REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Dzieje się

Amos Oz oskarżony o bicie i znęcanie się nad córką. Reszta rodziny zaprzecza doniesieniom o słynnym pisarzu

Amos Oz to jeden z najpopularniejszych izraelskich pisarzy, do momentu swojej śmierci wielokrotnie wymieniany w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Pamięć po twórcy została jednak zachwiana przez autobiografię jego córki, Galii Oz. Kobieta zdradziła w niej, że była bita i poniżana przez ojca.

22.02.2021
20:02
amos oz
REKLAMA
REKLAMA

Zmarły w 2018 autor na przestrzeni ponad 50 lat literackiej kariery wydał kilkadziesiąt powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci i esejów. Do jego najpopularniejszych dzieł należą m.in. „Mój Michael”, „Opowieść o miłości i mroku” (zamieniona w 2015 roku na film przez Natalie Portman), „Wśród swoich” oraz „Judasz”. Książki Oza były wielokrotnie chwalone za swój intelektualny wymiar i piękno prozy, a sam autor zasłynął jako zwolennik pokojowych rozwiązań w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Wszystko to sprawiło zaś, że na przestrzeni lat był wielokrotnie wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do zdobycia Literackiej Nagrody Nobla, do czego ostatecznie nigdy nie doszło.

Dziedzictwo Amosa Oza doznało jednak właśnie poważnego uszczerbku na skutek publikacji autobiografii „Something Disguised as Love” autorstwa jego córki. Jak donosi portal The Times of Israel, Galia Oz w swojej książce opowiedziała bowiem o latach przemocy fizycznej i psychicznej, której doświadczyła z rąk słynnego pisarza. Oz miał w okresie jej dzieciństwa rzekomo bić córkę, poniżać ją i przeklinać w jej obecności.

Nie chodziło o pojedyncze wybuchy a o powtarzalne przypadki przemocy. Amos Oz miał m.in. ciągać ją po pokoju, wyrzucić z domu i nazywać „śmieciem”.

Galia Oz podkreśla, że jej jedyną winą było bycie sobą. A za karę ojciec próbował ją „złamać”. Izraelskie media zostały zaskoczone przez te doniesienia, ale pisarz Yehuda Atlas przyjaźniący się z córką legendarnego powieściopisarza podkreślił, iż słyszał o tym już wcześniej. Na słowa Galii Oz zareagowała także wdowa po Amosie Ozie oraz jego dwóch synów. W oficjalnym oświadczeniu wysłanym mediom podkreślili, że inaczej zapamiętali tamte czasy:

REKLAMA

Znaliśmy innego ojca. Ciepłego, kochającego i zainteresowanego swoimi dziećmi. Oskarżenia przedstawione przez Galię znajdują się w całkowitym zaprzeczeniu do naszych własnych wspomnień z tamtych czasów. Zostaliśmy przez nie zaskoczeni. Ból Gali jest zapewne prawdziwy i łamie nam serca, ale zapamiętaliśmy coś innego – podkreślono w medialnym komunikacie.

Córka Amosa Oza nie utrzymuje kontaktów z resztą rodziny od siedmiu lat. Powieściopisarz miał rzekomo aż do swojej śmierci próbować się z nią ponownie skontaktować i naprawić zniszczone relacje. W poście opublikowanym na Facebooku Daniel Oz poprosił fanów swojego ojca, żeby nie atakowali siostry, ale też nie próbowali usunąć z publicznego świata Amosa Oza i reszty rodziny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA