REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Nie żyje Ursula K. Le Guin, legendarna autorka literatury fantasy i science-fiction

W wieku 88 lat zmarła ceniona pisarka Ursula K. Le Guin. O jej odejściu poinformował media syn Theo Downes-Le Guin, ujawniając wiadomość o kilkumiesięcznych zmaganiach autorki z chorobą. 

24.01.2018
10:06
Nie żyje legenda powieści fantasy i science-fiction Ursula K. Le Guin
REKLAMA
REKLAMA

Le Guin urodziła się w 1929 roku w stanie Kalifornia. Największą popularność przyniosła pisarce powieść "Lewa ręka ciemności" z 1969 roku, za którą zdobyła nagrody Hugo i Nebula. Książka została również okrzyknięta jedną z najbardziej cenionych i wartościowych dzieł z gatunku literatury fantastyczno-naukowej.

Na razie nieznana jest przyczyna śmierci Le Guin.

Wiadomo jedynie, że pisarka od dłuższego czasu borykała się ze złym stanem zdrowia spowodowanym ciężką chorobą.

Pisarka słynęła z zamiłowania do nauk społecznych, których wpływ był mocno widoczny w jej powieściach.

W wielu utworach Le Guin sięgała do socjologii i antropologii, skupiając się na kulturze społeczeństw i przydzielonych rolach płci. Pisarka była także aktywistką ruchów feministycznych. Mimo przypisywania jej łatki pisarki science-fiction, twórczyni mocno sprzeciwiała się szufladkowaniu stwierdzając, że przynależy do wielu światów i gatunków.

Autorka często w swoich dziełach podejmowała tematykę fikcyjnych społeczeństw osadzonych w przyszłości, ostrzegając tym samym przed zjawiskami takimi jak tyrania, konformizm czy przemoc. Używała fantasy i science-fiction jako narzędzia do zmian społecznych, kreując świat takim, jakim mógłby być w przyszłości.

Jej twórczość wielokrotnie skupiała się na podziałach i nierównościach społecznych, kapitalizmie i jego szkodliwym wpływie na otaczające środowisko.

Legenda fantasy ma na swoim koncie wiele osiągnięć.

REKLAMA

W 1997 roku pisarka została nominowana do Nagrody Pulitzera, jednego z najważniejszych konkursów w świecie literatury. Co więcej, cztery lata temu autorka "Lewej ręki ciemności" otrzymała honorową nagrodę National Book Award. Podczas przemówienia skrytykowała komercję i nagradzanie najlepiej sprzedających się powieści.

W swoim dorobku Le Guin ma również cykl pięciu powieści i opowiadań "Ziemiomorze", które sprzedały się w milionowych nakładach. Jest również autorką wielu książek dla najmłodszych, a jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA