REKLAMA

Kwestią, z którą Polskę kojarzy twórca „BoJacka Horsemana”, są prześladowania Żydów. I w ten sposób chce promować swoją książkę

Choćbyś nie wiem, ile żartów napisał, to uważaj, co piszesz na Twitterze, bo możesz zwyczajnie się wygłupić. Tak po prostu.

najlepsze seriale
REKLAMA
REKLAMA

Czytelnikom Rozrywka.Blog Raphaela Bob-Waksberga nie trzeba chyba przedstawiać. To jeden z twórców popularnej i genialnej animacji „BoJack Horseman”. Ten odcinkowy tytuł Netfliksa to bardzo poważna produkcja, która komediowym sosem oblewa depresję, uzależnienia, stany lękowe, a także artystyczną twórczość i wiele innych złożonych tematów. Można powiedzieć, że tytuł o smutnym koniu to serial cechujący się niesamowitą empatią. Niech zgłosi się ten, kto w czasie seansu chociaż raz nie pomyślał sobie „mam tak samo”.

Tymczasem okazuje się, że twórca serialu ma dość wąskie horyzonty i – powiedzmy to jasno – idiotyczne poczucie humoru.

W zamieszczonym na Twitterze poście Raphael Bob-Waksberg podał informację o tym, że książka jego autorstwa będzie wydawana w Polsce. A z czym światłemu artyście, hollywoodzkiemu twórcy, który kpi w swoich produkcjach z głupoty i ignorancji gwiazd, kojarzy się Polska? No, oczywiście, z antysemityzmem.

Hey, Poland! Did you think you were done with the Waksbergs when my great-grandfather fled with his family after a brutal pogrom left him with a knife in his back? Literally stabbed in the back by his best friend for being a Jew? Well, guess what, Poland! We’re back, babyyyyy! https://t.co/AjrqKeSe6D

— Raphael Bob-Waksberg (@RaphaelBW) February 10, 2020

Nie oburzam się nawet na to, że człowiek wychowany tak daleko od kraju, który jest mniejszy od Teksasu, może nie wiedzieć, że kłamstwo o współodpowiedzialności za Holocaust jest dla nas wyjątkowo bolesne. To może świadczyć o tym, jak wiele my jako państwo i my jako społeczeństwo mamy jeszcze pracy przed sobą, aby nie kojarzyć się jedynie z antysemityzmem. Oczywiście Bob-Waksberg, jeśli już decydował się na tak poważną wrzutkę – i to jeszcze kierowaną w stronę Polski i nie oszukujmy się, tej dzisiejszej, bo do której w takim razie się zwracał? - mógłby odkleić się na chwilę od Twittera i poczytać. Cokolwiek co związane jest z pogromami czy Holocaustem. Być może wtedy udałoby się zrozumieć, że historia nie jest taka prosta. Że akurat antysemityzm nie miał (i niestety czas przeszły jest tu na wyrost) jednej narodowości.

Najbardziej irytuje mnie jednak, że to była próba żartu.

No hard feelings, Poland. Please buy my book.

— Raphael Bob-Waksberg (@RaphaelBW) February 10, 2020


Tak przynajmniej tłumaczy się Bob-Waksberg w komentarzach i tak wtórują mu niektórzy obrońcy tego wpisu. Doskonale rozumiem, że komedia nie ma granic i komik ma prawo żartować ze wszystkiego i ze wszystkich. Warunkiem jest jednak odpowiednia konwencja i konkretna sytuacja, filmowa czy sceniczna. A i tak, ilu znacie komików, którzy otwarcie dowcipkują sobie z pogromów Żydów, Zagłady czy z okropieństw II wojny światowej? No właśnie.

W tym kontekście zastanawia mnie, jakiej reakcji spodziewał się twórca „BoJacka Horsemana”, przywołując jedną z najczarniejszych kart w historii świata w trakcie promocji swojej książki. Czy ktokolwiek wyobraża sobie, że polski autor debiutuje w Stanach Zjednoczonych i zaczyna od nawiązań do początków ich państwowości i tego, z czego brały się ówczesne fortuny? Albo o sprawach równie bolesnych, a bliższych teraźniejszości. I to wszystko w formie dowcipu, żartu! Przecież oczywiste jest, że jego kariera skończyłaby się znacznie szybciej, niż zdążyłby przeliterować „USA”.

I oczywiście, nikt nie odbiera mu prawa do własnych przeżyć i traum, czy nawet skojarzeń. Pytanie tylko, czy jeśli ta straszliwa historia jest tak trudna czy bolesna, to powinien używać jej w marketingu swojej książki? Bo jeśli tak rzeczywiście jest, to ani to strategia mądra, ani z poszanowaniem innych ludzi, którzy równie wiele stracili przez nienawiść.

I meant it when I said "No hard feelings." I do not blame modern Poland for what happened to my family a century ago. I was actually very moved that the country that rejected us was embracing me now. I meant to be playful but my tone was off. Apologies.https://t.co/EuGSM8YlbB

— Raphael Bob-Waksberg (@RaphaelBW) February 11, 2020

REKLAMA

Bob-Waksberg powinien wiedzieć, że aby naszkicować rzetelny portret swojego bohatera, BoJacka, potrzebował na to kilku dobrych lat. Wczuwał się w emocje bohaterów, aby wiarygodnie i bez skrótów opowiedzieć o ich prywatnych światach. Może jedną z najstarszych zasad mediów społecznościowych, czyli nie mów tam czegoś, czego nie powiedziałbyś na żywo w telewizji albo drugiemu człowiekowi w twarz, scenarzysta powinien zastosować do siebie? I nawet na Twitterze mógłby użyć odrobiny empatii, w której tak dobry był jego serial?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA