REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Luc Besson twierdzi, że Kapitan Ameryka to postać propagandowa

Luc Besson wyraźnie nie ma zbyt dobrego zdania o filmach superbohaterskich. Największy problem ma z Kapitanem Ameryką.

14.08.2017
19:05
Kapitan Ameryka
REKLAMA
REKLAMA

Już jakiś czas temu Luc Besson wypowiadał się niepochlebnie o filmach o superbohaterach. Twierdził, że nie czuje z herosami żadnej więzi jako widz, bo ich moce są dla niego abstrakcyjne. Nie przeszkadzało mu to zrobić film o superbohaterce, którą osobiście wykreował, a mowa tu o "Lucy" (główną rolę zagrała Scarlett Johansson).

Podczas premiery filmu "Valerian i Miasto Tysiąca Planet", który jest adaptacją komiksu, w jednym z wywiadów Besson powraca do wiercenia tematu słabości filmów na podstawie amerykańskich komiksów:

Jestem nimi totalnie zmęczony. To było dobre 10 i lat temu, gdy na ekrany wchodził pierwszy Spider-Man czy Iron Man. Ale zaraz każdy z tych filmów będzie miał numer 5, 6 lub 7. Superbohater pracuje z innym superbohaterem, ale nie należą do tej samej rodziny. Gubię się w tym. - mówi Luc Besson.

Ale to nie wszystko. Twórca "Piątego Elementu" poszedł o krok dalej i nazwał Kapitana Amerykę tworem amerykańskiej propagandy:

Najbardziej przeszkadza mi to, że w tych produkcjach chodzi o ukazanie supremacji Stanów Zjednoczonych i tego, jacy to Amerykanie są wspaniali. Który kraj na świecie miałby odwagę, żeby wprowadzić na ekrany kin film nazywający się Kapitan Brazylia albo Kapitan Francja? Żaden! Bylibyśmy zażenowani i mówilibyśmy: nie, nie, nie możemy tego zrobić. Oni mogą. Oni nazywają to Kapitan Ameryka i wszyscy uważają, że to normalne. Ja nie pracuję w tym zawodzie, żeby siać propagandę. Jestem tu, by opowiadać historie.

Nie chcę stawiać się w roli obrońcy Ameryki i ich propagandy, ale nie wiem, czy akurat Luc Besson jest odpowiednią osobą do wypowiadania tych słów. Po części ma oczywiście rację.

Gdyby gdziekolwiek indziej powstał taki superbohater jak np. Kapitan Polska czy Generał Suwalszczyzna, to mało kto podchodziłby do niego poważnie.

W większości postrzegany byłby jako średniej jakości nacjonalistyczny żart. Ale z drugiej strony, pamiętajmy, że Kapitan Ameryka powstał w czasie II wojny światowej, jako emanacja siły Ameryki i skierowany był do dzieci i młodych żołnierzy, by dodać im otuchy w ciężkich czasach.

Kapitan Ameryka jednym ciosem powala Adolfa Hitlera - fragment okładki komiksu z lat 40.

Taka była narracja Stanów Zjednoczonych w latach 40. Patriotyczna. Nie nacjonalistyczna.

Jako że Kapitan Ameryka powstał w czasach boomu na komiksowych superbohaterów, szybko stał się częścią kanonu i legendą, do której po latach postanowiono powrócić w komiksach. A dziś jest już częścią popkultury.

Przyglądając się większości filmografii samego Bessona, trudno mi poważnie traktować, to co mówi.

Choć lubię Leona Zawodowca czy Piąty Element, to mimo wszystko miałbym problem ze wskazaniem filmu Bessona, który opowiadałby historię zdecydowanie bardziej ambitną niż komiksowe adaptacje, które krytykuje. Besson to sprawny wyrobnik, któremu daleko do miana artysty w swoim fachu. Cenię go za wyobraźnię i to, że potrafi się całkiem nieźle poruszać w obrębie kina rozrywkowego w Europie i Ameryce, ale jednak daleko mu do Bergmana czy Nolana, by stawiać się w pozycji wyższości nad innymi tworami kina rozrywkowego.

REKLAMA

Pełny wywiad z Bessonem możecie zobaczyć poniżej:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA