REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Pitbull. Ostatni pies nie zastąpi kultowych Psów, ale to powrót serii, na jaki wszyscy czekali

Pitbull powrócił. Za sterami stanął już nie Patryk Vega, a reżyser, który polskie kino sensacyjne ma we krwi. Jak wypada Pitbull. Ostatni pies?

16.03.2018
11:45
Pitbull. Ostatni pies - na taki powrót serii czekali widzowie. Recenzja
REKLAMA
REKLAMA

Złośliwie można by powiedzieć, że po Niebezpiecznych kobietach i tym wszystkim, co nawyczyniał ostatnio w polskim show-biznesie Patryk Vega, zastąpić go nie będzie trudno. Bo i chyba na wielu twórców oraz na wiele filmów spojrzeliśmy łaskawszym okiem, po tym, co zobaczyliśmy w Botoksie. Trzeba jednak sobie jasno powiedzieć, że Vegę na stanowisku reżysera serii Pitbull zastąpił nie byle kto.

Uczynił to sam Władysław Pasikowski, twórca kultowych Psów i takich filmów jak Reich czy Kroll, a więc weteran polskiego kina sensacyjnego.

Do projektu zaprosił ekipę znaną z pierwszego Pitbulla i serialu, czyli produkcji, które nakręcił Vega. Do swoich ról wrócili Marcin Dorociński, Rafał Mohr, Krzysztof Stroiński czy Michał Kula. Pierwsze Pitbulle, ten filmowy i serialowy, to naprawdę dobre kino rozrywkowe. Mocne, prawdziwe, szczere, bezpretensjonalne. Nowe porządki Patryka Vegi wyszły nie najgorzej, ale już dało się wyczuć chaos, w jaki coraz bardziej popada ten twórca. Niebezpieczne kobiety to z kolei film zły, którym Vega udowodnił, że jego dzieła stają się swoją własną karykaturą.

Na szczęście Pasikowski wiedział, co zrobić z powrotem serii Pitbull. Świetnie udało mu się odtworzyć czy raczej zachować klimat historii, którą widzów urzekł Vega.

Już sam fakt, że w roli Despero możemy ponownie zobaczyć Marcina Dorocińskiego, sprawia, że robi nam się cieplej na serduchu. Aktor był i jest w tej roli fenomenalny, autentyczny. Teraz Desperski będzie działał pod przykrywką. Policjant musi odkryć, kto zabił jednego z nich. Despero wmiesza się w wojnę pomiędzy dwoma konkurencyjnymi gangami działającymi w stolicy. Jego szefem w tym półświatku będzie Gawron, grany przez Cezarego Pazurę, który swoje serce oddał Mirze (w tej roli Doda).

pitbull ostatni pies class="wp-image-135790"

Większość z was pewnie zastanawia się, jak Dorota "Doda" Rabczewska wypadła w swojej roli.

Przyznam, że miałam pewne obawy, jeśli chodzi o jej udział w filmie. Doda mówi w specyficzny sposób, cały jej image jest mocno charakterystyczny. I choć artystka zagrała trochę samą siebie, jeśli chodzi o pazur i bezceremonialność, to wyszło jej to naprawdę dobrze. A trzeba sobie powiedzieć, że to nie jest jakaś tam mała rólka. Rabczewska gra w Ostatnim psie pierwsze skrzypce, jest jedną z głównych postaci. Oprócz Despero właściwie najważniejszą. Jej bohaterka to silna kobieta, która musi odnaleźć się w męskim świecie. W świecie, w którym nie ma miejsca na łzy, wątpliwości i złe decyzje.

Ale nie tylko ona odczuje bezwzględność tej rzeczywistości, za którą stoją duże pieniądze zarobione w myśl zasady po trupach do celu. W niebezpieczeństwie będą wszyscy.

 class="wp-image-102619"

I choć te okoliczności nie są sprzyjające, to świetnie było znowu zobaczyć Nielata (teraz już Quantico!), Despero i Metyla w akcji. Rozczulić potrafi nawet sam Barszczyk, jeden z najbardziej znienawidzonych funkcjonariuszy nie tylko przez swoich kolegów, ale i przez widzów. Pasikowskiemu i aktorom udało się wykreować atmosferę, za którą publika tęskniła. Jest brutalnie, jest mocno, ale są też niezłe żarty. Widać więzi pomiędzy tymi bohaterami. Tak, jakby przez lata nic się nie zmieniło. Tak jakby - oprócz paru dość upierdliwych nawiązań do postaci Stramowskiego z Nowych porządków, żeby jakoś pokazać ciągłość fabularną - tych nowych Pitbulli Vegi nie było.

REKLAMA

Aż chciałoby się wrócić do serialowego Pitbulla i przeżyć to jeszcze raz.

Pitbull. Ostatni pies nie będzie nowymi Psami, bo teksty nie mają aż takiego potencjału, ale to dobre, sensacyjne polskie kino. Przemyślane, nieprzesadzone. Pasikowski dał tej serii wszystko to, o czym Vega ostatnio zapomniał. I wyszło to Pitbullowi na dobre.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA