W wieku 88 lat zmarła ceniona pisarka Ursula K. Le Guin. O jej odejściu poinformował media syn Theo Downes-Le Guin, ujawniając wiadomość o kilkumiesięcznych zmaganiach autorki z chorobą.

Le Guin urodziła się w 1929 roku w stanie Kalifornia. Największą popularność przyniosła pisarce powieść "Lewa ręka ciemności" z 1969 roku, za którą zdobyła nagrody Hugo i Nebula. Książka została również okrzyknięta jedną z najbardziej cenionych i wartościowych dzieł z gatunku literatury fantastyczno-naukowej.
Na razie nieznana jest przyczyna śmierci Le Guin.
Wiadomo jedynie, że pisarka od dłuższego czasu borykała się ze złym stanem zdrowia spowodowanym ciężką chorobą.
The family of Ursula K. Le Guin is deeply saddened to announce her peaceful death yesterday afternoon. https://t.co/DC7oy16EWD
— Ursula K. Le Guin (@ursulaleguin) 23 stycznia 2018
Pisarka słynęła z zamiłowania do nauk społecznych, których wpływ był mocno widoczny w jej powieściach.
W wielu utworach Le Guin sięgała do socjologii i antropologii, skupiając się na kulturze społeczeństw i przydzielonych rolach płci. Pisarka była także aktywistką ruchów feministycznych. Mimo przypisywania jej łatki pisarki science-fiction, twórczyni mocno sprzeciwiała się szufladkowaniu stwierdzając, że przynależy do wielu światów i gatunków.
Autorka często w swoich dziełach podejmowała tematykę fikcyjnych społeczeństw osadzonych w przyszłości, ostrzegając tym samym przed zjawiskami takimi jak tyrania, konformizm czy przemoc. Używała fantasy i science-fiction jako narzędzia do zmian społecznych, kreując świat takim, jakim mógłby być w przyszłości.
Jej twórczość wielokrotnie skupiała się na podziałach i nierównościach społecznych, kapitalizmie i jego szkodliwym wpływie na otaczające środowisko.
Legenda fantasy ma na swoim koncie wiele osiągnięć.
W 1997 roku pisarka została nominowana do Nagrody Pulitzera, jednego z najważniejszych konkursów w świecie literatury. Co więcej, cztery lata temu autorka "Lewej ręki ciemności" otrzymała honorową nagrodę National Book Award. Podczas przemówienia skrytykowała komercję i nagradzanie najlepiej sprzedających się powieści.
W swoim dorobku Le Guin ma również cykl pięciu powieści i opowiadań "Ziemiomorze", które sprzedały się w milionowych nakładach. Jest również autorką wielu książek dla najmłodszych, a jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.