REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Mobile

Obserwuj geniuszy i zostań geniuszem z TED

Konferencje naukowe nie muszą być nudne. Nawet długie wykłady są w stanie zaciekawić, zwłaszcza kiedy ogląda się je w domowym zaciszu. Również wtedy, kiedy można wybrać je samemu - spośród szerokiego zasobu nagrań z przemówień TED.

Znana jest powszechnie opinia, że ludzkość w ogóle nie wykorzystuje dostępnego potencjału. Bo i po co korzystać za pośrednictwem internetu z całej zgromadzonej, ogólnodostępnej wiedzy, skoro można dzięki temu samemu narzędziu grać w mini-gierki i oglądać śmieszne obrazki? Mimo to, czasem znajdzie się fenomen, który potrafi wciągnąć jak najzabawniejszy blog, a wzbogacić w wiedzę lepiej, niż najtrafniejsze artykuły Wikipedii.

16.04.2013
12:00
Obserwuj geniuszy i zostań geniuszem z TED
REKLAMA
REKLAMA

Konferencja TED (Technology, Entertainment and Design) pierwszy raz odbyła się 29 lat temu, ale dopiero od 1990 roku to wydarzenie ma miejsce każdego roku, w Kalifornii. To właśnie wtedy badacze z najróżniejszych dziedzin (także np. twórcy gier, czy przedstawiciele Google) dzielą się z publicznością swoimi pomysłami, wizjami i spostrzeżeniami. Co więcej, alternatywne, nieoficjalne spotkania oznaczone jako TEDx mają miejsce na całym świecie - w tym i kilkukrotnie w Polsce (m.in. w tym roku w Warszawie). I nie jest to zjazd nerdów, którzy opowiadają o odkryciu prehistorycznego pyłku na wiekowej skamielinie, ani o wpływie życia seksualnego muszek owocówek na zaburzenia globalnego mikroklimatu.

Owszem, z niemal każdej naukowej dziedziny da się znaleźć szczegółowe zagadnienia, trafiające przede wszystkim do pasjonatów. Mimo to, ciężko o wystąpienie, któremu nie towarzyszyłyby przynajmniej kilkukrotnie salwy śmiechu. "Wykładowcy" często poruszają tematy bliskie człowiekowi, jednocześnie na codzienność patrząc z innej perspektywy. Przykładem może być Jane McGonigal, jedna z propagatorek grywalizacji (lub, bardziej trafnie, gryfikacji), która udowadnia, że każdy nałogowy gracz ma w sobie coś z autentycznego geniusza.

Screenshot_2013-04-14-22-21-05

Aplikacja mobilna TED pozwala na przeglądanie skatalogowanych nagrań wideo z konferencji. Dzięki temu w prosty sposób użytkownik może znaleźć interesujące go zagadnienie i z miejsca przyjrzeć się wykładowi na ten temat. Znacznym ułatwieniem są napisy do każdego z filmów. Nawet bez znajomości języka angielskiego, wszystko jest więc proste i przystępne. Wyjątek stanowią sporadyczne sytuacje, kiedy naukowcy przedstawiają prezentacje tekstowe i nie czytają na głos kolejnych podpunktów. Zdarza się, że te nie są transkrybowane do podpisów.

REKLAMA

Ideałem dla tabletów i smartfonów jest możliwość pobrania każdego z wykładów, do wyboru w niskiej lub wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu nasz zbiór zapisanych wystąpień powiększa się, a my mamy możliwość odtwarzać każdy z nich bez konieczności połączenia z internetem. Po co komu National Geographic lub Discovery? Wystarczy znaleźć WiFi, skopiować ciekawe klipy i - dla przykładu - kilka godzin podróży zamiast upłynąć w nudzie, pozwoli na połączenie ciekawych informacji z zabawnymi faktami. Rozrywka momentami jest jak w filmach fabularnych, wiedza niejednokrotnie cenniejsza niż w dokumentach i reportażach. A to wszystko za darmo.

Ignorancją byłoby nie zainteresować się konferencjami TED. To przystępnie podane źródło ciekawostek o wysokiej jakości. Pewnie, można wrócić do oglądania mrówkojadów w swetrach, ale gdy tylko poczujecie chęć zyskania pożytecznej wiedzy, nagrania z Kalifornii czekają.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA