Rammstein w ogniu krytyki. Nowy materiał nawiązuje do Holocaustu przez stroje członków zespołu
Wolność artystyczna wciąż ma swoje granice. Niemiecki zespół hard rockowy Rammstein właśnie zderzył się z takową. Za naszą zachodnią granicą wybuchł skandal po opublikowaniu nowego materiału kapeli.
Zespół Rammstein od początku swojego istnienia, a więc od ćwierćwiecza, niejednokrotnie bulwersował swoimi występami, klipami oraz tekstami utworów. Ich ostatni album „Liebe ist für alle da” został wycofany ze sprzedaży w atmosferze skandalu blisko dziesięć lat temu. Przez ostatnią dekadę wiadomości o kapeli ucichły, jednak – jak się okazuje – była to swojego rodzaju cisza przed burzą.
Najnowsza zapowiedź powrotu zespołu pokazuje jego członków ucharakteryzowanych na ofiary Holocaustu.
Półminutowy materiał został zamieszczony dwa dni temu w serwisie YouTube. Od tego czasu wyświetlono go prawie 1,5 mln razy. Wokół klipu niemal natychmiast wybuchło ogromne zamieszanie, najpierw w mediach krajowych, a następnie afera rozlała się poza granice Niemiec. W trzydziestosekundowym wideo widzimy członków zespołu, którzy pozują w charakterystycznych strojach do złudzenia przypominających te, które nosili więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na szyjach mają pozakładane pętle szubieniczne. Cała scena sugeruje więc moment tuż przed wykonaniem wyroku śmierci na muzykach.
Zdecydowana postawa niemieckich władz i przedstawicieli ofiar Holocaustu.
Jak informuje Reuters, Charlotte Knobloch, była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz ocalała z Holocaustu stwierdziła, że poprzez publikację materiału zespół Rammstein w końcu przekroczył granicę. Jednocześnie Knobloch nie zgadza się na instrumentalizację i trywializację Holocaustu, a sposób wykorzystania tej tematyki przez kapelę nazwała nieodpowiedzialnym.
Podobne stanowisko zajął rząd niemiecki, który w tej sprawie reprezentuje Felix Klein, rządowy komisarz do spraw antysemityzmu:
Nie trzeba było również długo czekać na ustosunkowanie się Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Rzecznik instytucji, Iris Rosenberg zaapelowała o odpowiedzialne przestawianie wydarzeń związanych z Holocaustem. Podkreśliła jednocześnie, że instytucja, którą reprezentuje, nie krytykuje wszystkich prac artystycznych przypominających o tej tragedii.