REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Rammstein w ogniu krytyki. Nowy materiał nawiązuje do Holocaustu przez stroje członków zespołu

Wolność artystyczna wciąż ma swoje granice. Niemiecki zespół hard rockowy Rammstein właśnie zderzył się z takową. Za naszą zachodnią granicą wybuchł skandal po opublikowaniu nowego materiału kapeli.

28.03.2019
19:08
Rammstein Holocaust
REKLAMA
REKLAMA

Zespół Rammstein od początku swojego istnienia, a więc od ćwierćwiecza, niejednokrotnie bulwersował swoimi występami, klipami oraz tekstami utworów. Ich ostatni album „Liebe ist für alle da” został wycofany ze sprzedaży w atmosferze skandalu blisko dziesięć lat temu. Przez ostatnią dekadę wiadomości o kapeli ucichły, jednak – jak się okazuje – była to swojego rodzaju cisza przed burzą.

Najnowsza zapowiedź powrotu zespołu pokazuje jego członków ucharakteryzowanych na ofiary Holocaustu.

Półminutowy materiał został zamieszczony dwa dni temu w serwisie YouTube. Od tego czasu wyświetlono go prawie 1,5 mln razy. Wokół klipu niemal natychmiast wybuchło ogromne zamieszanie, najpierw w mediach krajowych, a następnie afera rozlała się poza granice Niemiec. W trzydziestosekundowym wideo widzimy członków zespołu, którzy pozują w charakterystycznych strojach do złudzenia przypominających te, które nosili więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na szyjach mają pozakładane pętle szubieniczne. Cała scena sugeruje więc moment tuż przed wykonaniem wyroku śmierci na muzykach.

Zdecydowana postawa niemieckich władz i przedstawicieli ofiar Holocaustu.

Jak informuje Reuters, Charlotte Knobloch, była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz ocalała z Holocaustu stwierdziła, że poprzez publikację materiału zespół Rammstein w końcu przekroczył granicę. Jednocześnie Knobloch nie zgadza się na instrumentalizację i trywializację Holocaustu, a sposób wykorzystania tej tematyki przez kapelę nazwała nieodpowiedzialnym.

Podobne stanowisko zajął rząd niemiecki, który w tej sprawie reprezentuje Felix Klein, rządowy komisarz do spraw antysemityzmu:

REKLAMA

Uważam, że [ten materiał] jest nietaktownym wykorzystaniem artystycznej wolności.

Nie trzeba było również długo czekać na ustosunkowanie się Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Rzecznik instytucji, Iris Rosenberg zaapelowała o odpowiedzialne przestawianie wydarzeń związanych z Holocaustem. Podkreśliła jednocześnie, że instytucja, którą reprezentuje, nie krytykuje wszystkich prac artystycznych przypominających o tej tragedii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA