REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

iTunes ukulturalnia klasyką

iTunes promuje to, co w powszechnie uważa się za nudę w pewnych kręgach – muzykę klasyczną.  Nawet jeszcze twierdzi, że zaprezentowana oferta to istny „must-have” każdego świeżaka oraz starego wyjadacza. Musimy to mieć?

07.02.2013
16:16
REKLAMA

Większość potrafi się dostosować się na neutralnym gruncie w muzyce klasycznej– podstawowe informacje są znane, ale nikt nie przesiąknął gatunkiem tak, aby pamiętać , która część symfonii Beethovena to mollowy miód dla uszu. Studenci Akademii Muzycznych pewnie mocno krytykowali, by dobór albumów ze względu na ich powtarzalność w sklepach. Komentowaliby, że niska cena jest równoznaczna jakości i że to żaden powód do dumy chwalić się taką ofertą i kolekcją.

REKLAMA

Na szczęście większość ludzi w tym zagonionym świecie słucha klasyki, by odpłynąć i się zrelaksować po dniu spędzonym na gonieniu za pieniądzem. Dlatego w ofercie znajdują się przede wszystkim znane nazwiska – Nokturny Chopina, Dziewiąta symfonia Beethovena, Cztery pory roku Vivaldiego, czy Jezioro łabędzie Czajkowskiego. Nie zapomniano również o Requiem Mozarta, które jest często inspiracja dla gotyckich zespołów metalowych w celu łączenia prawdziwego bólu i melancholii z mocnym i depresyjnym gitarowym graniem. W ofercie nie zapomniano również o amerykańskich kompozytorach i dodaje Gerschwina do kolekcji, którego „Rhapsody in Blue” stało się wizytówką Nowego Jorku, dzięki filmowi „Manhattan” Woody’ego Allena. Klasyka klasyki!

Ale w kategorii „Essentials” promowane są również dwa gatunki z dość niskim zainteresowaniem – opera oraz współczesna muzyka klasyczna. Ten pierwszy, reprezentowany jest przez Traviattę Verdiego oraz Pierścienia Nibelungów Wagnera. Oboje charakteryzują się epickością i ciężkością kreowanych kompozycji, więc dla graczy potrzebujących zwiększyć dozę dramatyzmu podczas rozgrywek RPG, jest to idealna ścieżka dźwiękowa. Ten drugi, to głównie Philip Glass, który swój minimalizm muzyczny przekłada w tworzeniu zupełnie innego świata. Nie jest to muzyka łatwa i przyjemna, a po chwili nawet nużąca, więc dla tych szukających pewnych nowych wrażeń, można zaczerpnąć dostępnej tam symfonii. W końcu to Glass jest odpowiedzialny za eksperymentalną kilkudziesięciominutową sonatę na smyczki w tle, której cały czas słychać odgłosy śmigła helikoptera.

REKLAMA

Ukulturalnianie przez iTunes wydaje się bardzo dobrym pomysłem, mimo iż w ofercie promocyjnej są propozycje „bezpieczne” głównie dla tych, którzy z muzyką klasyczną nie są za pan brat. A ceny wahające się od €6,99 do €12,99 nie są aż tak odstraszające. Mogły być jednak trochę niższe, bo za €2 lub €3 więcej niektórzy mogą się bardziej rzucić na najnowszą płytę Rihanny niż na klasykę Verdiego.

Katalog oferty można przeanalizować tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA