REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

Netflix i HBO GO to za mało? Podpowiadamy, jak korzystać z Amazon Prime Video

Amazon Prime Video to mało popularna w Polsce usługa VoD. Jej właściciel szykuje się jednak do ekspansji w naszym kraju – już teraz ma bardzo atrakcyjną ofertę, z której możemy skorzystać. Prezentujemy krótki kurs korzystania z usługi.

09.10.2018
20:10
Amazon Prime Video rozwój
REKLAMA
REKLAMA

Amazon Prime Video to usługa typu VoD Premium. Oznacza to, że w zamian za opłaty abonamentowe udostępnia nam szeroki katalog filmów i seriali do obejrzenia w dowolnym momencie. Najwięksi konkurenci Amazon Prime Video w naszym kraju to Netflix, Showmax i HBO GO.

Czego potrzebuję do skorzystania z Amazon Prime Video?

Oczywiście podłączonego do Internetu urządzenia. Może to być tablet lub telefon (aplikacje na systemy iOS, Android, Fire OS), konsola do gier (PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, Wii U), telewizor z funkcjami smart (Android TV, Orsay, Tizen, webOS, tvOS) lub dowolne urządzenie wyposażone w nowoczesną przeglądarkę internetową

Ile kosztuje Amazon Prime Video i jakie są formy płatności?

Amazon Prime Video kosztuje 5,99 euro miesięcznie, choć przez pierwsze sześć miesięcy płacimy tylko 2,99 euro. Oprócz tego usługa oferuje pierwsze 30 dni gratis, bez opłat. Jedyną akceptowaną formą płatności są karty kredytowe i debetowe.

Jedno opłacone konto uprawnia nas do oglądania treści z Prime Video na trzech urządzeniach jednocześnie (limit wzrasta do dwóch urządzeń, jeżeli uruchamiana jest ta sama pozycja z biblioteki), nie ma jednak limitu na liczbę skojarzonych z kontem urządzeń.

Opłata jest pobierana z góry – możemy w dowolnym momencie zakończyć opłacanie abonamentu, a konto pozostanie aktywne do końca opłaconego okresu.

W jakiej jakości udostępniane są treści na Amazon Prime Video?

Jeżeli tylko materiał źródłowy i nasze urządzenie odbiorcze na to pozwalają, obraz nadawany jest w rozdzielczości 4K z Dolby Vision bądź HDR10+.

Jak założyć konto na Amazon Prime Video?

Jeżeli korzystamy z inteligentnego telewizora, konsoli do gier, tabletu lub telefonu, należy odwiedzić znajdujący się w interfejsie tych urządzeń sklep z aplikacjami, pobrać aplikację Prime Video i ją uruchomić. Jeżeli korzystamy z innego urządzenia, należy odwiedzić witrynę https://www.primevideo.com/ .

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209156"

Jeżeli posiadamy już Konto Amazon – bo kupowaliśmy coś w Sklepie Amazon, korzystamy z czytnika Kindle, posiadamy urządzenie z Fire OS lub korzystaliśmy z jednej z usług firmy – wystarczy podać login i hasło do tego konta. Jeżeli nie, zostaniemy poproszeni o aktualny adres e-mail, o wymyślenie nazwy konta i hasła oraz o dane karty płatniczej bądź kredytowej. Jeżeli chcemy skorzystać tylko z okresu próbnego – bez obaw, dopóki zrezygnujemy z usługi przed 30-dniowym okresem testowym, żadna opłata nie zostanie pobrana.

Jak poruszać się po interfejsie Amazon Prime Video?

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209168"

Po zalogowaniu się na nasze Konto Amazon ujrzymy stronę główną usługi, na której układ niestety nie mamy wpływu. Są tam prezentowane promowane przez Amazon filmy i seriale z podziałem na wymyślone przez usługę kategorię. Na górze interfejsu znajduje się filtr pozwalający na wyświetlanie tylko filmów oraz tylko seriali oraz wyszukiwarka, dzięki której możemy ręcznie wpisać jakiś tytuł.

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209171"

W prawym bądź lewym górnym rogu aplikacji (w zależności od wersji) znajduje się przycisk menu. W nim możemy zarządzać naszą subskrypcją (wznowić lub ją wstrzymać, zmienić formę płatności), ustawić domyślny język interfejsu, dźwięku i napisów (język polski jest dostępny, prawdopodobnie został domyślnie wybrany).

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209174"

Każdą z zaprezentowanych kategorii na głównym ekranie możemy rozwinąć przyciskiem Zobacz wszystkie. Zostanie nam zaprezentowany nowy widok ze wszystkimi tytułami pasującymi do tejże kategorii. Przy każdej pozycji znajduje się ocena punktowa społeczności IMDb, rok produkcji, ograniczenia wiekowe i dostępność napisów. Z tego widoku możemy przejść do dokładniejszego opisu wybranej pozycji, od razu włączyć jej odtwarzanie (jeżeli to serial, włączy się pierwszy z nieobejrzanych przez nas odcinków) lub dodać do listy odtwarzania (wyjaśnię, czym jest, w dalszej części tekstu).

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209177"

Jeżeli klikniemy na tytuł celem przeczytania szerszej informacji na temat danej pozycji, ujrzymy opis jej fabuły, wersje językowe, gatunek oraz, jeżeli wybrana pozycja jest serialem, listę odcinków. W tym widoku na samym dole wyświetlane też będą filmy i seriale oglądane przez osoby, którzy obejrzeli również aktualnie przeglądaną produkcję. W tym widoku możemy też sprawdzić inne filmy i seriale z danym członkiem obsady – wystarczy kliknąć jego lub jej nazwisko.

Czy można ustawić Amazon Prime Video tak, by wyświetlane były tylko filmy i seriale z polskimi tłumaczeniami?

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209180"

Niestety nie. Na szczęście takich pozycji w katalogu Prime Video jest już bardzo mało. Co więcej, często występującą kategorią na ekranie głównym usługi są właśnie filmy i seriale w języku polskim. Wspominałem jednak wyżej, że strona główna usługi generowana jest dynamicznie i nie mamy na jej układ wpływu – nie zawsze wspomniana kategoria będzie wyświetlana.

Czy można ustawić Amazon Prime Video, by wyświetlał propozycje tylko z danego gatunku?

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209183"

Tak, choć nie jest to najwygodniejsze rozwiązane. Można polegać na dynamicznie generowanych kategoriach na ekranie głównym usługi. Dodatkowo, jeżeli przeglądamy Prime Video na komputerze, w widoku danej pozycji można kliknąć na gatunek, by zobaczyć inne produkcje do niego nawiązujące.

Co to jest lista odtwarzania?

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209189"

To jedyna metoda na jakąkolwiek personalizację usługi. Przy każdym filmie i serialu znajduje się przycisk Dodaj do listy odtwarzania. Wspomniana lista jest zawsze pod ręką w interfejsie usługi, warto więc do niej dodawać ulubione produkcje, do których chcemy często i wygodnie wracać.

Czy w ramach konta na Amazon Prime Video mogę utworzyć profile jak w serwisie Netflix?

Amazon Prime Video niestety nie pozwala tworzyć różnych profili dla poszczególnych członków naszej rodziny czy znajomych. Oznacza to, że jeżeli ktoś inny obejrzy jakiś film i serial, to również i my będziemy mieli go oznaczonego jako obejrzany. Podobny problem rodzi się, gdy ktoś przerwie oglądanie danej pozycji - gdy my na nią klikniemy, odtwarzanie rozpocznie się od ostatniej sceny obejrzanej przez naszego poprzednika. Musimy ręcznie wtedy wskazać początek danego filmu lub odcinka.

Wspomniany brak personalizacji odbija się również na Liście odtwarzania - jest tylko jedna, dla wszystkich użytkowników naszego Konta Amazon.

Co to jest Auto Play (Automatyczne odtwarzanie)?

Dostępna w ustawieniach Prime Video albo ustawieniach odtwarzacza funkcja Auto Play umożliwia automatyczne włączanie kolejnych odcinków seriali od razu po obejrzeniu poprzednich. Funkcja ta jest domyślnie włączona, można ją wyłączyć.

Czy Amazon Prime Video zawiera mechanizm kontroli rodzicielskiej?

Tak, by go włączyć, należy udać się do ustawień usługi, do sekcji kontrola rodzicielska. W niej możemy ustalić PIN, który trzeba będzie wpisać za każdym razem, gdy wybrana do odtworzenia zostanie produkcja nieodpowiednia dla nieletnich.

Jak posługiwać się odtwarzaczem Amazon Prime Video i co to jest X-Ray?

Amazon Prime Video jak korzystać class="wp-image-209198"

Jego wygląd będzie się różnił w zależności od wykorzystywanego przez nas urządzenia. Ikony i ich funkcje pozostają jednak te same.

  • Ikona przypominająca komiksową chmurkę służy do ustawiania języka dźwięku i języka napisów oraz rozmiar tychże.
  • Ikona z kołem zębatym służy do ręcznej zmiany jakości obrazu.
  • Ikona z głośnikiem pozwala na zmianę głośności.
  • Ikona z dwiema skierowanymi na zewnątrz strzałkami włącza odtwarzanie w trybie pełnoekranowym

Dodatkowo, przy wybranych produkcjach pojawi się ikona z napisem X-Ray. Po jej kliknięciu zyskujemy dostęp do dodatkowych materiałów związanych z oglądanym dziełem (na przykład zwiastuny, materiały zza kulis), przeczytać informacje o obsadzie oglądanej produkcji oraz wykorzystanych w niej utworach muzycznych.

REKLAMA

Czy Amazon Prime Video jest wart naszego czasu?

Zdecydowanie tak. To wysokiej jakości relatywnie niedroga usługa z bogatą ofertą filmów i seriali z polskimi tłumaczeniami, w tym dostępnych na wyłączność tylko dla tej usługi. Pierwszy miesiąc jest za darmo – pozwoli wam samym to ocenić, czy warto się przesiąść z innej usługi lub czy po prostu warto dopłacić do kolejnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA