REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wyliczanka - zbrodnia prawie doskonała z liczbami w tle

Pomyśl jakąś liczbę od 1 do 1000, pierwszą, jaka Ci przyjdzie do głowy. Pomyślałeś? I nic się nie wydarzyło? Miałeś więc zdecydowanie więcej szczęścia, niż Mark Mellery.

Właśnie tak zaczyna się powieść Johna Verdona - od jednej, z pozoru niewinnej cyfry. Wspomniany już mężczyzna o bujnej alkoholowej przeszłości, Mark, dostaje dwa tajemnicze listy. W jednym z nich zostaje poproszony o wymyślenie dowolnej liczby. Drugi sprawia, że adresat dochodzi do wniosku, że ktoś czyta w jego myślach. Czy na ów wniosek wpływ mają opary minionych trunków, nie wiadomo. Na bohatera pada blady strach - przekonanie, że ktoś zna go na tyle dobrze, by bez trudu przewidzieć treść i kierunek jego rozumowania jest przerażająca. Niezdolny do zignorowania anonimowych wiadomości, z narastającą niepewnością, zwraca się po pomoc do dawnego kolegi, teraz już emerytowanego detektywa, Dave'a Gurneya.

14.03.2013
8:10
Wyliczanka - zbrodnia prawie doskonała z liczbami w tle - sPlay.pl
REKLAMA
REKLAMA

Nie jest zaskoczeniem, że Mark zostaje zamordowany. W efekcie śledczy, wbrew woli swojej żony o znakomitej intuicji, porzuca domowe pielesze i ponownie rzuca się w wir pracy. W tym czasie kreatywny zabójca kontynuuje swoje żniwa, tym samym dostarczając detektywowi mnóstwa rozrywki. Psychopata jest z kręgu tych, którzy aspirują do popełnienia zbrodni doskonałej. Z początku jest bardzo skuteczny: Gurney nie jest w stanie natrafić na żaden ślad, nawet najbardziej subtelny trop. Zakończenie dowodzi jednak, że opanowanie sztuki zabijania do perfekcji nie jest możliwe.

Wyliczanka to pierwsza książka stworzona przez Verdona. Bezsprzecznie ciężko wskazać lepszą kryminalno-psychologiczną, debiutancką powieść ostatnich lat. Styl autora jest lekki, język przystępny, fabuła dynamiczna - nie ma mowy o tym, by lektura znużyła, mimo że książka liczy ponad 500 stron. Tworzony stopniowo przez całą powieść portret psychologiczny mordercy fascynuje. Tajemnice mnożą się i nie sposób zachować wobec nich obojętności. Moment, w którym czytelnik zaczyna prowadzić swoje własne, ciche śledźtwo jest dla niego samego niezauważalny. Jednak kiedy już nastąpi, porzucenie skomplikowanej gry z psychopatą staje się niemożliwe - detektyw-odbiorca chce rozwiązania i chce go natychmiast. A Verdon się nie spieszy.

REKLAMA

Podczas zapoznawania się z treścią Wyliczanki nie raz dojdziecie do wniosku, że w końcu dotarliście do sedna i że w końcu wiecie już wszystko. Nie raz, chwilę po tym, autor uświadomi Wam, że znów się pomyliliście. Z pewnością nie będziecie narzekać na brak zaskakujących elementów - przewidywalność nie jest czymś, na co pozwolił sobie pisarz. Powieść zawiera w sobie wszystko, co zawierać powinien dobry kryminał: zdeterminowanego detektywa, przebiegłego zabójcę, intelektualną grę, którą współtworzą, zagadkę i jej nieoczekiwane rozwiązanie. Jedynym rozczarowaniem związanym z Wyliczanką jest motyw działań mordercy - banał, wątek wyświechtany do granic przyzwoitości. Jednakże biorąc pod uwagę wszystkie pozytywy, na tę niedogodność można przymknąć oko, a pozycję uznać za godną polecenia.

Dziś Wyliczanka dostępna w promocyjnej cenie: 9,90 zł. W pozostałe dni zapłacić za nią trzeba 29,90 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA