X360 mam nieco ponad tydzień i z pewnością nie zajrzałem jeszcze na
każdą podstronę Xbox Live!, nie ściągnąłem wszystkich dem i nie
zrobiłem wszystkiego, czego można zrobić z tą konsolą. Mimo
wszystko postanowiłem w jednym miejscu odpowiedzieć na dość licznę
pytania, jakimi zarzuciliście mnie przez te kilka dni.
Jeśli ta wiedza, którą zdobyłem przyda się komuś innemu, kto myśli o zakupie konsoli Billa G., to bardzo się cieszę. FAQ z upływem czasu (tygodni... miesięcy... itd.) będę rozbudowywał, o ile znów pojawią się jakieś problemy i pytania. Pamiętajcie, że odpowiedzi przeze mnie udzielane są czysto subiektywne.
1. Czy Xbox 360 jest głośny podczas pracy?
Kiedy poruszam się po menu, ściągam coś z internetu lub pykam w pobrane dema zapisane na twardym dysku, to konsola jest słyszalna niczym PC z dobrym systemem chłodzenia (tzn. markowe wolnoobrotowe wiatraki itd.). Czyli jest słyszalny, jeśli w pokoju nie ma włączonego żadnego innego urządzenia i nikt nie rozmawia. Znacznie gorzej jest, kiedy wrzucimy do niego płytkę, by odpalić pełną wersję gry. Wtedy napęd DVD bardzo mocno hałasuje, mniej więcej tak jakbyś włożył płytę do komputera i rozpoczął kopiowanie danych na HDD. I tak przez cały czas, aż nie wyłączysz gry.
2. Czy X360 jest duży?
Jest większy od Wii, ale mniejszy od PS3. W porównaniu do mojego komputera (standardowa obudowa ATX) jest małym urządzeniem. Kiedy X jest ustawiony w pozycji pionowej, wydaje się całkiem spory, ale leżąc wygląda jak zwykły stacjonarny odtwarzacz DVD. Czyli moim zdaniem nie jest duży, jest w sam raz.
3. A jak z rozmiarami zasilacza?
Zasilacz jest całkiem duży, nie mniej takiej samej wielkości mam zasilacz od drukarki, więc ten xboksowy nie wywarł na mnie wrażenia. Wrzuciłem go za biurko i tyle go widziałem.
4. Czy konsola mocno się nagrzewa?
Raczej nie. Po wielogodzinnym graniu, gdy położymy na niej rękę to będzie bardzo ciepła, ale na tyle, że tę rękę możemy swobodnie trzymać na obudowie bez uczucia bólu.
5. Jak podłączyłeś konsolę do zwykłego monitora CRT?
Wystarczy zakupić specjalny kabel (nie ma go w komplecie Premium). Kabelki innych firm są dość tanie, ich ceny wynoszą około 50zł. Jednak ja polecam oryginalny kabel Microsoftu. Rzekomo na "podróbkach" bywa (ale nie musi) gorsza jakość obrazu. Wrócę jeszcze do produktu MS, spotkacie się z różnymi cenami oferowanymi za ich kabel. Gdzieniegdzie kupicie go za 80zł, jeszcze indziej za 140zł (nawet w tym samym sklepie). Czy czymś się różnią? Nie sądzę, kable wyglądają identycznie, na opakowaniach informacje i oznaczenia te same. Zresztą specjalnie kupowałem w Empiku dwa kable: wersję za 119zł i 139zł, to pani przy kasie skasowała tę droższą i zamieniła na 119zł.
6. Jak się pobiera dema gier?
Po kupnie konsoli i jej uruchomieniu zakładamy swój profil tzw. Gamertag. Jeśli mamy wykupiony abonament Gold na usługę Xbox Live!, to możemy pobierać m.in. dema gier. Zaznaczę, że darmowy miesiąc z XBL ma każdy, kto kupił konsolę w wersji Premium. Jak już założymy profil, wchodzimy przez menu do Xbox Marketplace i zaznaczamy dema, a te w tle pobierają się na twardy dysk konsoli. Dema ściągają się na dysk nawet gdy gramy, ale nieliczne tytuły mocno wykorzystujące sieć do zabawy, zatrzymują ściąganie (np. Gears of War i Test Drive Unlimited).
W podobny sposób pobieramy dodatki do gier, tylko że większość z nich będziemy musieli zapłacić przy wykorzystaniu Microsoft Points.
7. Dlaczego kupiłeś Xboksa 360 mając mocny PC?
Najnowsze produkcje jak Gothic 3, Company of Heroes czy RS: Vegas mocno zacinały się na moim komputerze po ustawieniu grafiki na średnich detalach. Żeby grać na najwyższym poziomie, musiałbym dokupić kartę graf., której cena wynosi jakieś 700-1000zł. Nadmienię, że obecnego GF 6600 GT kupiłem dokładnie rok temu wydając właśnie taką sumę. W tym roku powiększyłem jeszcze ilość pamięci do 2GB wydając kolejne kilkaset złotych, a ten PC wciąż ma problemy z płynnością w grach. W końcu powiedziałem dość, szkoda marnować kasy na coś, co nie spełnia moich oczekiwań. Nie stać mnie na wydawanie dwóch tysięcy zł co roku, na upgrade kompa. Wolę te pieniądze spożytkować w inny sposób i szczerze żałuję, że zrozumiałem to tak późno.
Dodatkowymi korzyściami z używania konsoli jest fakt, że wsadzasz płytkę i grasz. Nie przejmujesz się sterownikami, humorami windowsa, że w tle uruchomił się jakiś robak i zjada ci pamięć itd. X włącza i wyłącza się szybciutko, wrzucasz płytę i grasz. O to chodzi.
8. Dlaczego kupiłeś X360 a nie Wii lub PlayStation 3?
Nie mam telewizora, a o ile mi wiadomo, to Wii nie można podłączyć pod monitor. Zresztą, jeśli nawet, to co to by była za zabawa grać w jakiegoś tenisa na kilka osób na 21 calowym ekranie w tak małym jak mój pokoju? Do tego doszły względy ekonomiczne, bo Wii obecnie kosztuje aż 1100zł, a ja nie dałbym za nią więcej niż 700zł.
A PS3? Jest za krótko na rynku, w Polsce jeszcze oficjalnie niedostępna. Z jej kupnem poczekałbym przynajmniej z rok, aż pojawią się dobre gry, a cena konsoli spadnie poniżej 2000zł.
9. W sklepach widziałem Xboksy 360 w różnych cenach, czym one się różnią?
Xboks 360 występuje w dwóch wersjach: Core oraz Premium. Różnią się tym, że pierwsza wersja ma przewodowy pad, nie ma twardego dysku, chromowanej tacki DVD (nieistotny bajer, faktycznie wersja chrome nie wygląda tak bajerancko jak na fotkach) i miesięcznego darmowego abonamentu Xbox Live!. Jeśli nie planujesz pobierać dem z internetu ani kupować dodatków z XBL, to kup tańszą wersję Core. HDD, abonament i drugi bezprzewodowy pad można w przyszłości dokupić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Premium te wszystkie powyżej wymienione rzeczy ma, dodatkowo najczęściej spotkacie się z edycjami, które mają dołączone gry do konsoli. To czy kupicie Xboksa Premium z Gears of War za 1800zł, za 1600zł z PGR3 czy jakąś inną grą, to już zależy od was.
-------------------
SOM czyli Subiektywnym Okiem MaDSa. Więcej subiektywnych spojrzeń pod adresem https://www.mads.net.pl