REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Warner nie będzie wchodzić w drogę Amazonowi. O czym mogą opowiadać nowe filmy ze świata "Władcy Pierścieni"?

O czym opowiedzą nowe filmy z Tolkienowskiego świata "Władcy Pierścieni"? Jak wiemy, Warner Bros. i Amazon nie mogą wchodzić sobie w drogę, a chyba nikt nie spodziewa się kroku tak ryzykownego, jak remake trylogii o Wojnie o Pierścień. Insiderzy przekazali już pierwsze informacje na ten temat, a my zastanawiamy się, co możemy zobaczyć w nadchodzących produkcjach.

28.02.2023
16:15
władca pierścieni nowy filmy peter jackson warner bros tolkien
REKLAMA

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Warner Bros. planuje dać światu kolejne pełnometrażowe, kinowe filmy spod szyldu „Władcy Pierścieni”. Akcja produkcji miałaby być osadzona w Trzeciej Erze Śródziemia - czego można było się domyślić, bowiem Druga Era jest właśnie eksplorowana przez serial „Pierścienie Władzy” Amazona. Umowa między WB a Embracer - zdaniem m.in. wiarygodnego insidera, Fellowship of Fans - wyklucza stworzenie nowych scenariuszy konkurujących z planami Amazon Studios.

Co więcej, szefowie studia oświadczyli, że „mimo rozpiętości i szczegółowości dwóch trylogii Petera Jacksona, świat wymyślony przez J.R.R. Tolkiena pozostaje w dużej mierze niezbadany” - w moim odczuciu jednoznacznie sugerując, że przynajmniej na razie nikt nie rozważa stworzenia remake’ów. Jeśli już, powinniśmy raczej spodziewać się dotychczas nietkniętych (lub ledwo szurchniętych) historii ze świata Śródziemia. Jak dobrze wiemy - jest ich jeszcze całe mnóstwo.

REKLAMA

Oczywiście, nie każdą z nich Warner może adaptować. O ile nam wiadomo, żadne nowe prawa Tolkien Estate nie zostały ostatnio sprzedane, a zatem większość kluczowych wydarzeń z Pierwszej i Drugiej Ery (opisanych w „Silmarillionie”) pozostaje poza zasięgiem studia.

Przypomnijmy, że prawa do ksiąg „Władcy Pierścieni”, które zawierają - oprócz notatek o ludach Śródziemia i ich językach - wiele innych dodatków, w tym obszerne kalendarium wieków i szereg rozwiniętych opisów różnych ważnych wydarzeń Trzeciej Ery, które miały miejsce przed, w trakcie i po Wojnie o Pierścień - należą również do Amazona. 

Wiemy zatem, że nie zobaczymy w kinach genezy Pierścieni Władzy, nie mówiąc o - dajmy na to - Upadku Numenoru i wszystkim tym, co Amazon Studios ma w planach pokazać w swoim serialu. Warner i streamer dysponują zesztą tymi samymi prawami.

Istnieje jednak całe mnóstwo luk, nietkniętych wątków i całych Tolkienowskich historii. Wiele z nich doskonale nadawałoby się na materiał filmowy. O czym na przykład mogą opowiedzieć nadchodzące obrazy?

Władca Pierścieni

Władca Pierścieni. O czym mogą opowiedzieć nowe filmy?

REKLAMA
  • Genezy postaci. Spin-offy dotyczące kluczowych dla Wojny o Pierścień bohaterów, takich jak Gandalf czy Aragorn.
  • Upadek Khazad-dumu. Jak wiedzą miłośnicy prozy Tolkiena czy widzowie serialu Amazona, Moria była kiedyś tętniącym życiem centrum królestwa krasnoludów. Pochylenie się nad historią Khazad-dum i pokazanie jego upadku wydaje się świetnym materiałem na emocjonujące kino - i mroczny finał związany z przebudzeniem ognistego demona. Oczywiście, istnieje szansa, że klęskę Morii zechce pokazać również Amazon - jednak póki co "Pierscienie Władzy" skupiają się na Drugiej Erze, tymczasem balrog przebudził się w Trzeciej.
  • Gimli i Legolas. Twórcy mogą zechcieć pokazać widzom czasy po Wojnie o Pierścień. O ile ci bohaterowie, którzy po prostu opuścili Śródziemie raczej nie stanowią ciekawego materiału na film, o tyle niektóre pozostałe tam postacie czekało jeszcze sporo przygód. Tolkien sporo miejsca w dodatkach poświęcił przygodom Legolasa i Gimlego, którzy odwiedzili mnóstwo niesamowitych zakątków tego świata, zanim ostatecznie również wsiedli na statek do Valinoru. Moglibyśmy też dowiedzieć co nieco o rządach króla Aragorna. Lub też, idąc nieco dalej...
  • Następstwa Wojny o Pierścień. Odbudowywanie Śródziemia po wojnie, tropienie i przepędzanie ostatnich zagrożeń, konflikty.
  • Wojna o Pierścień - oczami innych postaci. Błękitni Czarodzieje, walka w Ereborze i inne wątki, które nie pojawiły się w filmach.
  • Biała Rada i Nekromanta. Jasne, ten wątek był częściowo poruszony przez trylogię "Hobbit" Jacksona, ale umówmy się - było to co najwyżej prześlizgnięcie się po temacie. Zanim jeszcze wycofał się do Mordoru, by odzyskać siły, Sauron Nekromanta wyrządził wiele szkód: odbił kilka Pierścieni Władzy, skierował wojska przeciwko Gondorowi i rozpoczął poszukiwania spadkobierców Isildura w celu ich zniszczenia. Historia genezy Białej Rady i rodzącego się konfliktu to naprawdę fajny materiał.

    A to dopiero wierzchołek góry lodowej.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA