Uwaga! Tekst sponsorowany. Figurantka mi kazała w zamian za dobre słowo u prezydenta. Fakt, może tak wyjątkowej cechy polskiej kultury politycznej serial HBO nie przedstawia, ale nieważne ile dobrych rzeczy na temat produkcji ujawnię, nie będzie to prowizorka. Serial jest rzeczywiście dobry!
Selina Meyer, była pani senator, która obecnie obejmuje urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, wraz ze swoimi pracownikami stara się zmienić to, co trzeba w polityce kraju. Zadanie nie jest łatwe, gdyż co chwilę pojawiają się niezliczone problemy, wymagających rozwiązania w mgnieniu oka. Inaczej inny kongresmen weźmie na siebie całą chwałę za nieswoje myśli i czynności. Selina jest wybuchowa i daje się ponieść emocjom, więc każdy kolejny płotek to nie szansa do skoku, a do frustracji o samej myśli na ten temat.
Figurantka to przykład politycznej farsy według HBO. Stacja specjalizuje się w prezentowaniu fabularyzowanych biografii znanych osobistości. Julianne Moore zagrała Sarę Palin w Zmianie w grze, a Dennis Quiad Billa Clintona we Władcach świata. Serial przedstawia jednak realia Białego Domu od kuchni w krzywym zwierciadle. Autorzy rzucają stereotypami o napiętym harmonogramie, braku życia towarzyskiego, nieustanną gonitwą za karierą i utrzymaniem się w politycznym świecie, lecz robią to z klasą i wyjątkowo szczegółowym, choć często nietaktowanym humorem.
Siła produkcji tkwi w postaci fikcyjnej byłej senator Seliny Meyer. Julia Louis-Dreyfus, której popularność sięgnęła zenitu w latach dziewięćdziesiątych podczas produkcji serialu Kroniki Seinfelda, powraca w znakomitej formie. Mimo iż stosuje się do taktyk, które w rzeczywistej polityce są zachowaniem tabu (klnie jak szewc, nie rozważa idei równości i poprawności, pragnie seksu niczym ognia zimą w górskiej chatce), to jednak idealnie umiejscawia się w repertuarze stacji, pokazując parodię bez granic. Z odcinka na odcinek absurdalne sytuacje coraz bardziej zaczynają przypominać prawdziwy świat. Ten z pierwszych stron gazet czy wiadomości telewizyjnych jest sztuczny i naburmuszony, a Figurantka jest tego całkowitym przeciwieństwem.
Humor jest często rubaszny i bezpośredni, co z początku może odepchnąć bardziej wrażliwego widza, ale kiedy nagle się zobaczy, że serial jest ponownym spotkaniem większości obsady z kultowych Bogatych bankrutów, to zmienia się sposób postrzegania. Tutaj nikt nie liczy się ze słowami i każdy patrzy się na własne cztery litery. Najwyraźniej polityka amerykańska jednak aż tak od polskiej się nie różni.
Pierwszą, ośmioodcinkową serię Figurantki można oglądać na platformie HBO GO. W Stanach Zjednoczonych premiera drugiego sezonu jest przewidziana na 14 kwietnia. O polskiej emisji jeszcze nic nie wiadomo.