Za nami Paszporty Polityki 2018. To oni zawojowali kulturą i Polską w ubiegłym roku
Za nami Paszporty Polityki 2018, nagroda tygodnika „Polityka”, która przyznawana jest od 1993 roku. To już 26. raz, kiedy ogłoszono polskich laureatów ze świata kultury i sztuki, którzy znacząco przyczynili się do jego promocji w roku poprzedzającym galę.
Paszporty Polityki przyznawane są w siedmiu kategoriach. Co roku nagradzani są ludzie filmu, teatru, literatury, muzyki popularnej i poważnej, sztuk audiowizualnych i kultury cyfrowej. Ponadto wręczana jest również nagroda specjalna dla Kreatora Kultury, czyli osoby która szczególnie przyczyniła się do rozwoju szeroko rozumianej kultury. W każdej z kategorii nominowane są trzy osoby rywalizujące ze sobą o statuetkę.
W tym roku miała miejsce 26. gala wręczenia nagrody. Pośród nominowanych znaleźli się m.in. Joanna Kulig, Dawid Podsiadło czy Krzysztof Zalewski.
Jak zauważył redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, Jerzy Baczyński, tym razem wśród nominowanych dominowały kobiety, po raz pierwszy w historii. Ten trend podkreśliła też Aneta Kyzioł, krytyczka teatralna i dziennikarka „Polityki”, podczas przyznawania nagrody Marcie Górnickiej w kategorii Teatr. Nie obyło się bez niepochlebnych komentarzy odnoszących się do działań rządu na polu kultury i samego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, oraz rzezi dzików. Diana Lelonek - w trakcie odbierania nagrody w kategorii Sztyki wizualne - zaprosiła na Strajk klimatyczny, który odbędzie się 15 stycznia w Warszawie. Skomentowano także zniesioną przez polski rząd dotację na rzecz Dwutygodnika, internetowego magazynu kulturalnego, nawołując do ratowania medium.
Paszporty Polityki 2018 – Pełna lista nominowanych i zwycięzców:
Film
- Agnieszka Smoczyńska
- Joanna Kulig - WYGRANA - Za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku.
- Olga Chajdas
Teatr
- Marta Górnicka - WYGRANA - Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów.
- Anna Karasińska
- Weronika Szczawińska
Literatura
- Łukasz Zawada
- Małgorzata Rejmer - WYGRANA - Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji.
- Olga Drenda
Muzyka popularna
- Krzysztof Zalewski
- Dawid Podsiadło - WYGRANA - Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności.
- Jan Emil Młynarski
Muzyka poważna
- Aleksander Nowak - WYGRANA - Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.
- Jakub Józef Orliński
- Tomasz Ritter
Sztuki wizualne
- Rafał Milach
- Diana Lelonek - WYGRANA - Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia.
- Martyna Czech
Kultura cyfrowa
- panGenerator - WYGRANA - Za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją.
- Juggler Games
- 11 bit studios