REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. YouTube

85 tysięcy filmów historycznych udostępnionych za darmo

Brytyjskie Pathe, jedna z najstarszych firm medialnych na świecie, udostępniła na YouTube niemal całe swoje archiwum filmowe - około osiemdziesięciu pięciu tysięcy filmów historycznych. To niemal 3500 godzin materiału, pochodzącego z różnych okresów. 

22.04.2014
11:04
85 tysięcy filmów historycznych udostępnionych za darmo
REKLAMA

Znajdujące się na youtube'owym kanale filmy zostały nakręcone pomiędzy latami 1896-1976 i obejmują olbrzymi zakres tematyczny - od wielkich i głośnych wydarzeń z historii świata, przez znane postaci, podróże, modę i kulturę, na sporcie skończywszy. Jest na nim też bardzo dużo materiału poświęconego obu wojnom światowym.

REKLAMA

REKLAMA

Filmy pogrupowane są w szeregu różnych kategorii, m.in.: "Dni, które wstrząsnęły światem", "Niesamowite wynalazki", "Zawody wymagające olbrzymiej odwagi" czy "Złota Era Celebrytów". Zdecydowana większość obrazów uzupełniona jest komentarzem lektora  w języku angielskim - ponoć wkrótce mają ruszyć prace nad opracowaniem kolejnych wersji językowych, ale póki co szczegóły na ten temat pozostają nieznane.

Alastair White, dyrektor generalny brytyjskiego Pathe oświadczył, że decyzja o udostępnieniu archiwum ma po prostu ułatwić dostęp do tych materiałów, będących historyczną i kulturową skarbnicą, przedstawiająca ważne wydarzenia, o których nie powinniśmy zapominać. "Niezależnie, czy chcemy znaleźć reportaże poświęcone rodzinie królewskiej, Titanicowi, katastrofie sterowca Hindenburg czy po prostu krótkie historie dotyczące przeszłości - wszystko to jest na naszym kanale" - dodał.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA