REKLAMA

To nie pomyłka. Marvel zrobił z Jezusa Chrystusa mutanta takiego jak Wolverine

Bogowie i bóstwa w świecie Marvel Comics żyją i są jak najbardziej prawdziwi. Jeżeli zastanawia was jednak, czy Gorr Bogobójca zaczaił się kiedyś na Syna Bożego, to musimy wyprowadzić was z błędu. Jezus z Nazaretu w komiksach jest... mutantem. Takim jak Wolverine czy Profesor X. Dostaliśmy na to potwierdzenie w serii "Immortal X-Men".

jezus chrystus x men mutanci
REKLAMA

Jezus Chrystus jak Wolverine, Storm czy Magneto? Marvel w najnowszym komiksie o X-Menach nazwał Zbawiciela mutantem, a tym samym postawił go obok... Świętego Mikołaja. To zresztą nie pierwszy raz, gdy chrześcijański Bóg pojawia się w komiksach tego wydawnictwa. W sprytny sposób Dom Pomysłów wcisnął też Jezusa z Nazaretu do "Thor: Love and Thunder".

REKLAMA

Najnowszy zeszyt "Immortal X-Men" to kolejny rozdział opowieści o mutantach, którzy pokonali śmierć. Jest on bezpośrednią kontynuacją wątków rozpoczętych w seriach "House of X" i "Powers of X", w których uwielbiani przez fanów bohaterowie i złoczyńcy połączyli siły. Mutanci tacy jak Profesor X, Cyklop, Magneto i Apokalips porzucili odpowiednio marzenie zintegrowaniu się z resztą społeczeństwa i plany podboju świata. Zamiast tego utworzyli własny kraj.

Pozycję na rynku międzynarodowym nacja mutantów zlokalizowana na wyspie Krakoa zdobyła za sprawą niemalże magicznych leków, w tym środków wydłużających ludziom życie nawet o pięć lat. Opinia publiczna nie wie jednak, że sami mutanci nie muszą ich zażywać, bo są teraz... nieśmiertelni. Możliwość wskrzeszania zmarłych zachęciła przy tym gorliwego katolika Kurta Wagnera A.K.A. Nightcrawlera do stworzenia religii dla mutantów.

Marvel w komiksach o X-Menach nie unika kontrowersyjnych tematów, ale Jezus jako mutant i tak mnie zaskoczył.

We wcześniejszym komiksie o X-Menach mutanci dyskutowali nad powołaniem nowego członka swojej Cichej Rady. Urodzony w Paryżu w XII wieku Bennet Du Paris, znany również jako Exodus, jest typowym religijnym fanatykiem. Właśnie z tego powodu odwiedził Hope Summers z Piątki odpowiedzialnej za wskrzeszanie zabitych mutantów. Udał się do niej nadzieją, iż przekona ją do zajęcia miejsca Magneto.

 class="wp-image-1928338"
Jezus w komiksie Immortal X-Men #1 (2022)

Exodus w trakcie rozmowy z Hope wspomniał mimochodem o "mutancie z Nazaretu", który dał początek religii za sprawą tego, że wskrzeszał ludzi. Jezus nie został przy tym wymieniony z imienia, ale implikacja nie pozostawia wątpliwości. Brak reakcji Summers wskazuje zaś na to, że wśród mieszkańców wyspy Krakoa wiedza, iż chrześcijański Bóg należy do gatunku homo superior, jest powszechna. We wczorajszym "Immortal X-Men" #5 "mutant z Nazaretu" zostaje wspomniany ponownie, wraz z Piotrem, który zbudował jego Kościół. Przez cały zeszyt przewija się też wiele innych odniesień do religii katolickiej, a Exodus robi z siebie nawet samozwańczego papieża.

Marvel igra z ogniem w postaci obrazy uczuć religijnych i zostawił sobie furtkę do wycofania się z tego pomysłu.

Nie dość, że ten wskrzeszający ludzi mutant nie został nazwany Jezusem wprost, to w komiksie "Immortal X-Men" #1 o jego przynależności do tego gatunku nie poinformował nas wszechwiedzący narrator, tylko jeden z bohaterów. Nie jest też wykluczone, że inni mieszkańcy wyspy Krakoa w to nomen omen wierzą, ale inne komiksy, w których Nazaretańczyk się pojawiał, na to nie wskazują.

Garść informacji o Jezusie z uniwersum Earth-616 można znaleźć chociażby na Wikipedii poświęconej komiksom Marvela. Działalność słynnego nazaretańczyka na Ziemi obserwowali zarówno Sfinks, jak i pierwszy wampir Varnae. Znani z Biblii trzej Królowie, którzy odwiedzili słynną stajenkę, byli z kolei w komiksach Marvela tak naprawdę kosmitami podążającymi za Gwiazdą Betlejemską.

 class="wp-image-1928410"
Marvel już dawno temu opowiedział historię Jezusa z Nazaretu

Oprócz tego Jezus Chrystus został wspomniany w serii "House of M".

To cykl komiksów przedstawiający alternatywną rzeczywistość, w której mutanci osiągnęli supremację na Ziemi. Kitty była w niej przez jakiś czas nauczycielką i w drugim zeszycie poprosiła swoich uczniów, aby jej powiedzieli, kto był pierwszym mutantem. Dodała do tego, aby nie wymieniali w odpowiedzi Jezusa i Mojżesza, bo chodzi jej o to, co wiadomo "oficjalnie".

Warto przy tym nadmienić, że wykorzystanie chrześcijańskiego Boga w komiksach nie powinno dziwić, skoro jest w nich diabeł w postaci Mephisto. Marvel bardzo często adaptuje też na swoje potrzeby religie, a jednym z założycieli grupy Avengers jest nordycki bóg piorunów Thor (który okazał się kosmitą). Do jej członków można zaliczyć Herkulesa, a egipski panteon jest bazą dla komiksów "Moon Knight", które właśnie doczekały się serialu.

Oprócz tego w komiksach pojawiają się inne znane z naszego świata mityczne postaci, w tym chociażby Święty Mikołaj. Również i on został w pewnym momencie nazwany mutantem, ale stracił swoje zdolności po tym, jak Wanda Maximoff wypowiedziała swoje słynne "No more mutants!", czym zabrała supermoce większości przedstawicieli gatunku homo superior.

*Tekst pierwotnie ukazał się w marcu.

REKLAMA

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA