REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Lista 100 najlepszych powieści sci-fi/fantasy według Amazona

Amazon opublikował listę 100 najlepszych powieści sci-fi/fantasy wszech czasów - książek, które zdaniem autorów zestawienia koniecznie trzeba przeczytać przed śmiercią. To interesują mieszanka klasyki fantastyki oraz pozycji bardzo świeżych. 

08.10.2015
10:44
Lista 100 najlepszych powieści sci-fi/fantasy według Amazona
REKLAMA
REKLAMA

Jak wyjaśnia Adrian Liang z Amazon.com, celem twórców listy 100 najlepszych powieści sci-fi/fantasy było umieszczenie na nich książek, które "zmieniają życie czytelników" - ich stosunek do świata i do siebie samych. Założenie ambitne i choć zestawienie niewątpliwie jest interesujące, z całą pewnością każdy z nas chciałby usunąć z niego kilka, kilkanaście pozycji, a w ich miejsce wstawić inne.

nowy wspaniały świat

Na sporządzonej przez Amazon liście znajdziemy absolutną klasykę, jak między innymi "Frankensteina" Mary Shelley, "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya, "Jestem legendą" Richarda Mathesona "1984" Orwella czy opowiadania H. P. Lovecrafta. Obok nich sporo książek docenianych przez szerokie grono czytelników - "Grę Endera" Orsona Scotta Carda, "Hyperion" Dana Simmonsa, "Neuromancer" Williama Gibsona czy "Gra o tron" George'a R. R. Martina. Nie brak jednak i dość kontrowersyjnych wyborów. "World War Z" Maxa Brooksa, "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins lub "Marsjanin" Andy'ego Weira niekoniecznie zasługują na to, by znaleźć się w gronie 100 najlepszych powieści sci-fi/fantasy wszech czasów.

Okladka_Gra o tron.indd
REKLAMA

W spisie umieszczona została tylko jedna powieść pochodząca z Polski - "Solaris" Stanisława Lema. Szkoda, że nie znalazły się tam książki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego ("Wiedźmin"), Jacka Dukaja (np. "Perfekcyjna niedoskonałość" i "Lód"), czy Janusza A. Zajdla ("Limes inferior", "Paradyzja"), które - moim zdaniem - bardziej na to zasługiwały od kilku propozycji Amazona. Niemniej jednak, zestawienie jest na tyle dobre i różnorodne, że niewątpliwie warto się z nim zaznajomić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA