REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Stephen King z RiGCzem. Wspiera Ukraińców, a Rosjanom zabiera swoje książki

Stephen King zawiesza kontrakty z rosyjskim wydawcą - najczęściej publikowany w Rosji autor i król horroru nie zamierza wydawać tam swoich kolejnych powieści. To jego reakcja na zbrodnie Władimira Putina.

24.03.2022
12:35
ukraina wojna stephen king książki rosja wojna putin
REKLAMA

Stephen King, król horroru i jeden z najpoczytniejszych autorów świata, którego proza doczekała się olbrzymiej ilości filmowych i serialowych adaptacji, zawiesił współpracę z rosyjskim wydawnictwem AST. Porzucenie wszystkich kontraktów oznacza, że po premierze powieści "Billy Summers" 6 kwietnia (w Polsce dostępnej od sierpnia zeszłego roku), w Federacji Rosyjskiej nie pojawi się już ani jedna w kolejnych książek mistrza.

Decyzja Kinga jest, rzecz jasna, manifestem - reakcją na rosyjskie zbrodnie. Nie jest to zaskakujące - autor już wcześniej rozwiał wszelakie wątpliwości czytelników względem swojego stanowiska, stanowczo potępiając agresję na Ukrainę i porównując rosyjską propagandę do dystopii z "Roku 1984" Orwella.

REKLAMA

To jest wojna Putina. Z jego rąk giną kobiety i dzieci. Ważne jest, aby Rosjanie zrozumieli, że to się dzieje.

Tysiące ludzi ginie w Ukrainie, bo Putin nie może znieść zwycięstwa Zełenskiego. "Z-man" ma wszystko, czego Putinowi brakuje - jest młody, bardziej charyzmatyczny, heroiczny w oczach świata

- pisał King.
REKLAMA

King jest najczęściej publikowanym w Rosji autorem - całkowity nakład jego sprzedanych tam książek od 2016 roku wyniósł 6,7 mln egzemplarzy. Wydawnictwu AST informację przekazał jego agent.

Co ciekawe, agencja TASS nie podała Rosjanom powodów tej decyzji i przekonywała, że to okres przejściowy, a książki króla horroru nie będą pojawiać się na półkach rosyjskich księgarni tylko przez jakiś czas. Tymczasem prawa do wcześniejszych zakupionych utworów pozostaną w AST przez okres obowiązywania umów (czyli najbliższe 3-4 lata), których King nie planuje odnawiać.

Stephen King - według danych z zeszłego roku - znalazł się w czwórce najlepiej zarabiających pisarzy świata. Jego majątek jest szacowany na około 400 mln dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA