Najlepsze audiobooki ostatnich tygodni - World War Z, lepszy Ptasiek, gorszy Stephen King i Ukraina
Ruszamy z kolejnym cyklem. Tym razem skupimy się na najgorętszych debiutach w kategorii audiobooków. Łowimy najlepszych lektorów, wynajdujemy najlepsze słuchowiska oraz produkcje, obok których nie można przejść obojętnie. Przed Wami najlepsze audiobooki ostatnich tygodni:
World War Z to jedna z najlepszych książek o żywych trupach, jaka kiedykolwiek powstała. Czytany przez Piotra Grabowskiego audiobook jedynie to potwierdza. Dla miłośnika survival-horroru to pozycja warta każdych pieniędzy. Przedstawiona w formie wywiadów ze zróżnicowanymi ocalałymi wizja opanowanego przez zombie świata jest naprawdę ciekawym, oryginalnym i umiejętnie poprowadzonym przekazem, w którym rozpłyną się amatorzy horrorów. Książkę przeczytałem jednym tchem, z audiobookiem nie rozstaję się w komunikacji miejskiej. Pamiętajcie tylko, aby nie mylić tego wielkiego dzieła popkultury z (również dobrym) kinowym filmem z Bradem Pittem w roli głównej.
Gotowi na wielki powrót jednego z najpopularniejszych pisarzy thrillerów i horrorów, jakiego widziała nasza planeta? Panem Mercedesem King chciał wrócić na salony zdominowane przez skandynawskich pisarzy, lecz wszystko udało się zaledwie połowicznie. Jak możecie przeczytać w naszej recenzji, Jakub Grygiel był rozczarowany, chociaż koncepcja „odwróconego thrillera” wydała mu się nader ciekawa. Skoro w ostatecznym rozrachunku szkoda czasu na książkę, może w takim razie warto skusić się na audiobooka? Zwłaszcza, że czyta go lubiany przeze mnie, charakterystyczny Peszek.
Ptasiek to jedna z bardziej nieprzyjemnych książek, jakie przeczytałem. Rozciągnięta, o dziwnie niepokojącej tematyce i odrzucającej zawartości, wypaliła się w mojej pamięci żelazem tak gorącym, że chyba nigdy jej już stamtąd nie wyrzucę. Ku mojemu zaskoczeniu, audiobook o tym samym tytule jest znacznie bardziej przyswajalny i doskonale trzyma w napięciu. Ogromna w tym zasługa Jacka Rozenka, który po raz n-ty pokazuje, jak we wzorowy sposób czyta się audiobooki. Nierzadko rzucane w tym dziele mięso doskonale pasuje do głosu Rozenka, który trzyma słuchacza za gardło i nie puszcza do samego końca. Jeden z tych przypadków, kiedy słowo mówione wydaje się być lepsze od słowa pisanego.
Pozycja jak najbardziej na czasie. Czytany przez Ziemowita Szczereka, autora książkowego oryginału audiobook opowiada zarówno o Polsce, jak i Ukrainie. Swobodna, lekko pisana i jeszcze lżej czytana opowieść o krajanach podróżujących na wschód to prawdziwa kopalnia ciekawych opowieści, zabawnych przypadków i wciągających opisów o naszych sąsiadach, tak bliskich, a jednocześnie znacznie bardziej „egzotycznych” niż może się nam pierwotnie wydawać. Chociaż początkowo nie mogłem przyzwyczaić się do głosu Szczereka, ostatecznie ten w połączeniu z lekkim, dźwiękowym podkładem w tle oraz kilogramami wulgaryzmów daje rewelacyjny efekt. Bardzo silna, o ile nie najsilniejsza pozycja tego zestawienia, Audiobook pełny pikantnych opowiastek, podkolorowanych i opowiadanych przez bardzo ciekawych ludzi.