REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

"Meta Rozmowy" ruszają z 4. sezonem

Meta rusza z kolejnym sezonem swojego podcastu. Po dyskusjach na temat technologii w biznesie innowacyjnych trendów i wyzwań społeczeństwa cyfrowego przyszedł czas na rozmowy o technologiach w służbie człowiekowi. W pierwszym odcinku prowadzący i goście zastanawiają się wspólnie, jak wygląda codzienność w cyfrowej rzeczywistości. 

16.09.2022
14:54
meta rozmowy podcast sezon 4
REKLAMA

"Meta Rozmowy" to podcast poświęcony technologii i jej wpływowi na nasze życie – wcześniej znany był pod nazwą "Rozmowy Facebooka". W najnowszej odsłonie usłyszeć będzie można m.in. w jaki sposób technologie wpływają na rozwój edukacji, dostępu do kultury czy płatności, szczególnie w obliczu trwających prac nad rozwojem metawersum. W poprzednich sezonach wśród gości znaleźli się m.in. Aleksandra Przegalińska, Dawid Podsiadło, Janusz Schwertner i Natalia Hatalska. W pierwszym odcinku nowego sezonu pojawili się Kuba Wątor (redaktor naszego magazynu Spider's Web Plus) oraz doktor Alek Tarkowski, socjolog i założyciel Centrum Cyfrowego, od lat związany z inicjatywą Creative Commons.

REKLAMA

Najnowszy odcinek 4. sezonu podcastu "Meta Rozmowy" poprowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Karol Stryja.

Pierwszy epizod dotyczył zarówno codziennych spotkań z technologią i najciekawszych innowacji, jak i wpływu nowoczesnych osiągnięć na przebieg wojny w Ukrainie oraz możliwości relacjonowania i śledzenia jej w czasie rzeczywistym w mediach społecznościowych. Zaczęło się jednak od powrotu do przeszłości i czasów, gdy rzadko kiedy określano naszą rzeczywistość mianem cyfrowej.

Współcześnie granica między offline a online mocno się zatarła, jednak, jak zauważa Alek Tarkowski, powinniśmy mówić o świecie nie w pełni cyfrowym, tylko "hybrydowym". To stwierdzenie zdaje się dopełniać teza Karola Stryi, który dodaje, że wraz z digitalizowaniem się świata pojawiła się moda na rzeczy analogowe, która często może po prostu wynikać z chęci zachowania balansu i potrzeby odpoczynku od cyfrowej rzeczywistości.

Niektóre przedmioty codziennego użytku kojarzące się nam ze światem sprzed ery internetu, które jeszcze parę lat temu były czymś, na co nie zwracaliśmy uwagi, dzisiaj stają się wyjątkowo modne. Czy to papierowa gazeta lub książka, czy to adapter do płyt winylowych – zaczęliśmy je postrzegać inaczej, bo nie do końca pasują już do nowej codzienności. W większych miastach vintage robią się nawet powoli słuchawki z kablem, skoro te bezprzewodowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

"Kelner był pod wrażeniem, gdy zobaczył gazetę w rękach młodego człowieka".

Justyna Dżbik-Kluge skierowała potem rozmowę na nieco inne tory, w kierunku wartościowych rozwiązań technologicznych, z jakich dzisiaj korzystamy. Rozmówcy opowiedzieli o tym, jakie produkty i usługi pomagają im w codziennym życiu. 

Dla mnie taki przykład nr 1 od lat to Wikipedia. Serwis, który miał się nie udać, bo przecież nie zaufamy internautom i wierzymy tylko profesorom, a dziś jest jednym z najpotężniejszych źródeł wiedzy, produkowanym oddolnie przez amatorów i opłacany przez nas wszystkich z datków - wskazał jako przykład swojej ulubionej technologii cyfrowej Alek Tarkowski.

Kuba Wątor z kolei wskazał na aplikację, której wiele osób często nie docenia, czyli Obiektyw Google. To program, który analizuje obraz z aparatu w telefonie i sam wyszukuje w internecie informację na temat tego, co widać w kadrze. "Często używam tego w lesie, w parkach, gdy widzę jakieś grzyby czy drzewa, rośliny" - dodaje redaktor magazynu Spider's Web. Jak się okazuje, nawet najprostsze technologie i aplikacje mogą sprawiać, że nasze życie jest prostsze, a przy okazji ciekawsze.

Wojna 2.0 w dobie internetu

Wojna w internecie

Goście podcastu "Meta Rozmowy" wspomnieli również o wideokonferencjach, które pomagały nam w dobie pandemii zarówno w pracy, jak i w utrzymaniu relacji z bliskimi, z którymi nie mogliśmy się spotykać. Wspomnieli także o niezwykłej mocy komunikatorów tekstowych i mediów społecznościowych, których protoplastą w naszym kraju było słynne GG (daw. Gadu-Gadu). Dzisiaj dzięki nim uchodźcy z Ukrainy mogą pozostawać w kontakcie z rodziną, a my możemy śledzić przebieg wojny na żywo.

To jest zdecydowanie pierwsza wojna na oczach całego świata. Ja sam mam 35 lat i to też jest tak naprawdę dla mnie pierwsza wojna, którą czuję, widzę, przeżywam. Do tej pory nie miałem, jak się okazuje, pojęcia, jak wygląda wojna. – zauważa Kuba Wątor z Magazynu Spider's Web

W tej wojnie technologie cyfrowe pomagają także cywilom, co podkreślił Alek Tarkowski. Ważną rolę odegrały nie tylko wspomniane przez gości wideokonferencje, lecz także aplikacje i platformy społecznościowe ułatwiające Ukraińcom odnalezienie się w nowym, zupełnie obcym kraju. Smartfony dają też dostęp do rzetelnych informacji oraz powstających oddolnie grup pomocowych, a nam umożliwiają organizowanie niezbędnej pomocy

Problemem współczesnego internetu są fake newsy

A czego jeszcze można się dowiedzieć z najnowszej odsłony "Meta Rozmów"?

REKLAMA

W nowym odcinku audycji omawiano również m.in. słynny upadek dot-comów z 2000 r. i firmy WeWork (sfabularyzowany w serialu "WeCrashed" dostępnym na platformie Apple TV+). Goście i prowadzący zwrócili również uwagę na wpływ, jaki wywarły na społeczeństwo aplikacje takie jak Tinder, Uber czy TikTok oraz wymienili niektóre technologiczne niewypały, jak np. Okulary Google Glass lub chatboty, które po kontakcie z ludźmi stawały się rasistowskie.

Jeśli wspomniane zagadnienia brzmią ciekawie, to koniecznie musicie posłuchać w całości najnowszego odcinka "Meta Rozmów". Poprzednie sezony podcastu są dostępne bezpośrednio na Facebooku, a posłuchać można ich bezpłatnie m.in. w apce Apple Podcast. Odcinki trafiają też do biblioteki Spotify. Zachęcam do zapoznania się z nowym odcinkiem audycji, a jeśli nie mieliście jeszcze okazji, to również z trzema sezonami nagrań archiwalnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA