REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Poznaliśmy nowego zdobywcę Nagrody Pulitzera. Colson Whitehead nagrodzony po raz drugi, tym razem za „Miedziaki”

Nagroda Pulitzera to najważniejsze obok Literackiego Nobla i brytyjskiego Man Bookera książkowe wyróżnienie. Amerykańska nagroda wyróżnia się jednak tym, że oprócz literatury pięknej nagradza również dziennikarstwo. W 2020 roku laur zwycięzcy w kategorii literackiej przypadł ostatecznie powieści „Miedziaki”.

05.05.2020
13:01
nagroda pulitzera 2020
REKLAMA
REKLAMA

Colson Whitehead to w ostatnich latach jedna z największych gwiazd amerykańskiej literatury. Początkowo pracował wyłącznie jako dziennikarz, a pisarską karierę rozpoczął dosyć późno. Swoją pierwszą powieść opublikował dopiero w wieku 30 lat. Od tej pory systematycznie zdobywał coraz większą popularność aż w końcu na przełomie 2016 i 2017 roku doczekał się międzynarodowego sukcesu.

Książka „Kolej podziemna”, w której opowiedział historię tajnej sieci przerzutowej stworzonej przez abolicjonistów w celu wsparcia zbiegłych niewolników z południowych stanów USA, zdobyła szereg nagród. W tym National Book Award for Fiction i Pulitzer Prize for Fiction. Drugi z wymienionych sukcesów udało się właśnie powtórzyć Whiteheadowi.

Nagroda Pultizera w kategorii fikcja literacka została mu właśnie przyznana ponownie. Tym razem za powieść „Miedziaki”.

Wydana w zeszłym roku w Polsce dzieło koncentruje się na losach dwóch chłopców żyjących na Florydzie w latach 60., którzy zostają skazani na pobyt w poprawczaku. Powieść podejmuje takie wątki jak prawa Jima Crowa, rasizm, przemoc wobec czarnoskórej młodzieży i emancypacja społeczności Afroamerykanów skupionych wokół postaci Martina Luthera Kinga.

nagroda pultizera 2020 class="wp-image-399868"
Foto: „Miedziaki”/Wydawnictwo Albatros

Whitehead jak zwykle w swojej twórczości wykorzystuje elementy prawdziwej historii, w tym wypadku tytułowego zakładu poprawczego, który naprawdę istniał. Jury Nagrody Pulitzera doceniło jego książkę jednak nie tylko za te związki z rzeczywistością, ale też mocne moralne przesłanie. W krótkim podsumowaniu decyzji napisano, że „Miedziaki” to:

Oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu.

REKLAMA

Oprócz wyróżnienia za fikcję przyznano również nagrody m.in. za najlepsze artykuły prasowe, zdjęcie, krytykę kulturalną, dzieło dramatyczne, zbiór listów, międzynarodową i lokalną działalność reporterską czy poezję. Pełną listę laureatów znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Nagrody Pulitzera.

Powieść „Miedziaki” jest dostępna do kupienia m.in. na portalu Wydawnictwa Albatros.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA