REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Brawo: po 8 latach załatano dziurę fabularną w "Star Wars 7". Poznaliśmy też wiek Palpatine'a

Nareszcie dowiedzieliśmy się, dlaczego Nowa Republika była tak kiepsko przygotowana do przeciwstawienia się potędze Najwyższego Porządku w filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". Osiem lat po premierze uniwersum "Star Wars" wyjaśniło to, co dla wielu fanów było niedopracowaniem, czyli dziurą fabularną. Co ciekawe, poznaliśmy też wiek... Palpatine'a.

27.04.2023
17:04
star wars timelines palpatine wiek dziura fabularna gwiezdne wojny
REKLAMA

W filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" historia zatoczyła koło. Miejsce Imperium zajął Najwyższy Porządek, a dawny Sojusz Rebeliantów stał się Ruchem Oporu. Biorąc pod uwagę wydarzenia z nie tak odległej przeszłości, można by zakładać, że Nowa Republika będzie przygotowana na wszelkie zagrożenia ze strony imperialnych niedobitków. Rzecz w tym, że Republika i Ruch Oporu to dwie odrębne jednostki. Dlaczego zatem nowi rządzący nie uzbroili się we własną flotę ochronną, zwłaszcza w tak niestabilnym okresie?

Odpowiedź nadeszła wraz z premierą książki "Star Wars: Timelines", napisanej przez Kristin Baver, Jasona Fry'a, Cole'a Hortona, Amy Richau i Claytona Sandella. Pozycja szczegółowo opisuje całą oś czasu galaktyki "Gwiezdnych wojen" i zawiera nigdy wcześniej nieomawiane szczegóły kanonu. W tym wyjaśnienie, dlaczego to Hosnian Prime, a nie Coruscant był celem Najwyższego Porządku, a także kiedy dokładnie urodził się Palpatine.

REKLAMA

Star Wars: Timelines łata dziury

Książka potwierdza, że Nowa Republika miała własną flotę obronną, która stacjonowała właśnie na Hosnian Prime. Do tej pory mówiło się, że NR całkowicie rozbroiła swoją flotę, o czym wspominano w 3. epizodzie 3. sezonu "The Mandalorian". Elia Kane stwierdziła tam, że statki Sojuszu Rebeliantów mają zostać wycofane ze służby po zakończeniu rozbiórki maszyn imperialnych. To bezpośredni skutek "Ustawy o rozbrojeniu wojskowym" kanclerz Mon Mothmy, która za wszelką cenę chciała utrzymać w galaktyce pokój. Jej celem było rozstrzyganie wszelkich konfliktów za pomocą negocjacji i kompromisów.

Strategia, trzeba przyznać, odważna - i bardzo ryzykowna. Absurdem byłoby jednak pozbawiać się jakiejkolwiek obrony. Teraz nareszcie ma to sens: Najwyższy Porządek użył swojej superbroni (Baza Starkiller), by zniszczyć nie Coruscant, a właśnie Hosnian Prime - w ten sposób likwidując jedyne siły, które mogły stanowić o jakimkolwiek oporze przed przejmowaniem władzy. Dezintegracja planety oznaczała nie tylko wykończenie pozostałej części obronnej floty, lecz także całej struktury obronnej i politycznego przywództwa (w mieście Republic City urzędował Senat Nowej Republiki). Osłabiało też Ruch Oporu - niektórzy senatorowie zaczęli przecież wspierać Leię.

Palpatine: poznaliśmy datę urodzenia Sitha

Palpatine

Po raz pierwszy w nowym kanonie poinformowano, kiedy urodził się Sheev Palpatine i ile miał lat w chwili pojawienia się w poszczególnych filmach. Sith urodził się na Naboo 84 lata BBY, co w nomenklaturze kalendarium "Star Wars" oznacza Before Battle of Yavin. Bitwa o Yavin z IV epizodu sagi stanowi bowiem datę zerową. Wygląda na to, że Sheev przyszedł na świat już po zakończeniu Wielkiej Republiki, w epoce Upadku Jedi. W "Mrocznym Widmie" miał zatem 52 lata, a w "Powrocie Jedi" - 88.

REKLAMA

Czytaj także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA