REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Spider-Man w filmowym uniwersum Marvela – wszystkie fakty w jednym miejscu

Na mocy porozumienia między Sony Pictures oraz Marvel Studios najpopularniejszy super-bohater wszechczasów pojawi się w filmowym uniwersum Avengersów. Ostatnie dni były pełne kolejnych doniesień związanych z tym tematem. Właśnie dlatego postanowiliśmy podsumować dla was wszystkie informacje poświęcone Spider-Manowi:

16.02.2015
19:58
Spider-Man w filmowym uniwersum Marvela – wszystkie fakty w jednym miejscu
REKLAMA
REKLAMA

Tak, to już oficjalne

O przeniesieniu części z praw dotyczących Spider-Mana z Sony Pictures do Marvel Studios mówiło się od kilkunastu miesięcy. Duża w tym zasługa samych internautów, którzy chcieli zobaczyć swojego ulubionego zamaskowanego bohatera pośród Thora, Iron-Mana czy Kapitana Ameryki. Niechętnemu Sony Pictures na pewno nie pomagały rozczarowujące filmy z serii „The Amazing Spider-Man” z Garfieldem w roli głównej.

Sytuację jedynie rozdmuchał wyciek maili wytwórni filmowej, z której wynikało, że rozmowy na temat transferu Człowieka-Pająka faktycznie miały miejsce. Dzisiaj możemy napisać, że plotki stały się faktem, co potwierdziły obie strony, wystosowawszy oficjalne stanowiska.

spider-man avengers 3

Co o współpracy mówią szefowie obu medialnych gigantów?

Wiarygodność informacji o transferze Spider-Mana do filmowego uniwersum Marvela uwiarygodniły wypowiedzi pracowników obu stron. Każda ważna persona z kręgu Sony Pictures oraz Disney’a chciała dodać coś od siebie, nie wyłączając osób na samym szczycie hierarchii obu gigantów:

Bob Iger, CEO The Walt Disney Company: „Spider-Man to jeden z najbardziej lubianych bohaterów Marvela. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Sony Pictures, która ma na celu wprowadzić legendarnego herosa do Marvel Cinematic Universe. Otwiera to przed nami nowe, fantastyczne możliwości oraz pozwala na budowanie jeszcze lepszego fikcyjnego świata”.

spider-man w mcu

Michael Lynton, CEO Sony Pictures Entertainment: „Zawsze jesteśmy chętni do współpracy z najlepszymi i odnoszącymi największe sukcesy producentami filmowymi. Kevin Feige oraz Amy Pascal pomagali dopiąć porozumienie na ostatni guzik. To najlepszy możliwy zespół, który zajmie się produkcją następnego epizodu w historii Spider-Mana. Uważam, że to odpowiednia decyzja dla marki, dla naszego przemysłu, dla Marvela oraz dla fanów.

Kevin Feige, prezes Marvel Studios: "Jestem podekscytowany współpracą przy Spider-Manie z przyjaciółmi z Sony Pictures, zwłaszcza z Amy Pascal. Mamy nadzieję, że wkład Marvela pozwoli na uzyskanie wiarygodności oraz autentyczności, jakiej wymagają od nas fani. Jestem niezwykle szczęśliwy okazją na wprowadzenie Spider-Mana do MCU, na co czekaliśmy razem z widzami od lat."

spider-man avengers

Jakie są szczegóły porozumienia?

Na mocy umowy zawartej między Marvel Studios oraz Sony Pictures, to właśnie Sony Pictures w dalszym ciągu finansuje, dystrybuuje, posiada oraz wpływa na wszystko, co związane z marką Spider-Mana. Tyczy się to tylko i wyłącznie tych produkcji filmowych, w których Człowiek-Pająk jest jedynym głównym bohaterem i tytuł został poświęcony całkowicie jemu i tylko jemu. W przypadku produkcji w których pojawia się wielu super-bohaterów, Marvel do spółki z Sony wspólnie wpływają na wizerunek popularnego herosa.

Warto więc podkreślić – Sony w dalszym ciągu posiada wszelkie prawa do Spider-Mana. Co więcej, to Sony Pictures wyprodukuje następny „samodzielny” film z Człowiekiem-Pająkiem. Kevin Feige z Marvel Studios będzie jego współproducentem. Mimo tego ani Marvel Studios ani tym bardziej Disney nie zdobyło żadnych praw do niezwykle dochodowej i popularnej marki. Z tego powodu za kuluarami mówi się o tym, że Disney rozważa wykupienie całego Sony Pictures. Niemożliwe? Biorąc pod uwagę pozycję w jakiej aktualnie znajduje się Walt Disney Company, mógłbym polemizować.

the amazing spider-man 2 1

Spider-Man po raz pierwszy pojawi się w filmowym uniwersum Marvela w filmie „Captain America: Civil War”

Spełni się zatem mokry sen wszystkich miłośników komiksów z super-bohaterami. W ilustrowanych opowieściach to właśnie Spider-Man był centralną postacią całego konfliktu między zamaskowanymi herosami. Teraz dokładnie to samo stanie się w filmowym uniwersum, chociaż nie przeceniałbym możliwości Peter Parkera. To na konflikcie Iron-Mana z Kapitanem Ameryką ma koncentrować się produkcja. Pojawienie się Człowieka-Pająka jest więc prezentem dla fanów niżeli koniecznym wymogiem do zrealizowania „Civil War”. Tak czy inaczej – to właśnie na najnowszego „Kapitana Amerykę” czekam  najbardziej. Nawet „Avengersi” nie wydają mi się równie ciekawi.

Spider-Man w MCU wywraca do góry nogami filmowy kalendarz Marvela

Człowiek-Pająk został częścią filmowego uniwersum Marvela. Miłośnicy filmów o super-bohaterach wiedzą, że jest to wyjątkowy organizm zbudowany z połączonych ze sobą organów. Tak elektryzująca wiadomość musiała się więc odbić na wszystkich pozostałych projektach studia. Z tego powodu część nadchodzących filmów została opóźniona około 4 miesiący.

Thor: Ragnarock, Black Panther, Captain Marvel oraz Inhumans – na wszystkie te filmy poczekamy nieco dłużej niż pierwotnie sądziliśmy. Jest to spowodowane wepchnięciem do kalendarza samodzielnego filmu ze Spider-Manem, którego Marvel Studios będzie współproducentem przy zachowaniu praw do marki przez Sony Pictures. Na ten moment nie wiadomo wiele o samym filmie, poza dokładną datą jego premiery – 28 lipiec 2017 roku. Oznacza to, że samodzielną produkcję z Człowiekiem-Pająkiem osadzoną w MCU zobaczymy zaraz po „Guardians of the Galaxy 2”. Wcześniej Petera Parkera oczywiście zobaczymy w „Captain America: Civil War”.

inhumans marvel

W Sony Pictures w dalszym ciągu pracują nad „Sinister Six”

Posiadacze prawa do marki Spider-Man nie zrezygnowali z rozbudowywania pajęczego uniwersum na własną rękę. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że prace nad „Sinister Six” nie zostaną zawieszone, z kolei film o szwarccharakterach Człowieka-Pająka pojawi się w kinach w listopadzie 2016 toku. To szybciej, niż kolejne „samodzielne” przygody Spider-Mana zaplanowane dopiero na 2017 rok. Właśnie przyszedł mi do głowy Venom walczący z Avengersami – to by było coś!

REKLAMA

Andrew Garfield nie będzie już Spider-Manem

Jeżeli Garfield nie przypadł wam do gustu, macie powody do radości. Człowiek-Pająk po raz kolejny doczeka się nowej twarzy. Podobny kryzys tożsamości w świecie fikcyjnych, filmowych super-bohaterów miał chyba tylko Hulk. Mówi się, że nowy Peter Parker będzie bardzo młody, co pozwoli na osadzenie go w świecie MCU na dłużej. Założę się, że widzowie na pewno nie będą mieli nic przeciwko obserwowaniu rozłożonej na lata ewolucji herosa z zabawnego ucznia wyższej szkoły w doświadczonego życiowo, nieco posępnego Avengera.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA