REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Co wypiła Alicent i dlaczego to takie ważne? „Ród smoka” jest bezwzględny

W ostatnim odcinku „Rodu smoka” widzieliśmy, jak stołeczny maester podaje królowej Alicent pewien wywar. Ten tajemniczy płyn to tak zwana „herbatka”. Czym ona jest?

09.07.2024
15:08
rod smoka alicent
REKLAMA

Wczorajszy odcinek „Rodu smoka” to prawdopodobnie najlepszy epizod sezonu. Potwierdzają to również wysokie oceny widzów. W serwisie IMDB „The Red Dragon and the Gold” otrzymał ocenę 9,7 na 10 możliwych, pobił on tym samym finałową część poprzedniej serii (czyli „The Lord of the Tides”), który otrzymał ocenę 9,3. O tym, jak dobre było to kilkadziesiąt minut pisałem w swojej emocjonalnej recenzji – przeczytacie ją, klikając tutaj.

Po nowym epizodzie pojawiło się jednak wiele pytań dotyczących konkretnych wydarzeń w serialu. Jednym z nich jest to dotyczące królowej matki Alicent.

REKLAMA

Alicent – co wypiła królowa?

Uwaga, w tekście znajduje się niemało spoilerów z serialu „Ród smoka” oraz z książki „Ogień i krew”.

W jednej ze scen królowa Alicent przyjmuje do siebie Wielkiego Maestra, który podaje królowej specyfik, jak zapewnia – sam go przyszykował i mówi, że gdyby była potrzeba podania jeszcze dodatkowych środków kojących, to on chętnie pomoże. Władczyni krótkim słowem próbuje wyjaśnić, że to dla jakiejś niesprecyzowanej dziewczyny, zapewne sugerując, że to jeden z jej synów odwinął jakiś numer.

Miesięczna herbata (Moon tea) to nic innego, jak środek poronny używany w Westeros. To specyfik wymyślony przez Martina na potrzeby powieści, jest on bowiem (zapewne) przyrządzany z pomocą magii. Przerywanie ciąży w tym brutalnym świecie obok aspektu ludzkiego ma jeszcze jeden – dynastyczny. Służy bowiem kobietom do ukrywania związków nieformalnych.

Przypadek Alicent Hightower jest szczególny, gdyż jest ona wdową, a jej związek z namiestnikiem i dowódcą Gwardii Królewskiej, który ślubował czystość, byłby skandalem. Nawiasem mówiąc miałby on konsekwencje nie tylko dla Christona Cole’a, ale również dla samej królowej. Choć w serialu ten wątek pojawia się rzadko, to kwestie obyczajowe są wrażliwe również z powodów religijnych. Warto tu spostrzec, że nie kto inny, ale Larys Strong wszedł do królowej, gdy specyfik zaczął działać i znając jego przenikliwość, możemy domyślać się, że już wie, co zaszło. I z pewnością to wykorzysta.

alicent rod smoka
Ród smoka: Królowa Alicent

Alicent Hightower – jak umrze?

REKLAMA

Uwaga, spoilery opisujące finał serialu i książki.

Alicent Hightower przetrwała do końca wojny. Gdy zwaśnione rody w końcu się połączyły, królowa nie mogła się z tym pogodzić. Namawiała swoich potomków do buntu. Decyzją Tylanda Lannistera została zamknięta w komnatach Warowni Maegora. Zmarła na zimową gorączkę rozpamiętując swoją porażkę i śmierć swoich potomków.

Czytaj więcej o Rodzie smoka:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA