REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kulisy wiceprezydentury - Figurantka

Uwaga! Tekst sponsorowany. Figurantka mi kazała w zamian za dobre słowo u prezydenta. Fakt, może tak wyjątkowej cechy polskiej kultury politycznej serial HBO nie przedstawia, ale nieważne ile dobrych rzeczy na temat produkcji ujawnię, nie będzie to prowizorka. Serial jest rzeczywiście dobry!

18.03.2013
10:30
Kulisy wiceprezydentury – Figurantka
REKLAMA
REKLAMA

Selina Meyer, była pani senator, która obecnie obejmuje urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, wraz ze swoimi pracownikami stara się zmienić to, co trzeba w polityce kraju. Zadanie nie jest łatwe, gdyż co chwilę pojawiają się niezliczone problemy, wymagających rozwiązania w mgnieniu oka. Inaczej inny kongresmen weźmie na siebie całą chwałę za nieswoje myśli i czynności. Selina jest wybuchowa i daje się ponieść emocjom, więc każdy kolejny płotek to nie szansa do skoku, a do frustracji o samej myśli na ten temat.

Figurantka to przykład politycznej farsy według HBO. Stacja specjalizuje się w prezentowaniu fabularyzowanych biografii znanych osobistości. Julianne Moore zagrała Sarę Palin w Zmianie w grze, a Dennis Quiad Billa Clintona we Władcach świata. Serial przedstawia jednak realia Białego Domu od kuchni w krzywym zwierciadle. Autorzy rzucają stereotypami o napiętym harmonogramie, braku życia towarzyskiego, nieustanną gonitwą za karierą i utrzymaniem się w politycznym świecie, lecz robią to z klasą i wyjątkowo szczegółowym, choć często nietaktowanym humorem.

veep_1

Siła produkcji tkwi w postaci fikcyjnej byłej senator Seliny Meyer. Julia Louis-Dreyfus, której popularność sięgnęła zenitu w latach dziewięćdziesiątych podczas produkcji serialu Kroniki Seinfelda, powraca w znakomitej formie. Mimo iż stosuje się do taktyk, które w rzeczywistej polityce są zachowaniem tabu (klnie jak szewc, nie rozważa idei równości i poprawności, pragnie seksu niczym ognia zimą w górskiej chatce), to jednak idealnie umiejscawia się w repertuarze stacji, pokazując parodię bez granic. Z odcinka na odcinek absurdalne sytuacje coraz bardziej zaczynają przypominać prawdziwy świat. Ten z pierwszych stron gazet czy wiadomości telewizyjnych jest sztuczny i naburmuszony, a Figurantka jest tego całkowitym przeciwieństwem.

Humor jest często rubaszny i bezpośredni, co z początku może odepchnąć bardziej wrażliwego widza, ale kiedy nagle się zobaczy, że serial jest ponownym spotkaniem większości obsady z kultowych Bogatych bankrutów, to zmienia się sposób postrzegania. Tutaj nikt nie liczy się ze słowami i każdy patrzy się na własne cztery litery. Najwyraźniej polityka amerykańska jednak aż tak od polskiej się nie różni.

REKLAMA

Pierwszą, ośmioodcinkową serię Figurantki można oglądać na platformie HBO GO. W Stanach Zjednoczonych premiera drugiego sezonu jest przewidziana na 14 kwietnia. O polskiej emisji jeszcze nic nie wiadomo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA