REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Sony jednoczy fanów. 5 filmów o Spider-Manie pojawi się w 4K

"Spider-Man: Homecoming" na Blu-ray już w październiku. Z tej okazji Sony planuje wydać specjalną kolekcję poprzednich odsłon przygód Spider-Mana. 

28.08.2017
9:44
spider man blu ray
REKLAMA
REKLAMA

Dla fanów Spider-Mana to nie lada gratka. Po raz pierwszy dostępna będzie kolekcja wszystkich - z wyłączeniem "Homecoming" - filmów o Człowieku Pająku w wersji 4K. W ramach wydawnictwa Spider-Man Legacy Collection dostępne będą filmy:

  • Spider-Man
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man 3
  • Niesamowity Spider-Man
  • Niesamowity Spider-Man 2

Całość wydania Spider-Man Legacy Collection zawierać będzie aż 12 płyt Blu-ray. Zapewne każdy z filmów otrzyma po 2 płyty (film i dodatki). W zestawie ma się też znaleźć specjalna, niepokazywana wcześniej i przemontowana edycja "Spider-Mana 3", a jak wszyscy wiemy, temu filmowi wizyta na stole montażowym przydałaby się jeszcze przed kinową premierą w 2007 roku.

Wraz z premierą "Spider-Man: Homecoming" pojawi się idealna okazja, by obejrzeć raz jeszcze wszystkie filmy i na spokojnie je porównać.

Wielu fanów do dzisiaj uważa trylogię Sama Raimiego za najlepszą odsłonę Spider-Mana w kinie. Nie ulega wątpliwości, że dużą rolę odgrywa tu sentyment. "Spider-Man" z 2002 roku był pierwszym filmem o superbohaterach w XXI wieku, który stał się megaprzebojem kasowym. To w dużej mierze dzięki niemu doczekaliśmy się wielkiego wysypu i olbrzymiej popularności adaptacji komiksów.

spider man

Gdyby nie powstał pierwszy "Spider-Man" Sama Raimiego, to raczej nie zobaczylibyśmy na dużym ekranie "Mrocznego Rycerza", "Iron Mana", "Avengers" czy "Justice League".

Do tego "Spider-Man" był pierwszym udanym przeniesieniem przygód Petera Parkera na duży ekran. Możliwość zobaczenia, jak Spider-Man huśta się pomiędzy budynkami Nowego Jorku, do dziś wywołuje dreszcze na plecach. Film ten ciągle pozostaje w czołówce najbardziej kasowych adaptacji komiksów wszech czasów (zarobił ponad 800 mln dolarów).

Niestety, akurat "Spider-Man" Raimiego dość szybko się zestarzał.

I choć nadal ma swój urok, to jednak nie pozostaje on niczym więcej, jak typowym filmem obyczajowym dla nastolatków z wątkiem superbohaterskim. Dość słabe kreacje aktorów, którzy w większości nie pasowali do swoich ról, to tylko jeden z mankamentów filmu.

spider man sam raimi

Tobey Maguire nie pasuje do licealnego kujona z komiksów.

Przez cały film sprawia on wrażenie ciamajdy. Kirsten Dunst też kompletnie odbiega od przebojowej i atrakcyjnej Mary Jane z komiksów. Ewidentnie cały czas myśli, że gra w niezależnym dramacie młodzieżowym. James Franco również nie pasuje do Harry’ego Osborna, w dodatku jego kreacja jest drewniana.

Tego samego nie da się powiedzieć o roli Willema Dafoe, który gra Green Goblina. Niestety, w jego przypadku problem polegał na przesadnej i przerysowanej do granic możliwości ekspresji.

spider man green goblin

"Spider-Man 2" to już zupełnie inna bajka.

Raimi zachęcony niesamowitym sukcesem poprzednika dał fanom nie tylko najlepszy film o Spider-Manie, ale też jedną z najlepszych adaptacji komiksów w historii. Dla mnie jest to  jeden z najciekawszych filmów rozrywkowych.

spider man 2

"Spider-Man 3" to z kolei jeden wielki bałagan, niepotrzebnie rozwleczony, ze zbyt dużą liczbą przeciwników i nadmiarem wątków. Wśród nich znajduje się fatalnie poprowadzona historia Venoma. A niezamierzenie komiczne sceny "złego Petera Parkera" opętanego przez kosmiczny kostium... Pozostawię bez komentarza.

spider man 3 peter parker

Pomimo swoich wad, trylogia, przedstawiła widzom Petera Parkera, który zdołał zyskać sympatię widzów. Ja też go polubiłem, choć daleki jest on od bohatera, którego pamiętam z zeszytów Marvela. Warto dodać, że z pewnością jest to lepszy film od wcześniejszego Spider-Mana.

"Niesamowity Spider-Man" od Marca Webba próbował napisać historię superbohatera raz jeszcze.

amazing spider man

Lubię ten film. Ma świetną dramaturgię, kapitalne sceny akcji. Znowu mam problem z aktorami, bo Andrew Garfield i Emma Stone wyraźnie mają wrażenie, że grają w niezależnej komedii romantycznej, a nie w adaptacji komiksu. Peter Parker w wersji Garfielda to uroczy outsider-dziwak, natomiast jest on o wiele bardziej wyluzowany, niż Peter z komiksów gdy był w czasach licealnych. Czyli znowu pudło.

Moim zdaniem jest to najlepsza wersja Spider-Mana.

Rusza się znakomicie - ma wszystkie charakterystyczne pozy i akrobacje, które podziwiałem na kartach komiksów. Posiada ten sam dryg, charyzmę oraz dowcip, jakim odznaczał się Spider-Man, którego pamiętam z zeszytów.

AMAZING SPIDER MAN 2

"Niesamowitego Spider-Mana 2" też lubię, choć właściwie pod każdym względem jest gorszy i głupszy od poprzednika. Przeładowany sztucznymi efektami specjalnymi, z kreskówkową postacią Shockera, niepotrzebnym Green Goblinem,  najgorsze jest to, że Rhino znalazł się tam na doczepkę. I jeszcze ten dubstep w ścieżce dźwiękowej... Nie, nie, nie.

"Spider-Man: Homecoming" to bezpieczna i uniwersalna wersja Pająka.

REKLAMA

Spider-Man Legacy Collection w 4k to jak dla mnie pewny zakup. Jako fan Spider-Mana zdaję sobie sprawę, że seria jego filmowych przygód jest dość nierówna, ale mimo wszystko lubię wracać do tych filmów. Tym bardziej w 4K.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA