REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacka Nagroda Nobla 2023 przyznana. Tym razem trafiła do Norwega

Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla za 2023 rok. Kto w tym roku dołączył do prestiżowego grona noblistów w dziedzinie literatury?

05.10.2023
14:17
Literacka Nagroda Nobla 2023 przyznana. Tym razem trafiła do Norwega
REKLAMA

Do tej pory wśród noblistów w dziedzinie literatury znaleźli się m.in. Svetlana Alexievich, Alice Munro, Günter Grass, Annie Ernaux czy Bob Dylan, a w 2019 roku do grona wyróżnionych wyjątkową nagrodą dołączyła Olga Tokarczuk. W tym roku konkurencja była mocna - faworytami byli m.in. chińska pisarka Can Xue, krytyczka Kremla Ludmiła Ulicka czy australijski pisarz Gerald Murnane. Mimo wybitnych tytułów, które każdy z kandydatów ma swoim dorobku, zwycięzca mógł być tylko jeden, a został on ogłoszony dzisiaj przez Akademię Szwedzką w Sztokholmie.

REKLAMA

Literacką Nagrodę Nobla za 2023 rok otrzymał Norweg Jon Fosse

Norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse, urodzony w 1956 roku, jest jednym z najpopularniejszych współczesnych dramatopisarzy w Europie. Zadebiutował powieścią "Czerwone, czarne", która ukazała się na rynku wydawniczym w 1983 roku, a jego pierwszą sztukę teatralną "Nigdy się nie rozłączymy" po raz pierwszy można było obejrzeć w 1994 roku. Za najbardziej znane dramaty Fosse'a uważa się "Dziecko" z 1997 roku i "Imię" z 1995. Sam Fosse jest minimalistą słowa, którego fascynują zwyczajność i powolność. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 40 języków. Laureat Literackiej Nagrody Nobla 2023 został nagrodzony za "nowatorskie sztuki i prozę, dające wyraz temu, co niewypowiedziane".

REKLAMA

Jon Fosse jest także autorem tomów poezji, esejów i książek dla dzieci. Tytuł "Nieskończenie późno", wydany w 1989 roku, otrzymał Nagrodę Literacką dla Literatury Dziecięcej w Języku Nynorsk. We wrześniu 2023 roku na polskim rynku wydawniczym ukazał się pierwszy i drugi tom opus magnum Fossego - "Septologia" - a 21 września zadebiutowała powieść "Drugie imię. Septologia I-II".

Jon Fosse otrzymał Literacką Nagrodę Nobla 2023
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA