2 września. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego. To dobry moment, aby przypomnieć sobie najciekawsze seriale opowiadające o szkolnej młodzieży.
Okres dorastania to czas największych zmian. Młodzi ludzie, znajdując się u progu dorosłości, muszą podejmować wiele ważnych decyzji, nie będąc jeszcze na nie w pełni przygotowanymi. Nic dziwnego, że ten moment tak silnie inspiruje twórców filmów i seriali. Postanowiłem wybrać najciekawsze produkcje serialowe rozgrywające się w czasach szkolnych.
Tegoroczny hit stacji HBO, który zachwycił widzów i krytyków swoją niecodzienną, pełną energii formułą. Szybki montaż, świetna ścieżka dźwiękowa, wyraziści bohaterowie, a do tego nietypowa mieszanka brokatu i melancholii, manii i depresji. Serial sygnowany nazwiskiem Sama Levinsona to bezkompromisowa wizja dzisiejszego amerykańskiego ogólniaka, w którym dochodzi do zaskakujących, wydarzeń. Serial nakręcony jest jednak w tak wyśmienitym stylu, że oglądając go, dajemy się porwać wizji artystycznej reżysera. Wspaniała produkcja, która zachwyciła samego Xaviera Dolana. W następnym sezonie serial zgarnie masę nagród Emmy - produkcja zadebiutowała już po skończeniu głosowania za ten rok.
1. sezon serialu dostępny jest już na platformie HBO GO.
Życie na fali
Młodzieżowy hit stacji Fox, emitowany w latach 2003-2007, to opowieść o czwórce przyjaciół, mieszkających w Newport Beach w Kalifornii i ich licznych perypetiach uczuciowych. Serial urzekał w szczególności charakterystyką bohaterów (Seth Cohen!), wyśmienitą ścieżką dźwiękową (od 2. sezonu na planie pojawiały się nawet gościnne występy gwiazd rocka, jak The Killers, czy Modest Mouse), a także pięknymi obrazkami słonecznej Kalifornii. Produkcja wyróżniała się także niezwykłym wyczuciem własnej formy, z której bohaterowie częstokroć sami się nabijali. Na dodatek to serial, którego fanem był sam Gregory House z serialu „Dr. House”. Skoro nawet taki cynik uwielbiał przygody czwórki z Kalifornii, to jakąż szansę mają zwykli widzowie?
Życie pięknych i bogatych nastolatków z prestiżowej szkoły w centrum Nowego Jorku bazujące na bestsellerowej serii książek Cecily von Ziegesar, wciągało przede wszystkim liczbą skandali oraz zaskakujących zwrotów akcji, które piętrzyły się z sezonu na sezon. Wielkie miłości i wielkie zdrady, a wszystko w rytmie doskonałej ścieżki dźwiękowej - będącej mieszanką popu, rocka i elektroniki. Serial powstał pod okiem ekipy odpowiedzialnej za „Życie na fali” i stanowi przełożenie myśli tamtego serialu na grunt Nowego Jorku. Tempo serialu było znacznie szybsze niż we wspomnianym hicie o Kalifornii, pewnie dlatego, że Wielkie Jabłko kojarzy się z miastem, w którym ciągle się dokądś pędzi. Serial cieszyłysię tak wielką popularnością, że obecnie trwają prace nad spin-offem opowiadającym o nowej grupie bohaterów.
Serial dostępny jest na platformie streamingowej Netflix.
Sex Education
Nieśmiały Otis znajdzie się w centrum zainteresowania kolegów i koleżanek, kiedy na jaw wyjdzie, że jego matka jest praktykującą seksuolożką. Nagle kolejni koledzy i koleżanki zaczną kierować do niego coraz dziwniejsze pytania natury seksualnej. Intrygująca wizja szkoły średniej, w której nie dość, że wszyscy „myślą o seksie i wciąż go uprawiają”, jak mówi jeden z bohaterów, to jeszcze stają już przed dylematami, których nie spodziewamy się po ludziach w tak młodym wieku. Serial Laurie Nunn to intrygująca mieszanka przezabawnej komedii i dramatu z przekazem edukacyjnym, a także sposób na promowanie terapii jako sposobu rozwiązania problemów.
Serial dostępny jest na platformie streamingowej Netflix.
Faking It
Intrygująca produkcja MTV, osadzona w amerykańskiej szkole średniej, w której obowiązują inne zasady niż w innych ogólniakach w kraju. Tutaj to mniejszości należą do grupy popularnych dzieciaków, a cheerleaderki czy sportowcy uważani są za „tych gorszych”. W takich warunkach dwie przyjaciółki postanawiają udawać parę lesbijek, aby w ten sposób stać się popularne. Sęk tkwi w tym, że jedna z nich zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście nie darzy drugiej prawdziwym uczuciem. Niezwykła wizja szkoły średniej ukazująca, w jaki sposób działają mechanizmy życia społecznego. Odwracając sytuację do góry nogami, serial uwypukla problemy związane z prześladowaniem czy brakiem tolerancji.
Teen Wolf
Serial MTV o wilkołakach bazujący na komedii z lat 80. z Michaelem J. Foxem? To przecież nie mogło się udać. A jednak. „Nastoletni wilkołak” to jeden z ciekawszych seriali fantastycznych osadzonych w szkole średniej (zaraz po „Buffy: postrachu wampirów”), który niezwykle umiejętnie flirtuje z formułą horroru. Kilka odcinków jest prawdziwie przerażających, a cała historia, w której poznajemy różne stworzenia z amerykańskiego folkloru, wciąga i angażuje już od pierwszych scen. Serial ma znakomite tempo akcji, świetną ścieżkę dźwiękową, a także jednego z najbardziej charyzmatycznych bohaterów seriali dla młodzieży ostatnich lat - Stilesa Stilinskiego, granego przez Dylana O’Briena.
Produkcja dostępna jest na platformie streamingowej Netflix.
Serial młodzieżowy oraz produkcja detektywistyczna w jednym. Veronica Mara (świetna Kristen Bell) to córka lokalnego detektywa, która po szkole pomaga mu w różnych pracach. Dziewczyna ma do tego smykałkę, dlatego często sama zostaje proszona o pomoc przez swoich szkolnych kolegów. Każda przedstawiona w serialu „sprawa tygodnia” łączy się jednak z ogólną zagadką rozpisaną na cały sezon, dlatego produkcja potrafi przykuć uwagę widza na dłużej. Tym, co w szczególności zachwyca w serialu, jest wyśmienicie napisany scenariusz, który poza licznymi zwrotami akcji, posiada też piekielnie wyrazistych i wiarygodnych bohaterów.
Oryginalny serial emitowany był w latach 2004-2007, po czym zdjęto go z anteny. Produkcja otoczona była jednak takim kultem i wiernością zagorzałych fanów, że dzięki ich zaangażowaniu, udało się ją dwukrotnie przywrócić do życia. Raz w formie filmu fabularnego z 2014 roku, a potem jako limitowaną serię odcinków na platformę streamingową Hulu.
Hiszpański hit Netfliksa to intrygująca opowieść o prestiżowej prywatnej szkole, do której w wyniku zrządzenia losu trafiła trójka uczniów ze szkoły publicznej. Ich pojawienie się w progach elitarnej placówki, wywróciło życie bohaterów do góry nogami. Formuła serialu, bazująca na śledztwie w sprawie tajemniczej śmierci jednej z bohaterek, w połączeniu z ciekawym charakterem postaci i zaskakującymi zwrotami akcji, okazała się strzałem w dziesiątkę. Serial w ciekawy sposób pokazuje też przedstawicieli mniejszości etnicznych i seksualnych, organicznie wplatając ich w akcję serialu.
1. sezon „Szkoły dla elity” jest już dostępny na Netflix. 2. seria zadebutuje tam w najbliższy piątek, 6 września.
PS. Gdyby zakończyły się po pierwszym sezonie, do tej listy mogłyby trafić także seriale: „Trzynaście powodów”, czy „Riverdale”. Niestety kolejne serie pozostawiały już wiele do życzenia.