REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

„Piąta fala” to 30 minut naprawdę ciekawego filmu sci-fi. Potem zaczyna się koszmar

Miałem wrażenie, że za wchodzącą na ekrany polskich kin produkcję odpowiadają dwie konkurujące ekipy. Jedna chciała zrobić mroczne, post-apokaliptyczne widowisko, druga serial dla nastolatków emitowany na Disney XD.

17.04.2016
21:05
Piąta fala to 30 min. dobrego sci-fi. Potem jest koszmar
REKLAMA
REKLAMA

Obcy bez zapowiedzi pojawili się na niebie. Później nastąpiły cztery fale, trzebiące ludzki gatunek mocniej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Pierwsza fala była jak bomba EMP. Elektronika na całym świecie przestała działać. Smartfony się wyłączyły. Samochody przestały jeździć. Samoloty spadły z nieba. Zawiodła łączność, zabrakło Internetu, elektroniczne media masowe przestały istnieć. Druga fala przyniosła ze sobą wodę. Przybrzeżne miasta zostały zalane gigantycznymi tsunami. Największe ludzkie aglomeracje zostały zdewastowane.

piąta fala 5Trzecią falą była śmiertelna choroba, przenoszona za pomocą ptaków. Dzięki ich skrzydłom, wirus doskonale rozprzestrzeniał się w głąb lądu, dziesiątkując ocalałych. Czwarta fala… Czwarta fala to już sami Obcy, przybierający ludzkie ciała i polujący na ocalałych ludzi.

Piąta fala przedstawia ciekawą, chociaż wielokrotnie wykorzystywaną wizję na systematyczny podbój Ziemi przez Obcych.

Pierwsze trzydzieści - czterdzieści minut filmu, w których widzimy cywilizacje upadające na kolana, ogląda się naprawdę dobrze. Widok gigantycznej fali zalewającej miasto czy wizja ośrodka dla uchodźców, w którym rozdziela się chorych od zdrowych, to było coś, co doceni każdy miłośnik post-apokaliptycznych klimatów. Siedząc w kinowym fotelu, zacząłem sobie nawet myśleć, że ta produkcja wcale nie musi być taka zła, jak się zapowiadało.

Zwłaszcza, że producenci już w pierwszych minutach ostro dokładają do pieca. Okładkowa Chloë Grace Moretz, będąca główną dźwignią reklamową tego filmu, zabija niewinną osobę. Oddaje strzał, myśląc, że ma do czynienia z zagrożeniem. Widzimy, jak 19-latka z normalnej uczennicy zamienia się w walczące o przetrwanie zwierzę, które potrafi odłożyć na wieszak swoje człowieczeństwo. I to jest rewelacyjne!

piąta fala 3Chwilę później ma się wrażenie, że za film Piąta Fala wzięła się inna ekipa, pracująca dotychczas przy produkcjach dla Disney XD.

Film nagle ulega gigantycznemu ugrzecznieniu. Perspektywa niszczenia ludzkiej rasy gdzieś ulatuje, z kolei głównymi bohaterami Piątej fali stają się nastolatkowie i dzieci. Postacie fatalnie grane, które rzucają banalnymi dialogami i wyglądają po prostu przekomicznie.

REKLAMA

To było nie do pomyślenia, że po tak dobrym, klimatycznym wprowadzeniu, widzimy malutką dziewczynkę, która biega z karabinem M16, w pełnym rynsztunku bojowym. Tak oto Armia Stanów Zjednoczonych szkoli młodych ludzi na kolejną generację żołnierzy, która ma poradzić sobie w walce z kosmicznymi najeźdźcami. Żołnierzy, którzy grają tak fatalnie, że film zaczyna walić się jak domek z kart. Niepotrzebna do tego żadna inwazja.

Zmiana nastroju jest gigantyczna. Solidne rzemiosło science-fiction przechodzi w kopię filmów dla nastolatków, pokroju Więźnia Labiryntu czy Niezgodnej. Nagle sto procent kinowego ekranu wypełnili młodzi nastolatkowie, całujący się po kątach, walczący o względy Chloë Grace Moretz i nieustannie wybawiający się z opresji. Słabo!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA