REKLAMA

"Kobieta, która widziała za dużo" – audiobook - ta historia wydarzyła się naprawdę

Na ścianach niewielkiej szkoły w Nakle Śląskim wisi ponad 50 portretów, z których uśmiecha się jedna i ta sama twarz otoczona krótkimi, jasnymi włosami. Rysunki namalowały dzieci a przedstawiają one Kaye Mirecką-Ploss, patronkę tej szkoły i osobę, której życie mogłoby stanowić kanwę niejednej książki. Tytułowa powieść to niewielki fragment długiego życia fascynującej kobiety. Fragment nietypowy i nieprawdopodobny, co nie znaczy, że nieprawdziwy.

Kaya Mirecka-Ploss ma pochodzenie polsko-niemieckie, w czasie wojny została wywieziona na roboty do Niemiec z powodu żydowskich korzeni rodziny. Przeżyła wojenną zawieruchę, przedostała się do Anglii, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych i obroniła pracę magisterską z zakresu projektowania mody i kostiumologii. Później, na uniwersytecie w Haidenlbergu zrobiła również doktorat. Pani Kaya była żoną Wiesława Mireckiego, przedwojennego oficera, który namówił ją na powrót do Polski. To właśnie Kaya Mirecka-Ploss była inicjatorką powstania sklepów Mody Polskiej i jako osoba nieprzystająca do siermiężnej, ludowej rzeczywistości, stała się solą w oku systemu. Za brak uległości wobec SB zapłaciła uwięzieniem własnego ojca a później i swoim. Ostatecznie musiała opuścić kraj na długie lata.

Kobieta, która widział za dużo – audiobook - splay.pl
REKLAMA

To jej nie zniechęciło, dzięki wsparciu kolejnego męża, amerykańskiego sowietologa, profesora Princeton - Sidneya Plossa, mogła realizować swoje pasje społeczne. Patronowała Amerykańskiej Radzie Kultury Polskiej, była Dyrektorem Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie, zajmowała się finansowaniem Wakacji Marzeń dla dzieci z polskich domów, powołała do życia fundację „Dzieci Śląska”. Pani Kaya była również towarzyszką życia legendarnego „kuriera z Warszawy” Jana Karskiego, w ostatnich jego latach. Po śmierci legendy polskiego podziemia wykupiła prawa do schedy po profesorze Karskim za niemałe pieniądze i przekazała je Polsce, na Śląsk. Takich gestów w życiu Pani Kai było wiele.

REKLAMA

Kobieta, która widział za dużo” dotyczy pewnego epizodu sprzed ponad 30 lat, kiedy Pani Kaya, wraz z mężem Sidneyem Plossem przeprowadziła się do nowego domu w Waszyngtonie. W tajemniczych okolicznościach dochodzi do morderstwa dwojga młodych ludzi. Zabójstwo powiązane w niejasny sposób z osobą Richarda Lee Earmana – agenta nieruchomości, który sprzedał Mireckiej-Ploss dom.

REKLAMA

Najdziwniejsze jest to, że Pani Kaya widziała brutalny akt mordu, mimo że przebywała zupełnie gdzie indziej. Ten logiczny dysonans należy przyjąć na wiarę. Tak zrobili recenzenci książki, m.in. Agnieszka Holland i Jolanta Kwaśniewska. Intryga nie prowadzi zresztą do saloników spirytystycznych, a tym bardziej na salony polityczne, ale do gangów wyłudzających pieniądze i płatnych morderców. To wydarzyło się naprawdę.

Historia Pani Mireckiej-Ploss została wydana na nowo wysiłkiem Świata Książki jako audiobook (dostępny jest również e-book), a dla słuchaczy przeczytała ją lubiana aktorka teatralna i filmowa - Maja Ostaszewska. Aktualnie, na Nexto, można zakupić tę książkę znacznie poniżej normalnej ceny, za jedyne 15,90 złotych. To niewielka cena za możliwość udziału w śledztwie, poznanie mrocznych niuansów zbrodni i jednocześnie fragmentów biografii autorki. Niezwykłych jak ona sama.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA