedy łatwo się ich znajdzie".

Więcej na temat telewizji przeczytasz na łamach Spider's Web:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie w sprawie Jana Pietrzaka, z kolei na słowa Michała Króla zareagowało Muzeum w Auschwitz, przypominając, w jaki sposób krzywdzono więźniów niemieckiego obozu. W geście sprzeciwu działania podjęli także mBank oraz IKEA - bank oraz sieć szwedzkich sklepów poinformowali, że reklamy ich produktów nie pojawią się już w stacji TV Republika.

IKEA i mBank, w rekacji na wypowiedzi o imigrantach, wycofują reklamy z TV Republika

W reakcji na wpis jednej z internautek, która zwróciła uwagę sieci szwedzkich sklepów na "sponsorowanie telewizji propagującej homofobię, rasizm i ksenofobię", IKEA opublikowała na portalu X odpowiedź:

Dziękujemy za sygnał. Sprawdziliśmy z domem mediowym Wavemaker, który w naszym imieniu odpowiada za zakup czasu reklamowego w mediach. Okazało się, że Tv Republika od niedawna jest częścią pakietu stacji tematycznych, oferowanych przez Polsat. Pakiet kupuje się w całości, zatem nie byliśmy świadomi zmiany oferty. Od jutra nie będzie już naszych reklam w Tv Republika

- czytamy we wpisie.

Nie wszyscy internauci zgodzili się z decyzją IKEA - okazało się, że wielu z nich dołączyło do ruchu, w którym zamierzają bojkotować sieć sklepów, podkreślając, że nie zrobią tam już więcej zakupów: "Ikea idzie na wojnę, to ją będzie miała. Nie kupuję i nie chcę oglądać reklam tej firmy, która łamie prawa człowieka, wolność wyznania oraz łamie prawo pracy. Bojkotuję to dziadostwo" - piszą.

Odpowiedź IKEA na apel internautki

Z reklam w TV Republika wycofał się także mBank, który również został wezwany w jednym z wpisów, by przyjrzeć się, czyim jest reklamodawcą. Bank zapewnił, że nie wspiera działań stacji, wskutek czego emisja reklam została tam wstrzymana.

REKLAMA
Odpowiedź mBanku na apel internautki
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA