Masz ciasne mieszkanie? Sprzedaj ubrania. Patodeweloperzy dorwali się do TikToka
To była kwestia czasu. Patodeweloperzy nieustannie poszukują nowych sposobów, by przekonać potencjalnych najemców do coraz mniejszych lokali mieszkalnych - na przykład "mikroapartamentów" po 15 mkw., powstałych w wyniku podziału większych mieszkań. Teraz postanowili skorzystać z pewnego popularnego narzędzia, by normalizować życie w ciasnych klitkach. Mowa o TikToku.
Jeden mały stolik spełniający funkcje biurową i kuchenną, łóżko na szafie, ścisk, okno z widokiem na ścianę sąsiada - to te mniej drastyczne przykłady polskiej patodeweloperki. Próby wyduszenia z najemców zawyżonych opłat za nazywane mikroapartemantami ciasne, nieraz wręcz uwłaczające godności nory, wciąż jeszcze potrafią zszokować. "Spektakularnych" ogłoszeń przybywa z każdym miesiącem - nie tak dawno internauci szydzili choćby z oferty wynajmu "mieszkania", w którym schody na antresolę prowadziły przez... płytę kuchenną.
Niestety, Polacy są często zmuszeni do wynajmu podobnych klitek. Rosnące ceny najmu, inflacja, puste portfele, a przecież czasem przeprowadzka jest koniecznością. Patodeweloperzy są tego świadomi - kombinują, by zedrzeć kasę, jednocześnie proponując atrakcyjniejsze niż właściciele większych lokali czynsze. W razie ataków posiłkują się tarczą w postaci hasła: "nikt nikogo do nie zmusza do zawarcia kontraktu".
Teraz patodeweloperzy dobrali się do jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, by tam serwować najemcom złote porady.
Patodeweloperka na TikToku: sprzedaj ubrania, zmniejsz liczbę naczyń
W ten oto sposób pośrednicy normalizują i promują życie w podobnych nieruchomościach, z gracją obchodząc przepis, według którego nowe mieszkania w Polsce nie mogą mieć mniej niż 25 mkw.
Manufaktura Mieszkań, biuro nieruchomości z Poznania, postanowiła wkroczyć w sferę social mediów, by tam przekazać młodym kilka bezcennych wskazówek. Bohaterka powyższego nagrania z zawadiackim uśmieszkiem serwuje followersom złote rady, jak najlepiej zagospodarować przestrzeń (czy raczej: brak przestrzeni) w mikroapartamencie.
Co powinniśmy zrobić?
- Sprzedać lub oddać potrzebującym część ubrań. Pozostałe przechowywać u rodziców;
- Ograniczyć liczbę naczyń i sztućców - przecież samotna osoba nie potrzebuje wielu talerzy;
- Sprzątaj - utrzymywanie porządku optycznie zwiększy przestrzeń!;
- Wykorzystuj przestrzeń podwójnie - stół jadalniany może być też biurkiem, a muszla klozetowa - fotelem (okej, to drugie dopowiedziałem, ale bohaterka filmu podkreśliła, że ważna jest kreatywność).
Na koniec - najważniejsze. "Jeśli czegoś bardzo się chce, to można". Przeżyć na kilku metrach kwadratowych również.