REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Już dziś nowy serial TVN – thriller pt. „Kod genetyczny”. Woronowicz, Gruszka i Musiałowski opowiedzieli nam o toksycznym trójkącie

Miłosny trójkąt z kryminalną zagadką w tle. Albo odwrotnie, bowiem na wstępie nie wiemy jeszcze, który wątek okaże się tym fundamentalnym. Fabuła nowego serialu TVN pt. „Kod genetyczny” ma być wciągającą łamigłówką. O swoich rolach w produkcji opowiedzieli nam Adam Woronowicz, Karolina Gruszka i Maciej Musiałowski.

02.03.2020
8:35
kod genetyczny tvn
REKLAMA
REKLAMA

W centrum całego zamieszania stanie główny bohater serialu – Tomasz Skowroński grany przez Adama Woronowicza. Skowroński pracuje jako genetyk w Instytucie Badań Kryminalistycznych. Zajmuje się wyjaśnieniem sprawy tajemniczej śmierci pewnego dziecka. Woronowiczowi od samego początku spodobała się ta opowieść:

Na poziomie samego czytania scenariusza spodobało mi się to, że historia była bardzo ciekawie opowiedziana, bardzo żywa. Pomyślałem sobie, że nie grałem takiej postaci wcześniej. Fajny facet z trudną historią, ale jak to mówią językiem filmowym: jest co grać.

kod genetyczny woronowicz

Jego bohater zostanie poddany próbom – znajdzie się w trudnych, ekstremalnych sytuacjach. Część z nich powiązana jest z jego partnerką, Izą Berger (Karolina Gruszka), z którą Skowroński związał się po śmierci żony. Iza to postać bardzo tajemnicza, niejednoznaczna, ale też żywiołowa i spontaniczna:

W ogólnym zarysie moja pierwsza wizja tej postaci chyba zbiegła się z tym, co będziemy mogli obejrzeć na ekranie. To, co mi się bardzo spodobało to to, że z jednej strony jest ona taka niedopowiedziana, tajemnicza i że absolutnie nie należy jej dopowiadać. Ma w sobie mocny pęd, żeby się zatracić, zapomnieć, wyciszyć całą rozpacz i strach, które w sobie nosi, taki rys autodestrukcyjny, potrzeba mocnych wyrzutów adrenaliny - ocenia swoją bohaterkę Karolina Gruszka.

kod genetyczny

Iza Berger dolewa oliwy do ognia trudnej relacji Tomasza z jego synem, Piotrem, niespodziewanie wdając się w romans z chłopakiem. Grający go Maciej Musiałowski ocenia relację mężczyzn dość chłodno:

Relacja Piotrka z ojcem to relacja bardzo trudna. To rozbita i poszarpana wieź, której największym rozłamem, kulminacją była śmierć matki, za którą mój młody bohater obarcza swojego ojca.

Nieco inaczej wygląda to z perspektywy ojca niedostrzegającego błędów w wychowaniu syna, które popełnia. Tomasz chciałby, by Piotr poszedł w jego ślady, był dobrym, sprawiedliwym, odnoszącym sukcesy człowiekiem:

Na początku relacja Tomasza z synem jest klasyczna, jest dużo niewyjaśnionych spraw, sporo pretensji. Tomasz myśli, że jeszcze przyjdzie taki moment, że sobie kiedyś przy jakimś piwku porozmawiają o tym, co ich boli, ale taka okazja nie następuje. Następuje szereg innych wydarzeń, które sprawiają, że muszą zacząć ze sobą rozmawiać – dopowiada Woronowicz.

kod genetyczny
Fot. Robert Pałka

Z tego co można wywnioskować z pierwszych informacji, Iza Berger pojawiła się w życiu Tomasza dość niedawno. Ich związek nabrał jednak szybkiego tempa, co na pewno nie pomaga w trudnej sytuacji w domu Skowrońskich. Kobieta nie robi jednak tego z premedytacją. Jak zauważa grająca ją Karolina Gruszka, twórcy starali się ukazać postać wielowymiarowo:

Jak przyszłam na plan, to już wiedziałam, jak ta postać powinna wyglądać. Oczywiście później szukaliśmy półtonów, równowagi, by przy całej kontrowersyjności tego co ona robi można było za nią pójść i znaleźć jej ludzką stronę. I to jest trudne. Zważywszy na to, że w Polsce tego typu tematy są często omijane, bo są ryzykowne, widz może w ogóle nie chcieć się w to zagłębiać. Jeśli historia opowiadana jest z dobrą energią, z taką chęcią zrozumienia, to jest to wartościowe, daje nam szansę trochę wyjść poza nasze stereotypy. Absolutnie nie chodzi o to, żeby usprawiedliwiać bohaterów, bo oni ponoszą spektakularne konsekwencje tego co robią, ale nie skreślać ich dlatego, ze w pewnym momencie podjęli złe decyzje.

Poza romansem, intrygą i śledztwem, przy którym pracuje Skowroński, fabuła serialu „Kod genetyczny” podnosi inny ważny wątek.

To temat trudnych relacji międzypokoleniowych i niemożliwości nawiązania czy nici porozumienia. Jak zauważa zresztą Maciej Musiałowski, który solidnie przygotowywał się do roli buntującego się Piotra:

Młodzi ludzie nie są uczeni umiejętności zdrowej komunikacji. Nie umieją rozmawiać o swoich emocjach i z tego wynikają później problemy, ponieważ tego nie da się nadrobić na pstryk, to trzeba wynieść z domu.

REKLAMA

W serialu oprócz wspomnianych nazwisk zagrają także m.in.: Julia Kijowska, Katarzyna Herman, Michał Żurawski, Krzysztof Pieczyński i Joachim Lamża. Reżyserem „Kodu Genetycznego” jest Adrian Panek. Główną scenarzystką serialu jest Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, a poszczególne odcinki scenariuszy napisały Ewa Popiołek i Monika Trzósło.

Pierwszy odcinek „Kodu Genetycznego” znajdziecie już w serwisie Player.pl. Premiera telewizyjna zaplanowana jest na dziś, 2 marca 2020, o godzinie 21:30 na antenie TVN.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA