Lady Gaga została ambasadorką koncernu farmaceutycznego. I się zaczęło
Lady Gaga - artystka lubująca się w wywoływaniu rozmaitych kontrowersji - znalazła się na celowniku wrogów koncernów farmaceutycznych i antyszczepionkowców. Jak poinformował Pfizer, piosenkarka podjęła się współpracy z firmą, by „zwiększać świadomość dotyczącą często źle rozumianej choroby”, jaką jest migrena.
Czerwiec jest - między innymi - Międzynarodowym Miesiącem Świadomości Migreny i Bólu Głowy. Z tej okazji, zgodnie z tegorocznym hasłem "Edukuj się, edukuj innych", firma Pfizer podjęła współpracę z Lady Gagą, chcąc w ten sposób zwiększyć zrozumienie i poziom świadomości dot. tej przypadłości.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Pfizera, czyli założonego w 1849 amerykańskiego koncernu farmaceutycznego: "dotykająca około 40 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych i miliarda ludzi na całym świecie, migrena jest wyniszczającą i nawracającą chorobą neurologiczną". Według jednego z badań, jest też uważana za drugą najczęściej ograniczającą normalne funkcjonowanie przypadłość na świecie - po bólu krzyża.
Dlaczego akurat ta artystka? U Lady Gagi - piosenkarki, aktorki, filantropki, zdobywczyni Oscara, Złotego Globu oraz trzynastu Grammy - zdiagnozowano migrenę w wieku 14 lat, co wywarło ogromny wpływ na jej życie. Poprzez przedstawienie doświadczeń wokalistki, firma ma nadzieję pomóc ludziom lepiej zrozumieć wpływ, jaki migrena może mieć na ich życie, oraz pokazać osobom mierzącym się z tą chorobą, że nie są sami.
Historia Gagi pokazuje, jak znacząco migrena wpływa na życie wielu osób. Wierzymy, że ta współpraca pomoże zwiększyć świadomość na temat tej cichej choroby i zainspiruje osoby cierpiące do rozmów z pracownikami służby zdrowia na temat najlepszego sposobu radzenia sobie z nią
- powiedziała Angela Lukin, prezeska amerykańskiego oddziału Pfizera.
Na instagramowym profilu Gagi pojawiły się już informacje dotyczące stosowania leku Nurtec ODT - preparatu zawierającego rimegepant, który na początku marca zatwierdziła organizacja Food and Drug Administration w USA, dzięki czemu w lipcu trafi on do sprzedaży. Cena zawierającego osiem tabletkę preparatu sięgnie tysiąca dolarów.
Lady Gaga w ogniu krytyki za współpracę z Pfizerem
Muzyczka właściwie od początku swojej kariery aktywnie i otwarcie porusza problematykę zdrowia psychicznego i fizycznego. Wielokrotnie wypowiadała się na temat istoty terapii czy depresji, w końcu podzieliła się też pełną historią swojej choroby - na skutek pourazowego stresu cierpi na fibromialgię. Choroba wywołuje m.in. napady migrenowe, zaburzenia emocjonalne czy snu. Z definicji jest to wieloobjawowy zespół bólowy charakteryzujący się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk.
Od dzieciństwa borykam się z bólem migrenowym. Kiedy po raz pierwszy spróbowałem Nurtec® ODT (rimegepant) 75 mg, pomyślałam sobie, że strasznie żałuję, że nie odkryłam go wcześniej
- pisze Gaga.
Jak jednak można było przypuszczać, w erze rosnącego braku ufności i wrogości do firm farmaceutycznych - zwłaszcza tych, które odpowiadają za antycovidowe szczepionki - współpraca Gagi pociągnęła za sobą lawinę krytyki. Znanej na całym świecie piosenkarce zarzuca się między innymi, że promuje wielką, wpływową, kontrolującą rynek i okradającą chorych firmę - a wszystko to w zamian za, zapewne, olbrzymie wynagrodzenie.
Gaga robi płatną promocję Nurtecu? Recesja dotyka wszystkich...
Big Pharma rujnuje ten kraj. Pochłonęła obie strony polityki, media, dostawy żywności, przemysł rozrywkowy, nasz kraj cierpi. A Lady Gaga robi im płatną promocję.
Proszę pani? Od kiedy robi pani sponsorowane posty? To chore.
Promuj dalej Big Pharmę. Zabijaj swoich fanów.
Co się stało z tym kontem? Gdzie jest Gaga? Kto to robi? Jakim cudem nasza Mother Monster miałaby być sponsorem… medycyny?
Czas przestać obserwować Gagę w socialach.
Usuń swoje media społecznościowe, promujesz Big Pharmę.
Migrena to przewlekła choroba objawiająca się silnymi bólami głowy, którym często towarzyszą też inne objawy. Epizodyczne napady często przekształcają się w chroniczne. Klasyfikacja ICHD-3 definiuje migrenę przewlekłą jako ból głowy występujący co najmniej 15 dni w miesiącu przez ponad 3 miesiące, mający cechy migrenowego bólu głowy co najmniej 8 dni w miesiącu. Choroba dotyka głównie kobiety - 3-4 razy częściej niż mężczyzn, w grupie od 25 do 55 lat, a zatem osoby w okresie najwyższej aktywności zawodowej, zdolne do prokreacji.